Liderzy Rynku – Dolnośląskie

Autor: |Data publikacji:

W poprzednim miesiącu rozpoczęliśmy nasz nowy cykl, w którym pokazujemy największe firmy w poszczególnych województwach. Ostatnio byliśmy w województwie lubelskim, tym razem w naszej podróży po Polsce zatrzymujemy się w dolnośląskim, by zobaczyć, które firmy z tego regionu zasługują na miano liderów rynku okien i drzwi. Pod uwagcę bierzemy przychody ze sprzedaży i dzięki temu w naszych zestawieniach wskazujemy inwestorom oraz dystrybutorom stabilne przedsiębiorstwa z branży stolarki w poszczególnych regionach, które mogą być solidnym partnerem zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży stolarki.

Szacuje się, że podobnie jak w przypadku opisywanego w poprzednim wydaniu województwa lubelskiego, w dolnośląskim działa ponad 60 firm związanych z branżą stolarki. Obraz tutejszego rynku oprócz producentów uzupełniają dostawcy. Firmą o globalnym wręcz zasięgu jest Selena z siedzibą we Wrocławiu, która dostarcza dla branży m.in. piany montażowe, systemy izolacji okien na bazie folii płynnych i wiele innych rozwiązań. W stolicy województwa dolnośląskiego znajdziemy również Profine Polska, dystrybutora profili KBE, Kömmerling oraz Trocal. W mieście stu mostów siedzibę ma również Rawlplug, producent technik zamocowań. Systemy oddymiania, wentylacji i systemów sygnalizacji pożarowej to z kolei domena firmy D+H Polska, która również na miejsce swojej działalności wybrała Wrocław. Rozpoznawalnym dostawcą okuć jest Häfele Polska z siedzibą w Długołęce. Warto wspomnieć o firmach Novoferm z zakładem produkcyjnym w Wykrotach oraz Hörmann z fabryką w Legnicy – obie produkują w nich m.in. drzwi specjalistyczne. Trzeba też wymienić Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej, które wykonuje usługi badawcze m.in. dla firm z branży stolarki.

W przypadku województwa dolnośląskiego skupiliśmy się na producentach okien, ponieważ na próżno szukać w tym regionie znaczących wytwórców drzwi (Novoferm i Hörmann mają tu tylko zakłady produkcyjne, dlatego nie były uwzględnione w zestawieniu). Co bardzo ciekawe, firmy z czołówki listy mają bardzo zbliżone wyniki finansowe za rok 2020 (wyniki za 2021 rok nie były brane pod uwagę, ponieważ w przypadku wielu przedsiębiorstw na razie dane są jeszcze niepełne). Różnice są poniżej 2 mln zł przychodu.

Największym producentem okien w województwie dolnośląskim okazał się Matplast z Nowej Rudy, którego przychody ze sprzedaży wyniosły w 2020 roku niemal 51 mln zł. W ofercie ma zarówno stolarkę z tworzyw sztucznych, jak i ślusarkę aluminiową. Empol z Miękini z wynikami na poziomie 49,5 mln zł oprócz sprzedaży krajowej chwali się też eksportem – stolarka tego producenta trafia aż na 36 zagranicznych rynków. Podium zamyka bolesławska Amma, której obroty w sezonie 2020 wyniosły ok. 47,5 mln zł. Specjalizuje się ona w stolarce PCW, ślusarce aluminiowej, a ponadto w ofercie ma też m.in. fasady.

mapka dolnośląskie

Potencjał budowlano-montażowy w województwie Dolnośląskim

Z danych zawartych w „Roczniku Statystycznym Województwa Dolnośląskiego” Urzędu Statystycznego we Wrocławiu wynika, że województwo zamieszkuje 2,89 mln ludzi, z czego większość stanowią mieszkańcy miast (1,97 mln). Do największych pod względem liczby ludności powiatów zalicza się miasto Wrocław, powiat kłodzki oraz świdnicki. Gdyby zestawić największe miasta w Polsce pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku w roku 2020, to wówczas Wrocław uplasowałby się na drugim miejscu, zaraz po Warszawie i przed Krakowem. W stolicy województwa dolnośląskiego do użytku oddano 11 013 mieszkań. W całym województwie było to 21 861 mieszkań, a to oznacza, że na każde 1000 mieszkańców oddano do użytku 7,56 lokali – to znacznie więcej, niż wynosi średnia ogólnopolska (5,77 lokali). Od 2014 roku widać też wyraźny trend wzrostowy mieszkań oddanych do użytkowania, przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. W 2020 roku było ich dwukrotnie więcej niż w 2014. W odróżnieniu od województwa lubelskiego zmniejszyła się średnia powierzchnia użytkowa mieszkań – w 2010 roku wynosiła ona 94,4 m2, a dekadę później już tylko 81,3 m2. Województwo dolnośląskie wraz z lubuskim i opolskim należy do obszarów, w których znajduje się najwięcej zasobów mieszkaniowych wybudowanych przed 1945 rokiem – wynika ze spisów powszechnych w województwie dolnośląskim. Z 948,6 tys. mieszkań w tym regionie 51,6 proc. stanowiły te w budynkach powstałych po 1944 r., gdy średnia w Polsce wynosiła 76,2. Jest tu zatem znacznie większy potencjał na rynku remontowym niż w wielu innych regionach kraju.

