Drzwi wewnętrzne mają istotny wpływ na wygląd i funkcjonalność wnętrz. Dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór, biorąc pod uwagę również to czego nie widać, czyli konstrukcję skrzydła.
Drzwi przeznaczone do użytkowania we wnętrzach budynków dzielą się na dwie główne grupy: wewnętrzne wejściowe oraz wewnątrzlokalowe.
Drzwi wejściowe wewnętrzne
Zwane są też wewnątrzklatkowymi i służą jako zamknięcia mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wykorzystuje się je także w domach jednorodzinnych, jeśli mają skuteczną osłonę przed działaniem warunków zewnętrznych. Wykonuje się je z drewna, materiałów drewnopochodnych, stali oraz aluminium. Mogą się otwierać do środka lub na zewnątrz, przy czym w budynkach wielorodzinnych preferowany jest pierwszy sposób, gdyż otwieranie na zewnątrz stwarza zagrożenie dla osób przebywających na klatce schodowej.
Pod względem zabezpieczenia przeciwwłamaniowego powinny posiadać parametry zbliżone do wejściowych drzwi zewnętrznych. Także ich izolacyjność akustyczna nie może być gorsza. Przeciwnie, wskazana jest wyższa, aby hałasy z klatki schodowej nie przedostawały się do mieszkania i na odwrót. Najlepiej jeśli poziom redukcji hałasu osiąga co najmniej 30 dB. Izolacyjność termiczna nie ma tak priorytetowego znaczenia jak w drzwiach zewnętrznych, gdyż temperatura w budynku zawsze jest dodatnia. Standardem są skrzydła o grubości do 5 cm i współczynniku U powyżej 2,0 W/m2K.
Pożądaną cechą drzwi wejściowych wewnętrznych jest odporność ogniowa, ponieważ w przypadku pożaru w budynku zwiększa się bezpieczeństwo osób przebywających w mieszkaniu. Na przykład drzwi oznaczone symbolem EI30 gwarantują, że ogień nie przedostanie się do środka przez 30 minut.
Drzwi wewnątrzlokalowe
Służą do oddzielenia pomieszczeń wewnątrz mieszkania lub biura. Poza tym, że stwarzają poczucie prywatności są istotnym elementem dekoracji wnętrza. Ważne jest zatem odpowiednie ich wkomponowanie w istniejącą aranżację. Warto je dopasować kolorem i strukturą do mebli oraz podłogi. Mogą też stanowić element kontrastujący kolorystycznie z wyposażeniem pomieszczeń. Aby wnętrze wyglądało spójnie, wszystkie drzwi powinny pochodzić z jednej kolekcji, mieć takie samo wykończenie oraz tą samą wysokość.
Skrzydła drzwi wewnątrzlokalowych najczęściej zbudowane są z drewna lub płyt drewnopochodnych. Wyróżnia się dwie główne konstrukcje: ramowo-płycinową (ramiakową) i płytową. Wypełnienie skrzydeł płytowych stanowi tektura o budowie wizualnie zbliżonej do plastra miodu lub płyta wiórowa otworowa, która gwarantuje wyższą stabilność skrzydła i dźwiękoszczelność. Rodzaj wypełnienia jest istotny, gdy drzwi powinny tłumić hałas, np. w sypialniach, gabinetach czy łazienkach.
Powierzchnia drzwi wewnątrzlokalowych może być lakierowana, powlekana okleinami syntetycznymi lub oklejona naturalnym fornirem.
Często w drzwiach tych instaluje się przeszklenia ze szkła hartowanego, laminowanego i ornamentowego. Są w różnym stopniu prześwitujące, występują w wielu kształtach i wymiarach. Kiedy potrzeba więcej transparentności wykonać można skrzydło całoszklane z grubej tafli szkła bezpiecznego (laminowanego lub hartowanego).
Rozwierane, składane czy przesuwne?
Ze względu na sposób otwierania, drzwi dzieli się na rozwierane (jedno- lub dwuskrzydłowe), składane (harmonijkowe) i przesuwne. Najpopularniejsze drzwi rozwierane występują w dwóch wersjach, jako przylgowe (nawierzchniowe, z widocznymi zawiasami), bądź bezprzylgowe (skrzydło i zawiasy chowają się w ościeżnicy).
Niezbędnym elementem każdych drzwi rozwieranych jest odpowiednia ościeżnica. W przypadku drzwi wewnątrzlokalowych nie stanowi ona kompletu ze skrzydłem, ale dobiera się ją indywidualnie. Do wyboru są trzy opcje: ościeżnica prosta, kątowa lub obejmująca.
Drzwi wewnątrzlokalowe produkuje się w rozmiarach standardowych. W większości kolekcji dostępne są szerokości skrzydeł 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Standardowa wysokość w świetle przejścia wynosi nieco ponad 200 cm.
Decydując się na zakup drzwi należy ustalić w jakim kierunku będą się otwierały. W małych pomieszczeniach powinny otwierać się na zewnątrz. Podobnie jest w łazience czy kuchni. W pozostałych pomieszczeniach zależne jest to od wygody użytkowników i układu mieszkania lub domu. Aby w prosty sposób odróżnić drzwi „lewe” od „prawych” trzeba stanąć po stronie, na którą się otwierają. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie – skrzydło jest lewe, gdy są po prawej – mamy drzwi prawe.