Produkcja stolarki wyraźnie obniża się

Red.: |Data publikacji:

Wraz z lipcem i sierpniem skończyły się miesiące wzrostów produkcji okien i drzwi w Polsce. Analizując dane statystyczne GUS, opierające się na wynikach firm zatrudniających ponad 50 osób, trudno dopatrzyć się, poza oknami drewnianymi i stalowymi drzwiami, pozytywnych informacji.

Pomimo słabego sierpnia, po ośmiu miesiącach tego roku, liczba okien wytworzonych w polskich zakładach jest wciąż większa niemal w każdym segmencie. Gorzej jest jedynie z drzwiami drewnianymi i tworzywowymi, których produkcja jest o 10-15 proc. niższa niż przed rokiem. W zamian drzwi aluminiowych i stalowych wyprodukowano w tym czasie o 10-13 proc. więcej.

Znacznie gorzej prezentują się dane, gdy porównamy produkcję z sierpnia do lipca. Wówczas liczba drzwi stalowych była wyższa o 14 proc., drzwi drewnianych o 2 proc., a po dużych lipcowych spadkach o ponad połowę przyrosła produkcja okien drewnianych, choć nadal była niższa o 3 proc. niż w sierpniu ub. roku. Wszystkich innych produktów stolarki wyprodukowano w sierpniu mniej niż w lipcu br. Okien tworzywowych i aluminiowych wytworzono o ok. 5 proc. mniej, jeszcze gorzej było z drzwiami aluminiowymi, których wytworzono w sierpniu aż o 24 proc. mniej niż w lipcu.

Przypomnijmy, że lipiec był już miesiącem spadków, kiedy to w stosunku do czerwca nie wzrosła produkcja w żadnym z segmentów stolarki, a średnia spadków wahała się w granicach 5 proc. Z informacji płynących we wrześniu wynika, że część firm odczuła powakacyjne odbicie, ale u wielu trend spadkowy pogłębia się. O rzeczywistych wynikach III kwartału dowiemy się dopiero pod koniec października, już po jesiennym OFS.

Warto jednak pamiętać, że bieżące dane GUS dotyczą ilościowo wyprodukowanej stolarki. Biorąc pod uwagę, że jej ceny wzrosły w tym roku dwucyfrowo, nawet słabszy niż przed rokiem IV kwartał, może nie zmienić dobrych wartości w bilansach firm z branży stolarki. Planując jednak przyszły sezon trzeba wziąć pod uwagę obecny trend w produkcji, a więc i sprzedaży, i z dużo mniejszym optymizmem niż w ostatnich latach myśleć o realizowanych planach produkcyjnych i wartościach sprzedaży. Dużo zależeć będzie od sytuacji w roku 2023 na rynkach eksportowych oraz od rozwoju segmentu wymian stolarki na rynku krajowym. Więcej o tym rozmawiać będziemy w dniach 18-19 października na Ogólnopolskim Forum Stolarki.

Zobacz również

Coraz bliżej do targów Fensterbau Frontale

Coraz bliżej do targów Fensterbau Frontale

Niedługo w Norymberdze rozpoczną się targi Fensterbau Frontale. Wydarzenie ma miejsce co dwa lata i towarzyszą mu targi Holz-Handwerk.

Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Deceuninck podsumował rok. Firmie udało się wypracować dobry wynik operacyjny, mimo spadków wartości sprzedaży.

Największe, globalne firmy stolarkowe w Polsce

Największe, globalne firmy stolarkowe w Polsce

Poznaliśmy właśnie listę 50 globalnych, polskich firm. Wśród nich siedem należy do branży stolarki otworowej.

1