Najwięksi producenci stolarki (województwo Dolnośląskie)


AMMA (Bolesławiec)

amma logoAMMA
Adres: ul. Gałczyńskiego 13a, 59-700 Bolesławiec
Nr tel: tel. 75 732 74 73
Strona internetowa: amma.com.pl
Przychody roczne: ok. 48 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi z PCW, okna aluminiowe, drzwi aluminiowe, szyby, fasady, ogrody zimowe, nawiewniki, moskitiery

AMMA jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej z PCW i aluminium. Firma z Bolesławca istnieje na rynku od 1996 roku, posiada fabrykę produkującą stolarkę okienną i drzwiową z PVC i aluminium, a także fasady. Głównymi systemodawcami producenta z Dolnego Śląska są Veka (PCW) oraz Ponzio (aluminium). Ponadto wśród partnerów firmy widnieją m.in.: Winkhaus, Press-Glass, Hoppe, Gebhardt-Stahl czy Portos. Amma eksportuje swoje produkty na zachód i południe od naszego kraju, m.in. do Belgii, Czech, Holandii, Niemiec czy Szwajcarii.


URZĘDOWSKI (Wrocław)

urzędowski logoBMK Europe
Adres: ul. Ćwiczebna 100, 51-009 Wrocław
Nr tel: tel. 74 834 44 00
Strona internetowa: https://urzedowski.pl/
Przychody roczne: ok. 22 mln zł
Specjalizacja: okna drewniane
Pozostałe produkty: okna drewniano-aluminiowe, drzwi zewnętrzne, drzwi tarasowe

BMK Europe to spółka będąca właścicielem marki Urzędowski. Siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, natomiast zakład produkcyjny mieści się w Ziębicach. Marka Urzędowski specjalizuje się w stolarce drewnianej. Do jej dostawców należą: G-U, Siegenia, Simonswerk (okucia), Saint-Gobain (szyby), Effector i Aluron (systemu aluminiowe). Dolnośląski producent posiada blisko 50 punktów sprzedaży w całej Polsce. Marka jest obecna na światowych rynkach, oprócz bliskich rynków europejskich (Austria, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy), Urzędowskiego spotkamy w Stanach Zjednoczonych i Azerbejdżanie.


EMPOL (Miękinia)

Empol logoEMPOL
Adres: Źródła ul. Inwestycyjna 1, 55-330 Miękinia
Nr tel: tel. 71 772 64 00
Strona internetowa: https://empol.pl/
Przychody roczne: ok. 50 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi z PCW, okna aluminiowe, fasady, ogrody zimowe, rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, bramy garażowe, screeny, balkony francuskie

Empol to producent stolarki ze wsi Źródła pod Miękinią. Firma została założona we Wrocławiu w 1995 roku, jednak na początku XXI wieku wyprowadziła się poza miasto. W portfolio Empol znaleźć można szeroką gamę produktów takich jak okna, drzwi, fasady czy rolety. Dostawcami komponentów do stolarki dolnośląskiego producenta są m.in.: Schüco (systemy PCW i aluminiowe),  Aliplast, Aluprof (systemy aluminiowe), Winkhaus (okucia), Tremco Illbruck (uszczelnienia), Pilkington (szkło). Empol eksportuje stolarkę do 36 krajów na całym świecie.

„Firmę Empol wyróżnia kompleksowa obsługa klientów oraz dbałość o najwyższą jakość produktów. Nasza produkcja jest połączeniem najlepszych rozwiązań technologicznych na rynku z doświadczeniem wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów.”


