Przepisy budowlane nie określają czy w domu jednorodzinnym powinno się stosować drzwi przeciwpożarowe. Decyzję o ich zamontowaniu podejmuje samodzielnie inwestor.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że drzwi przeciwpożarowe trzeba montować między garażem a budynkiem wielorodzinnym. Nie dotyczy to domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i szeregowych. Każdy inwestor dbający o bezpieczeństwo powinien jednak rozważyć montaż takich drzwi w miejscach najbardziej zagrożonych. W razie pożaru ograniczą rozprzestrzenianie się ognia oraz dadzą czas na ewakuację ludzi.
Drzwi przeciwpożarowe w domu i mieszkaniu
Jedną z takich stref jest przejście z garażu do części mieszkalnej. Według wyżej wspomnianego Rozporządzenia nie ma obowiązku zastosowania tu drzwi przeciwpożarowych. Wymagane są jednak drzwi szczelne, które zapobiegną przedostawaniu się gazów i dymu spalin do pomieszczeń mieszkalnych. Dla bezpieczeństwa mieszkańców wskazane jest zamontowanie drzwi EI30 w wersji dymoszczelnej. W razie pożaru w garażu drzwi takie dają domownikom pół godziny na ewakuację. Jeśli ogień powstanie w części mieszkalnej, np. kuchni, ochronią przed wybuchem stojący w garażu samochód czy kanister z benzyną.
Z podobnych powodów także przejście do kotłowni powinno być odporne na ognień i dymoszczelne. Paliwa stałe czy olej opałowy mogą być źródłem powstania ognia, ale też doskonałym medium do jego rozprzestrzenienia się, powodując zwiększenie skutków pożogi. Warto pamiętać, że przejście z garażu do domu to jedna z ulubionych dróg włamywaczy, dlatego drzwi tutaj montowane powinny posiadać zabezpieczenia antywłamaniowe. Przeciwpożarowe drzwi instaluje się także w innych pomieszczeniach, w których przechowywane są łatwopalne substancje lub cenne przedmioty, na przykład kolekcje książek czy dzieł sztuki.
Panuje opinia, że drzwi takie nie są potrzebne w mieszkaniach domów wielorodzinnych. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dymoszczelne drzwi wejściowe EI30 znacząco zwiększają szansę lokatorów na przetrwanie w razie pożaru do czasu przybycia pomocy lub ugaszenia ognia.
Parametry drzwi przeciwpożarowych
Wybierając drzwi ognioodporne, należy zwrócić uwagę na ich parametry. Produkty te dzieli się na klasy, biorąc pod uwagę dwa wskaźniki. Szczelność ogniowa (oznaczana jako „E”) to czas w minutach, po którym drzwi podczas pożaru przestają spełniać funkcję bariery dla ognia. Izolacyjność ogniowa (oznaczana jako „I”) to określenie czasu, w którym nieogrzewana strona drzwi utrzymuje temperaturę poniżej 140 stopni. Do domów jednorodzinnych wystarczającym rozwiązaniem są drzwi EI30. Zgodność z normami i konkretną klasą potwierdza certyfikat wydawany przez Instytut Techniki Budowlanej. Na drzwiach umieszcza się tabliczkę znamionową, widoczną po otwarciu skrzydła. Co ważne, musi ona umożliwiać identyfikację drzwi po pożarze.
Rozważając montaż drzwi przeciwpożarowych trzeba pamiętać, że w świetle polskiego prawa budowlanego powinny one mieć co najmniej połowę ogniochronności ściany. Nie ma sensu instalacja w ścianie, która ma słabą odporność na ogień, jak niektóre drewniane ściany szkieletowe. Tylko łącznie ze ścianą drzwi stanowią skuteczną barierę przed rozprzestrzenianiem się ognia.
Drzwi przeciwpożarowe wykonuje się ze stali, drewna lub aluminium. Nie muszą mieć surowego, technicznego designu. Producenci oferują skrzydła i ościeżnice pokryte dekoracyjnymi okleinami, dzięki czemu drzwi te mogą mieć podobny wygląd, jak bezklasowe.
Samo nabycie drzwi przeciwpożarowych o potwierdzonej klasie EI to nie wszystko. Muszą być jeszcze odpowiednio zamontowane, tak aby nie straciły swoich właściwości ognioochronnych. Ekipa montująca powinna stosować się ściśle do instrukcji producenta.