Gabinet lekarski – jedno z największych wyzwań

Red.: |Data publikacji:

Ciężki i zarazem bardzo wymagający temat, pochłaniający maksimum czasu i uwagi. Precyzja i dokładność jest tu niezwykle ważna, a zasady nie do złamania. Bowiem takie wnętrza muszą spełniać pewne kryteria narzucone przez urzędy.

Gabinet lekarski ma pewne obostrzenia, które w trakcie urządzania stają się dużymi zaletami. Nierozsądne by było je lekceważyć, ale tu jest druga strona ta estetyczna, w której wykorzystujemy warunki do stworzenia idealnego wnętrza. Gabinet w dzisiejszych czasach nie jest już tak surowym miejscem, który odrzuca wręcz przeciwnie, jest to miejsce bardzo dla nas przyjazne. Najlepsza wizytówka jaką może mieć lekarz, to właśnie jego gabinet.

Najistotniejsze rzeczy w projektowaniu gabinetu pod względem wizualnym i prawnym.

Rozmieszczenie i rozdzielenie pomieszczeń w sposób, który nie będzie utrudniał komunikacji jest priorytetem. Ze względów na to jaki to jest gabinet ma to ogromne znaczenie. Ważne, aby ta komunikacja spełniała normy i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych zarówno w środku jak i poza gabinetem. Dotarcie do gabinetu nie powinno utrudnione na przykład poprzez schody bez odpowiedniego podjazdu. Wysokość gabinetu też powinna spełniać pewne normy czyli nie mniej niż 3,1 m wysokości. Pomieszczenia socjalne i toalety dla personelu i pacjentów. Materiały budowlane i te, które są użyte w meblach są ważne, ich jakość musi być najlepsza.

Kolory. Odgrywają tu bardzo dużą rolę. Nie tylko estetyczną, ale mają nas wprowadzić w dobry nastrój i odstresować przed wizytą, na którą czekamy. Mają za zadanie, abyśmy poczuli się rozluźnieni i zrelaksowani. Ciepłe, które generują u nas pozytywne nastawienie i dające poczucie bezpieczeństwa. Paleta barw, którą możemy wykorzystać jest ograniczona. Projektanci nie mogą wprowadzić ostrych, kontrastujących ze sobą barw. Często jest to odwołanie do psychologicznego odebrania koloru. Te, które wpływają na nas dobrze to pastele, zielenie, błękity mają one magiczną moc zmieniania nastawienia pacjenta do opieki medycznej i zaufania.

Oświetlenie. Dzięki wysokim sufitom możemy zadbać o to perfekcyjnie. Światło przystosowane do jakości i obsługi pacjenta. W zależności od specyfikacji może mieć ono wpływ na wydanie odpowiedniej diagnozy. W samym gabinecie musi być ono bardzo dobrze dobrane i spełniające wymogi. Są to specjalistyczne żarówki, które mają na celu uprościć pracę lekarza. Poza tym w recepcji czy poczekalni światło powinno być bardziej przyjazne. Bardzo dobrze, gdy jest duży dopływ światła dziennego.

Drzwi – pełne lub z subtelnymi przeszkleniami. Najważniejsze, aby zapewniły komfort w poszczególnych pomieszczeniach. Prywatność podczas wizyty to udogodnienie, którego kiedyś nie było. Skrzydło ramowe przylgowe lub bezprzylgowe to kwestia estetyczna. Przylgowe standardowe, a te drugie ładnie zlicują się z ościeżnicą. Druga bardzo ważna kwestia to kierunek otwierania drzwi, tak aby pozwoliły na sprawne poruszanie się po całej przestrzeni. Kierunek szyby, na to również trzeba zwrócić uwagę, to strona estetyczna. Kolor dopasowany do całości, ale skoro powinny być to ciepłe kolory postawmy na naturalne brązy imitujące drewno z odczuwalną strukturą. Wbrew pozorom drzwi mają większe znaczenie, niż tylko oddzielenie pomieszczeń. Otwierając drzwi do gabinetu dobrze poczuć się pewnie. Pamiętajmy, że białe które są popularne mogą sprawić wrażenie surowego, wręcz szpitalnego odczucia.

Meble dopasowane do potrzeb lekarza. Wygodne i zapewniające wszystko co niezbędne pod ręką. Wszelkie sprzęty schowane im mniej my widzimy tym lepiej. Bardzo proste i z delikatną linią. Wykończenie łagodne da nam komfort bycia w przyjaznym miejscu. Materiał, z których zostaną wykonane musi być dopasowany do potrzeb lekarskich. Łatwy do dezynfekcji i odporny na chemie do tego stosowaną. Meble w poczekalni wygodne i wpływające na relaks.

Urządzenie gabinetu to tylko z pozoru łatwy temat. To zadanie dla doświadczonego projektanta specjalizującego się w tego typu wnętrzach. Znajomość wymagań sanitarnych idących w parze z designem to wyzwanie. Przyjazny dla pacjentów, nie zapominając o tych najmłodszych, wpływający pozytywnie, tak abyśmy chcieli wrócić. Doświadczenie lekarskie idzie w parze z jego wizytówką, a to właśnie jest gabinet. Czynniki, które na nas wpływają podczas wizyty to kolory, wyposażenie, a nawet zapach. Całość da nam poczucie bezpieczeństwa i pewności w czyich rękach jesteśmy. Nasz spokój wynika z wystroju i klimatu wnętrza.

Artykuł przygotowany przez firmę Voster

Więcej na ten temat na stronie voster.pl