Grupa schneider logo

GRUPA SCHNEIDER (Kąty Wrocławskie)

Grupa Schneider Systemy Budowlane
Adres: ul. Spółdzielcza 1-3, 55-080 Kąty Wrocławskie
Nr tel: tel 71 316 60 40
Strona internetowa: http://www.schneider.com.pl/
Przychody roczne: ok. 23 mln zł
Specjalizacja: okna aluminiowe
Pozostałe produkty: drzwi aluminiowe, fasady

Grupa Schneider to polska spółka powstała w 1993 roku w strukturach niemieckiej spółki Schneider Group. Początkowym miejscem działalności firmy były Kobierzyce pod Wrocławiem, a w 1996 r został uruchomiony zakład konstrukcji budowlanych w Kątach Wrocławskich, gdzie obecnie ma swoją siedzibę. Domeną producenta są duże inwestycje. Grupa Schneider w swoim zakładzie produkuje ślusarkę aluminiową – okna, drzwi i fasady. Firma nie posiada sieci sprzedaży, ani przedstawicieli handlowych. Zakłady produkcyjne Grupy Schneider rozlokowane są w czterech europejskich krajach. Oprócz Polski i Niemiec ma swoje oddziały także we Francji i Wielkiej Brytanii, skąd eksportuje produkty na cały świat.


MATPLAST (Nowa Ruda)

matplast-logo

Matplast
Adres: ul. Bożkowska 3, 57-402 Nowa Ruda
Nr tel: tel. 74 872 66 66
Strona internetowa: https://www.matplast.pl/
Przychody roczne: ok. 51 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi aluminiowe, drzwi z PCW, bramy, rolety, parapety, moskitiery, żaluzje fasadowe

Matplast powstał w 1998 roku w Nowej Rudzie. Specjalizuje się w produkcji i montażu stolarki budowlanej (okna, drzwi, bramy, rolety, parapety, moskitiery, żaluzje fasadowe) wykonanej z: PCW i aluminium produkowanych odpowiednio w systemach Schüco i Ponzio. Ponadto do głównych dostawców należą: Glassolutions, Selt, Winkhaus, tremco illbruck, Zakład produkcyjny Matplast znajduje się w Nowej Rudzie, ponadto producent ma 3 biura handlowe: we Wrocławiu, Kłodzku i w Gliwicach. Producent z Nowej Rudy eksportuje swoją stolarkę do krajów całej Europy, najpopularniejsze kierunki to Niemcy, Belgia i Holandia.


OKNO-PIAST (Wołów)

logo-okno-piastOkno-Piast
Adres: ul. Ścinawska 49, 56-100 Wołów
Nr tel: tel. 500 148 064
Strona internetowa: https://okno-piast.pl/
Przychody roczne: ok. 16 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi aluminiowe, drzwi z PCW, bramy, rolety, parapety, szprosy

Okno-Piast został założony w 1992 roku w Wołowie. Firma zajmuje się produkcją okien i drzwi z PCW i aluminium. Wsród dostawców producenta są Profine, Yawal, Aluron, Press Glass, Siegenia i Portos.  Zakład produkcyjny i siedziba firmy znajduje się w Wołowie, tam też mieści się punkt dystrybucyjny producenta, w którym można zakupić stolarkę. Poza granicami Polski Okno-Piast obecny jest na rynkach w Belgii, Holandii i Niemczech.


OPAL WROCŁAW

Opal wrocław logoOpal Wrocław
Adres: ul. Północna 15-19, hala 1.2, 54-105 Wrocław
Nr tel: tel. 71 352 81 03
Strona internetowa: https://opal.wroclaw.pl/
Przychody roczne: ok. 18 mln zł
Specjalizacja: fasady
Pozostałe produkty: drzwi przesuwne, ogrody zimowe, systemy przeciwsłoneczne

Opal Wrocław to firma przede wszystkim specjalizująca się w produkcji fasad. W ofercie producenta znajdziemy jednak również rozwiązanie do tarasów i balkonów – drzwi przesuwne z aluminium. Wśród partnerów wrocławskiej firmy znajdziemy m.in.: Aluprof, Schüco, Yawal, Pilkington, Guardian Glass. Opal nie posiada sieci sprzedaży, aby zrobić zakupy należy kontaktować się bezpośrednio telefonicznie lub mailowo. Wrocławski producent eksportuje swoje wyroby do całej Europy, najpopularniejszy kierunek to Niemcy.

Tym, co wyróżnia naszą firmę, jest przede wszystkim podejście do Klienta. Każdą realizację traktujemy indywidualnie, z należytą uwagą analizując potrzeby Klienta oraz wszystkie aspekty techniczne, przez co dostarczamy ślusarkę aluminiową najwyższej jakości.


