Podczas gdy Polska odnotowała w marcu 2025 r. spadek produkcji budowlanej o 1,1 proc. rok do roku, Czechy cieszą się najwyższym wzrostem od trzech lat – aż o 12,1 proc. Takie dane przedstawia firma analityczna Trading Economics. W regionie widoczna jest znaczna rozbieżność – na Węgrzech trwa seria spadków, a Słowacja, mimo dodatniego wyniku, mierzy się z wyhamowaniem dynamiki wzrostu.
Produkcja budowlana jest przedmiotem analiz firmy Trading Economist. Ostatnio podsumowała ona dane dotyczące krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli chodzi o Polskę, to w marcu 2025 r. nastąpił spadek o 1,10 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Natomiast obszerne informacje na temat krajowej produkcji budowlano-montażowej podaje GUS w comiesięcznych raportach.
W Czechach największy wzrost od marca 2022 r.
Jak podaje Trading Economics produkcja budowlana w Czechach wzrosła w marcu 2025 r. o 12,1 proc. w ujęciu rok do roku. Natomiast w lutym miał miejsce największy spadek na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy. Wynosił on 0,9 proc. Był to najsilniejszy wzrost aktywności budowlanej od marca 2022 r. Segment inżynierii lądowej wzrósł o 16,2 proc. r/r. Z kolei budownictwo rozwinęło się o 10,4 proc. W lutym było to odpowiednio 1,3 proc. oraz 0,7 proc.
Jeśli chodzi o inwestycje, to szacunkowa wartość pozwoleń na budowę wydanych w marcu wyniosła 41,2 mld koron czeskich. Oznacza to spadek o 37,2 proc. rok do roku. Ponadto w tym miesiącu rozpoczęto budowę 3137 domów. Aktywność budowlana w marcu 2025 r. wzrosła o 3,5 proc. w ujęciu miesięcznym w marcu 2025 r. W lutym natomiast był to spadek o 0,6 proc.
Produkcja budowlana na Słowacji spowolniła
Instytucja badawcza Trading Economics przeanalizowała też dane dotyczące sytuacji branży na Słowacji w lutym 2025 r. W tym miesiącu nastąpił wzrost o 3,4 proc. rok do roku. Był to jednak równocześnie spadek w stosunku do wzrostu o 7,2 proc. w styczniu. Jak podają analitycy, największy wpływ na tę sytuację miało znaczące spowolnienie aktywności budowlanej za granicą. Wzrost wyniósł 26,2 proc., podczas gdy w styczniu było to 83,1 proc. Produkcja budowlana w kraju niewiele się zwiększyła. W lutym był to wzrost o 1 proc., natomiast w styczniu o 0,4 proc. W ujęciu miesięcznym w lutym nowe budownictwo osiągnęło wzrost o 2,7 proc. Z kolei segment remontów uzyskał 2,2 proc. W styczniu było to w obu przypadkach 1,6 proc. Silne ożywienie odnotowało natomiast budownictwo lądowe. W lutym był to wzrost o 4,9 proc., podczas gdy w styczniu spadek o 7,4 proc.
Węgry odnotowały kolejny spadek produkcji budowlanej
Trading Economist wskazuje, że produkcja budowlana na Węgrzech spadła w lutym 2025 r. o 4,5 proc. r/r. Był to dziewiąty z rzędu miesiąc spadku, ale spadek o 9,6 proc. w poprzednim miesiącu był wolniejszy. Sektor budownictwa lądowego odnotował poprawę o 15,3 proc. W styczniu 2025 r. był to spadek o 10,8 proc. Natomiast po raz kolejny na minusie znalazło się budownictwo kubaturowe. Spadek wyniósł 11 proc., podczas gdy w styczniu było to 8,9 proc.
Zobacz również
Grupowe zwolnienia pracowników kolejny rok z rzędu
Grupowe zwolnienia pracowników obecnie planuje 19 proc. przedsiębiorstw - podaje Manpower Group. Jest to reakcja firm na sytuację ekonomiczną.
Producenci okien wśród najlepszych pracodawców
Producenci okien znaleźli się na czołowych miejscach w rankingu najlepszych pracodawców w Polsce. Zestawienie przygotował tygodnik „Wprost” już po raz szósty.
Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2025 r.
Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2025 r. Ogólnie Grupa PSB odnotowała spadek o 1,2 proc. Potaniała także stolarka.