Przegląd mediów: wizyta króla Danii, pieniądze w „Czystym Powietrzu”

Red.: |Data publikacji:

W przeglądzie mediów jako najważniejszy temat poprzedniego tygodnia wybraliśmy wizytę króla Danii w Polsce, przy okazji której spotkał się on m.in. z przedstawicielami firmy Velux. Ponadto Barański zwiększa moce produkcyjne, grupa Würth przejmuje jednego z największych dystrybutorów materiałów elektrycznych w kraju, a w „Czystym Powietrzu” trwa poszukiwanie finansów.


TVN24:  Nowy król w Polsce. Seria spotkań, między innymi z prezydentem oraz marszałkami Sejmu i Senatu

Ogólnopolskie media szeroko rozpisywały się o wizycie króla Danii w Polsce. Monarcha podczas pobytu w naszym kraju spotkał się z przedsiębiorcami, na spotkaniu byli m.in. przedstawiciele firmy Velux Polska.

velux wizyta króla Danii

„Wizyta przede wszystkim będzie miała charakter gospodarczy, głównymi poruszanymi zagadnieniami będą: bezpieczeństwo, energetyka, klimat, żywność, rolnictwo. Król przybywa do Polski z dużą misją biznesową – zapowiedział prezydencki minister. Wskazywał, że podczas wizyty zostaną podpisane porozumienia dotyczące efektywności energetycznej. Pawlak zwrócił również uwagę, że król Danii złoży wizytę w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego NATO w Szczecinie.

Duński dwór królewski oraz resort spraw zagranicznych poinformowały, że monarcha będzie przewodniczyć delegacji przedsiębiorców z firm specjalizujących się w efektywności energetycznej, przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej oraz produkcji biogazu. Królowi towarzyszyć ma również szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen oraz ministrowie odpowiedzialni za energię, rolnictwo i rybołówstwo.”

Link

Podsumowanie wydarzenia okiem firmy Velux przeczytać możecie na naszym portalu.

VELUX: Efektywność energetyczna – główny temat oficjalnej wizyty


Forum Branżowe: Barański wkrótce podwoi moce produkcyjne

Producent drzwi, firma Barański, zbudował halę produkcyjną, która zostanie oddana do użytku w drugim kwartale tego roku. Tę informację przeczytacie tylko u nas.

Barański wkrótce podwoi moce produkcyjne


isbiznes.pl: Grupa Würth ma warunkową zgodę UOKiK na przejęcie TIM

Portal ISBiznes jako pierwszy poinformował o zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Grupy Kapitałowej TIM przez Grupę Würth.

TIM

„W związku z otrzymaniem zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji wzywający poinformował spółkę, że zamierza rozliczyć wezwanie do końca stycznia 2024 roku” – czytamy w komunikacie.

TIM jest największym dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce. Spółka powstała w 1987 r. we Wrocławiu, od 1998 r. jest notowana na GPW; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 523 mln zł w 2022 r.”

Link

Więcej informacji na ten temat w naszym newsie


onet.pl: Czy w Polsce warto montować okiennice, czy odeszły już do lamusa?

Na Onecie pojawił się ciekawy tekst na temat okiennic. Autorzy przedstawiają podstawowe ich rodzaje , a także próbują odpowiedzieć na pytanie, czy montaż okiennic ma jeszcze sens.

okiennice kb

„Współczesne okiennice mają różne kształty i mogą zostać dopasowane do niemal każdego okna. W ofertach producentów znajdziemy zarówno okiennice łukowe, jak i standardowe, proste. Do wyboru mamy produkty jedno- oraz dwuskrzydłowe.

Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne okiennice mogą być wykonane z kilku różnych materiałów.

Okiennice drewniane – cieszą się największą popularnością, a ich wygląd nawiązuje do tradycyjnych produktów. Okiennice drewniane z reguły posiadają całkowite wypełnienie i dwuskrzydłową konstrukcję. Dobrze sprawdzają się w budynkach stylizowanych na zabytkowe. Jednak w ofertach handlowych znajdziemy także bardzo nowoczesne okiennice drewniane, które można dopasować do aranżacji współczesnych. Różnorodność ofert producentów jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie (…)”

Link


wysokienapiecie.pl: W NFOŚiGW trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy i prezesów

Na koniec wrzucamy Wam szczegółowy opis finansowania programu „Czyste Powietrze” i zmian kadrowych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kasa jest pusta, a sterta niezapłaconych faktur rośnie. W ciągu jednego tygodnia do NFOŚiGW wpływają wnioski o wypłatę dotacji z programu Czyste Powietrze na kwotę około 100 mln zł. Zaległości w wypłacie dotacji 26 stycznia wynosiły około pół miliarda złotych, a na wypłaty czekało 20 tys. rodzin – oszacował Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

(…) Po podwyżce kwot dofinansowania termomodernizacji domu i wymiany kopciucha wartość wnioskowanej pomocy w rok podwoiła się i program pochłonął praktycznie wszystkie „nieznaczone” pieniądze, jakimi dysponował NFOŚiGW, wstrzymując tym samym inne programy finansowane dotychczas z funduszy krajowych. Resort klimatu chciał sięgnąć po „znaczone” pieniądze, które NFOŚiGW wpłaca na Fundusz Dróg Samorządowych (to pomysł poprzedniego rządu), ale tu zabrakło na czas podpisu prezydenta pod ustawą budżetową.

Link

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1