PROFILINE (Szalejów Górny)

profiline logoProfiLine
Adres: ul. Szalejów Górny 146, 57-314 Szalejów Górny
Nr tel: tel. 74 660 48 48
Strona internetowa: https://profiline.com.pl/
Przychody roczne: ok. 44 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi aluminiowe, drzwi z PCW, fasady, systemy przeciwpożarowe, ogrody zimowe, szklane balustrady

Firma ProfiLine od 1992 roku zajmuje się produkcją stolarki z PCW i aluminium. Producent posiada fabrykę w Szalejowie Górnym, w której zatrudnia ponad 140 osób. Wśród dostawców ProfiLine znajdziemy m.in.: Aluplast, Aluprof, Yawal, (systemy okienne), Effect-Glass, Pilkington, AGC (szyby), Geze, Winkhaus, VBH (okucia).  Za granicą producent obecny jest m.in. w Belgii, Czechach i Francji.


SCORPIO (Lubin)

scorpio logoSCORPIO aluminium
Adres: ul. Przemysłowa 14, 59-300 Lubin
Nr tel: tel. 76 844 24 72
Strona internetowa: http://www.scorpio.pl/
Przychody roczne: ok. 11 mln zł
Specjalizacja: okna aluminiowe
Pozostałe produkty: okna z PCW, drzwi aluminiowe, drzwi z PCW, bramy, rolety, parapety, szprosy

Scorpio od ponad 20 lat produkuje stolarkę okienno-drzwiową z PCW (na profilach Aluplast) i aluminium (w systemach Ponzio i Aluprof). Ponadto w ofercie firmy znajdziemy rolety, bramy czy parapety. Producent sprzedaje swoje wyroby w salonach sprzedaży w Legnicy i Lubinie, gdzie również ma swoją fabrykę. Scorpio jest obecne także zagranicą, a głównym rynkiem są graniczące z województwem Niemcy.

Jakość obsługi naszych klientów. Przez lata działalności nauczyliśmy się, że klient chce nie tylko wyjątkowy produkt ale chce być też wyjątkowo traktowany. Zbudowaliśmy rzeszę stałych zaufanych Klientów, których dobra opinia o naszych produktach ale przede wszystkim o pracownikach naszej firmy przysparza nam wiele satysfakcji i kieruje do firmy nowych klientów.


SESKO (Miękinia)

Sesko logoSesko
Adres: ul. Lubiatów 12, 55-330 Miękinia
Nr tel: 71 354 50 86
Strona internetowa: http://www.sesko.pl/
Przychody roczne: ok. 11 mln zł
Specjalizacja: okna aluminiowe
Pozostałe produkty: drzwi aluminiowe, drzwi stalowe, okna stalowe, fasady, ogrody zimowe

Sesko specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i montażu fasad aluminiowych i stalowych, okien i drzwi na obiektach użyteczności publicznej, w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym. Do producenta z Miękini systemów do stolarki dostarczają Aluprof, Aliplast, Schüco, Yawal, Reynaers, Cortizo (aluminium) oraz Forster i Jansen (stal). Zakład produkcyjny i biuro firmy mieści się w Lubiatowie, skąd również prowadzona jest sprzedaż. Sesko produkuje i montuje stolarkę dla klientów w całej Polsce, a także w Niemczech.


TEAM-PLAST (Syców)

teamplast-logoTEAM-PLAST
Adres: Stradomia Wierzchnia 88a, 56-500 Syców
Nr tel: tel. 62 590 30 71 wew. 110
Strona internetowa: https://www.teamplast.pl/
Przychody roczne: ok. 47 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi zewnętrzne (PCW i aluminium)

Team-Plast powstał w 2002 roku w Sycowie jako producent okien z PCW. Dziś producent ma w swojej ofercie także okna i drzwi z aluminium, a także drzwi tworzywowe. Team-Plast tworzy na systemach Veki  i Gealan (PCW), Aluprof i Yawal (aluminium), okuciach Roto, szybach Glassolutions. Firma posiada około 80 punktów sprzedaży i przedstawicieli handlowych w całej Polsce, a także partnerów sprzedaży za granicą. Producent z Sycowa eksportuje swoje produkty m.in. do Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii czy Szwecji.

„Od 20 lat cieszymy się zaufaniem naszych Klientów i Partnerów, bo wiemy, że dobra energia współpracy pozwala wznieść się ponad przeciętność. Naszą drogą jest niezmiennie etyka działalności, zrównoważony rozwój, edukacja, partnerstwo biznesowe i społeczna odpowiedzialność.”