Drugie życie PVC z Deceuninck

Autor: |Data publikacji:

Ekologia i zrównoważony rozwój w biznesie to tematy, o których mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Wraz z rosnącą świadomością konsumencką i ekologiczną klientów rośnie ich znaczenie także w naszej branży, a odpowiedzialność społeczna czy środowiskowa biznesu ma coraz większy wpływ na decyzję zakupową i może być elementem przeważającym szalę w przypadku wyboru między dwoma producentami.

Deceuninck nie tylko jest gotowy na rosnące potrzeby i wymagania rynku, ale też wychodzi im naprzeciw. Ważne są dla nas dbałość o środowisko naturalne oraz poszerzanie świadomości klientów, a zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem naszej strategii.

 Nie oszukujmy się: plastik nie ma ostatnio dobrej prasy. Nietrudno zgadnąć, jaki jest powód takiego stanu rzeczy – zalegające na wysypiskach tworzywo niemal z minuty na minutę staje się coraz większym problemem. Statystyki pokazują, że przeciętny Polak kupuje okna raz, dwa razy w życiu. Wydaje się to niewiele, chyba że weźmiemy pod uwagę skalę zjawiska. Gdy pomnożymy to przez miliony ludzi, którzy urządzają swoje domy i mieszkania, stajemy przed ogromną ilością wyrzuconych okien z PVC, trafiających na wysypiska.

Paradoksalnie Deceuninck podkreśla swoje przekonanie o tym, że PVC jest zrównoważonym i przyszłościowym materiałem dla budownictwa. Dlaczego? Po pierwsze, dzięki niskiemu przewodnictwu cieplnemu, profile okienne z PVC niezwykle skutecznie izolują, co znacząco wpływa na energooszczędność budynków. Po drugie – podkreślmy – to nie same tworzywa sztuczne są problemem dla środowiska, a brak chęci i pomysłu na ich recykling oraz ponowne wykorzystanie. To tym bardziej przykre, gdy pomyślimy, że większość tych materiałów mogłaby zostać przetworzona i ponownie wykorzystana w budownictwie. Dlatego właśnie wykorzystujemy w swoich produktach PVC pochodzące z recyklingu, realizując tym samym ideę gospodarki zamkniętego obiegu.

Wynikiem tego podejścia jest nasze własne centrum recyklingowe otwarte w 2012 roku w Diksmuide w Belgii, które jest w stanie przetwarzać aż 45 000 ton PVC rocznie. Przetwarzamy materiał pochodzący zarówno z odpadów przemysłowych, jak i okien wymienionych na nowe. Recyklingowi poddawane są profile w różnych kolorach i kompozycjach, w tym zawierające włókna szklane. Nie poprzestajemy jednak na tym. Wdrażamy inicjatywy na rzecz ponownego wykorzystania produktów z PVC; w Europie Zachodniej została stworzona kompletna sieć odbioru odpadów z PVC, nie tylko przemysłowych, ale także konsumenckich, które są przekazywane do zakładu recyklingowego w Belgii i przetwarzane.

Jak mówi Monika Hybza, koordynator marketingu w firmie Deceuninck Poland: 

PVC, z którego prawie każdy z nas ma okna w swoim domu, nie powinno być traktowane jako materiał jednorazowego użytku – tworzywo często jest demonizowane, ale zapominamy o tym, że PVC nadaje się do wtórnej obróbki. W tym przypadku recykling może być przeprowadzany nawet do 10 razy, bez wpływu na jakość finalnego materiału. Co ważne, za sprawą recyklingu PVC znacznie ograniczana jest emisja CO2 – każdy odzyskany kilogram PVC to o 2 kg mniej dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery.