Liderzy Rynku – Lubelskie

Red.: |Data publikacji:

mapa lubelskieWojewództwo lubelskie nie należy do regionów, w którym znajdziemy zbyt wiele firm specjalizujących się w produkcji stolarki. Szacuje się, że w regionie działa około 60 producentów z tej branży na ponad 1700 producentów w całej Polsce. Mamy tu jednak bardzo szeroki zakres działalności przedsiębiorstw z branży stolarki. W województwie lubelskim znajdziemy nie tylko producentów okien pionowych i drzwi, ale też okien dachowych, jak choćby Roto Okna Dachowe czy Alusky. Nie zapominajmy, że krajobraz rynku stolarki dopełniają tu dostawcy dla tej branży, wśród których wymienić można m.in. Aliplast, Axor Industry, Euroglass, czy Oksan. W Lublinie swoją siedzibę ma też firma Pryzmet, która specjalizuje się w dystrybucji okuć budowlanych i akcesoriów do produkcji okien i drzwi aluminiowych.

Największym reprezentantem branży stolarki w województwie lubelskim jest firma Erkado z siedzibą w Gościeradowie, specjalizująca się w produkcji drzwi. To przedsiębiorstwo, którego obroty w 2020 roku zbliżyły się do poziomu 300 mln zł. Wysoko jest również firma Roto Okna Dachowe z Lubartowa, która przekroczyła w 2020 roku 208 mln zł przychodu. Pierwszym przedsiębiorstwem w zestawieniu produkującym okna pionowe jest Pol-Skone. Choć producent z Lublina może kojarzyć się przede wszystkim z drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ma też bogatą ofertę okien drewnianych i drewniano-aluminiowych. Obroty firmy w 2020 roku wyniosły ponad 191 mln zł. Największym producentem okien z tworzyw sztucznych jest Łukplast z Łukowa, który na liście 350 największych polskich producentów uplasował się w drugiej setce zestawienia.

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie, firmy z tego województwa (zatrudniające ponad 9 osób) odpowiadają za 16 proc. produkcji krajowej okien, drzwi, ościeżnic i progów drewnianych. W 2020 roku wyprodukowały one 2 mln 954 tys. mkw. tych produktów. W porównaniu do roku 2015 jest to ogromny wzrost (wówczas wyprodukowano 699 tys. mkw.), ale też spadek względem roku 2019 (3 mln 686 tys. mkw.).

Województwo lubelskie zamieszkuje 2,08 mln, najludniejszym powiatem jest powiat lubelski (ponad 700 tys. mieszkańców), następnie są powiaty chełmsko-zamojski (ponad 600 tys. mieszkańców) oraz puławski (ok. 470 tys. mieszkańców).

Potencjał budowlano-montażowy w województwie Lubelskim

Jak wygląda potencjał tego województwa pod kątem branży stolarki? Na koniec 2020 roku znajdowało się tutaj blisko 794 tys. mieszkań. Średnia liczba izb na mieszkanie wynosiła 3,86 a średnia powierzchnia mieszkania to 77,7 mkw. W 2020 roku oddano do użytkowania 8449 mieszkań o średniej powierzchni 71,7 mkw. W ostatnich latach wyraźnie wzrosła wartość produkcji budowlano-montażowej. Gdy w 2010 roku wynosiła ona 5 mld 176 mln zł, tak dekadę później jej wartość się podwoiła do poziomu 10 mld zł. W latach 2010-2020 odnotowano też duży wzrost liczby oddawanych do użytku budynków. Co ciekawe, w miastach województwa lubelskiego poziom ten niewiele się zmienił, ale na obszarach wiejskich wzrosty są bardzo wyraźne (w 2010 roku oddano do użytku 3102 budynku, a w 2020 aż 4341). Łącznie liczba budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania województwie lubelskim wyniosła w 2020 roku 4287. W ciągu dekady znacznie zwiększyła się też kubatura budynków.

