Produkcja okien w Polsce nabrała tempa!

Red.: PG |Data publikacji: 2019-09-06

Początek 2019 r. nie zapowiadał tak dobrego wyniku. Po niemrawym pierwszy kwartale, w którym wzrost produkcji okien w Polsce był znikomy, w drugim producenci znacznie przyspieszyli. Dzięki temu w pierwszym półroczu odnotowano kilkuprocentowy wzrost produkcji w porównaniu do 2018 r.

Pierwszy kwartał 2019 r. zakończył się wzrostem produkcji względem trzech pierwszych miesięcy 2018 r., ale był on wręcz symboliczny. Wyniósł on poniżej 1 proc. Okres od kwietnia do czerwca był już dla firm z branży stolarki otworowej znacznie lepszy. W tym czasie polskie firmy wyprodukowały 3,97 mln okien, co stanowiło wzrost o 5,8 proc. względem drugiego kwartału 2018 r. Podsumowując całe półrocze, wzrost wyniósł 3 proc.

Warto przyjrzeć się w tym miejscu poszczególnym kategoriom okien. Okazuje się bowiem, że wzrosty odnotowano w segmencie okien PCW oraz przede wszystkim aluminiowych. Jak wynika z biuletynu kwartalnego okien i drzwi, przygotowywanego przez Centrum Analiz Branżowych (więcej na jego tematu TUTAJ), wynik globalny zaniżają spadki producentów okien drewnianych, których eksport maleje od połowy 2017 r. W 2018 roku liczba wyeksportowanych z Polski okien drewnianych zmalała o 1,1 proc., a z danych za I półrocze 2019 roku wynika, że sprzedaż zagraniczna zmalała o 2,5 procent. Więcej na ten temat w artykule “Zmierzch okien drewnianych?”

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1