Duży potencjał jest tu nie tylko w nowym budownictwie, ale też na rynku remontowym. Jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011, aż 75 proc. budynków w województwie lubelskim zostało wybudowanych przed rokiem 2002. Budynki wybudowane do 1978 roku stanowiły ok. 60 proc. obiektów mieszkalnych w tym województwie. To tylko może świadczyć, że województwie lubelskim wciąż jest duży potencjał dla wymiany okien i drzwi na nowe.

Najwięksi producenci stolarki (województwo Lubelskie)


FABRYKA OKIEN BAS (Lublin)

bas logoFabryka Okien BAS
Adres: Mariana Smoluchowskiego 1, 20-474 Lublin
Nr tel: 506 047 300
Strona internetowa: http://www.bas.lublin.pl/
Przychody roczne: ok. 11 mln zł
Specjalizacja: okna drewnianie
Pozostałe produkty: drzwi drewniane, okna aluminiowo-drewniane

Fabryka Okien BAS to rodzinna firma, która od 1989 roku produkuje okna i drzwi z drewna. Wśród dostawców BAS znajdziemy m.in. Aluron (systemy aluminiowe), Roto (systemy przesuwne), Hoppe (klamki i szyldy), Phonibel (szyby). Firma sprzedaje okna w swojej siedzibie w Lublinie, a także poprzez partnerów handlowych w całej Polsce. Ponadto eksportuje swoje wyroby do Szwecji, Niemiec, Austrii i Czech. Przez lata firma wyspecjalizowała się w obsłudze zamówień publicznych.


ERKADO (Gościeradów)

ERKADO-logoERKADO sp. z o.o.
Adres: Gościeradów-Folwark Osiedle POM 8, 23-275 Gościeradów
Nr tel: +48 (15) 838 10 57
Strona internetowa: https://erkado.pl/
Przychody w mln zł: ok. 293 mln zł
Specjalizacja: drzwi wewnętrzne
Pozostałe produkty: drzwi wejściowe drewniane, akcesoria do drzwi

Firma Erkado zaczynała w 1976 roku jako zakład stolarski w Chwałowicach, a tradycje produkcji stolarki w tym miejscu sięgają roku 1958. Obecnie Erkado należy do czołówki producentów drzwi w Polsce. Siedziba firmy i główny zakład produkcyjny znajdują się w miejscowości Gościeradów, natomiast drugi zakład funkcjonuje nadal w Chwałowicach. Erkado specjalizuje się w produkcji drzwi oraz akcesoriów do nich, a jego wyroby dostępne są w marketach w całej Polsce. Producent eksportuje także swoje wyroby do 28 krajów na całym świecie.


FER-PLAST (Lubartów)

logo Fer PlastLubartowska Fabryka Okien i Drzwi FER-PLAST s.j.
Adres: 21-100 Lubartów, ul. Przemysłowa 10
Nr tel:  48 (81) 854 10 55
Strona internetowa: https://www.fer-plast.pl/
Przychody roczne: ok. 31 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi z PCW, okna aluminiowe, drzwi aluminiowe, rolety zewnętrzne

Fer-Plast jest producentem okien i drzwi z PCW oraz aluminium, a także rolet zewnętrznych. Dostawcami systemów okiennych dla firmy są Veka i Salamander (PCW) oraz Aluprof (aluminium), okucia dostarcza Winkhaus, a szyby Pilkington. Większość swojej produkcji firma eksportuje do krajów Unii Europejskiej. Producent posiada fabrykę i dwa punkty sprzedaży w Lubartowie oraz salony w Lublinie i Łęcznej.


ŁUKPLAST (Łuków)

Łukplast logoFabryka Okien ŁUKPLAST s.j.
Adres: ul. Dworcowa 14, 21-400 Łuków
Nr tel: 48 (25) 798 37 76
Strona internetowa: www.lukplast.pl
Przychody roczne: ok. 53 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi z PCW, okna aluminiowe, drzwi aluminiowe

ŁUKPLAST to działający od 2001 roku producent okien i drzwi z PCW oraz aluminium. Okna tej firmy oparte są na systemach Rehau i Aluplast, a poszczególne komponenty dostarczają Pilkington, Siegenia i Metra. Firma produkuje stolarkę w Łukowie, a eksportuje do takich krajów jak: Belgia, Węgry, Niemcy, Szwecja, Ukraina. Salon firmowy producenta mieści się w Łukowie przy ulicy Dworcowej 14.


OKNOSTYL (Jabłonna)

Oknostyl logoOknostyl sp. z o.o.
Adres: Jabłonna Majątek 80, 23-114 Jabłonna
Nr tel: 48 (81) 561 00 82
Strona internetowa: http://www.oknostyl.eu/
Przychody roczne: ok. 33 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi z PCW, okna aluminiowe

Oknostyl istnieje od 1999 roku. Zakład produkcyjny i siedziba firmy mieści się w Jabłonnie pod Lublinem. Firma jest autoryzowanym producentem stolarki PCW z profili okiennych i drzwiowych w systemie Schüco. Ponadto komponentów do produkcji okien dostarczają Roto (okucia) oraz Glassolutions i Effect Glass (szyby). Oknostyl posiada kilkanaście salonów w całej Polsce oraz jeden w Czechach, a także sprzedaje swoje produkty poza granice Polski.


PERFEKT (Lublin)

logo perfektPerfekt sp. z o.o.
Adres: Małgiewska 99, 20-234 Lublin
Nr tel: +48 (81) 743 42 39
Strona internetowa: http://www.lfo.com.pl/
Przychody roczne: ok. 17 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, fasady

Fabryka Okien PERFEKT została założona w 1994 roku jako firma produkująca okna z PCW i aluminium oraz fasady. Producent ma w swojej ofercie okna na systemach Gealan, Rehau, Aluplast, Aliplast i Yawal. Ponadto dostawcami Perfekt są: Siegenia, Axor, Vorne (okucia), Glassolutions, Press Glass, Pilkington (szyby) oraz EWTG (systemy wentylacji). Większość swojej produkcji Perfekt wysyła poza granice naszego kraju m.in. do Francji i Włoch. Zakład produkcyjny i siedziba firmy mieszczą się w Lublinie.


POL-SKONE (Lublin)

pol-skone-logoPOL-SKONE Sp. z o.o.
Adres: ul. Hanki Ordonówny 8, 20-328 Lublin
Nr tel: +48 81 728 52 00
Strona internetowa: https://www.pol-skone.pl/
Przychody roczne: ok. 191 mln zł
Specjalizacja: drzwi wewnętrzne
Pozostałe produkty: drzwi wejściowe, okna drewniane

POL-SKONE to rodzinna firma, znana przede wszystkim z produkcji drzwi. Produkowane są tu również wysokojakościowe okna z drewna. Firma powstała w 1990 roku w Lublinie i dysponuje czterema zakładami produkcyjnymi: dwa w Lublinie i po jednym w Biłgoraju i Niemcach, zatrudniając prawie 1000 pracowników. POL-SKONE sprzedaje swoją stolarkę w ponad 1000 salonach w całej Polsce, a także eksportuje swoje produkty do kilkunastu krajów w całej Europie. Producent współpracuje m.in. z takimi dostawcami jak Roto, Maco czy Geze.


PUMAR (Ryki)

pumar logoPumar-1 s.j.
Adres: ul. Warszawska 3A, 08-500 Ryki
Nr tel: +48 (81) 865 67 00
Strona internetowa: https://www.pumar.pl/
Przychody roczne: ok. 25 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe

Fabryka Okien Pumar powstała w 1995 roku w Rykach i specjalizuje się w produkcji okien PVC i aluminium. Systemów do okien dostarczają Schüco (PVC) i Aluron (aluminium), szyby pochodzą od Saint-Gobain, a okucia od Roto. Duża część przychodów firmy pochodzi z usług montażowych. Pumar posiada także hurtownie budowlane w Rykach i Dęblinie, w których oprócz stolarki sprzedaje również m.in. meble i glazurę.


SEGAL (Łęczna)

Segal logoSEGAL Okna i Drzwi
Adres: Trębaczów 10, 21-010 Łęczna
Nr tel: 48 (81) 561 00 82
Przychody roczne: ok. 15 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi z PCW

Segal z Trębaczowa koło Łęcznej specjalizuje się w produkcji okien i drzwi z PCW. Głównymi dostawcami producenta są Deceuninck i Decco (systemy) oraz Roto (okucia) i Glassolutions (szyby). Segal sprzedaje okna poprzez swój salon w Trębaczowie oraz eksportując je za granicę do Niemiec i Włoch.


FABRYKA OKIEN SPECTRUM (Lublin)

Fabryka okien SpectrumFabryka Okien SPECTRUM sp. z o.o.
Adres: ul. Ceramiczna 4, 20-150 LUBLIN
Nr tel: tel. 81 718 80 03
Strona internetowa: https://www.spectrum.lublin.pl/pl/
Przychody roczne: ok. 39 mln zł
Specjalizacja: Okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi z PCW, drzwi aluminiowe, fasady, stolarka przeciwpożarowa

Fabryka Okien SPECTRUM specjalizuje się w produkcji stolarki budowlanej (okna, drzwi, fasady, wiatrołapy, przegrody zewnętrzne i wewnętrzne, boksy kasowe) wykonanej z: PCW (w systemie KBE produkowanym przez Profine), aluminium (w systemach Aluprof i Aliplast) oraz produkcji stolarki przeciwpożarowej (oparta na systemie Aluprof). Zakład produkcyjny oraz biuro handlowe znajdują się w Lublinie przy ulicy Ceramicznej 4. Spectrum eksportuje swoją stolarkę na Ukrainę oraz Słowację, a także do Czech i Norwegii.


STALPRODUKT ZAMOŚĆ (Zamość)

Stalprodukt-Zamość logo oryginalneStalprodukt-Zamość sp. z o.o.
Adres: ul. Kilińskiego 86, 22-400 Zamość
Nr tel: +48 84 639 34 41
Strona internetowa: https://www.futryna.com.pl/
Przychody w mln zł: ok. 69 mln zł
Specjalizacja: drzwi wejściowe stalowe
Pozostałe produkty: drzwi aluminiowe, okna aluminiowe, ościeżnice stalowe, bramy garażowe, fasady

Stalprodukt-Zamość powstał w 1997 roku na bazie upadłego Metalplastu-Zamość, specjalizującego się w produkcji ościeżnic stalowych. W 2004 roku firma otworzyła produkcję drzwi stalowych, a od 2012 wytwarza również konstrukcje aluminiowe (okna, drzwi) na systemach Aluprof i Ponzio. Stalprodukt jest również producentem bram garażowych.


VIKKING KTS (Biała Podlaska)

Vikking_logoVikking KTS sp. z o.o.
Adres: Aleja Solidarności 4, 21-500 Biała Podlaska
Nr tel: +48 (83) 342 26 11
Strona internetowa: https://www.vikking.eu/
Przychody roczne: ok. 12 mln zł
Specjalizacja: drzwi wejściowe
Pozostałe produkty: okna z PCW

Vikking KTS to powstały w 1991 roku producent okien i drzwi z PCW z Białej Podlaskiej. Firma znana jest z własnej technologii produkcji drzwi z tworzyw kompozytowych oraz wyjątkowej technologii upodabniającej okna pvc do okien drewnianych. Firma produkuje okna na systemach Aluplast, szyby dostarcza Saint-Gobain, a okucia Winkhaus. Vikking posiada 16 autoryzowanych salonów sprzedaży, a także dziesiątki handlowców w całej Polsce.