Ostrożne przewidywania po dobrym kwartale

Red.: |Data publikacji:

Producenci stolarki pierwszy kwartał oceniają jako bardzo dobry pod kątem wartości i wolumenu sprzedaży. Firmy jednak spodziewają się, że w kolejnych kwartałach sprzedaż może zacząć spadać.

Sondowane przez nas duże firmy wytwarzające okna i drzwi pierwszy kwartał zaliczają do bardzo udanych. Producenci notują przede wszystkim wzrost wartości sprzedaży – jest to wskaźnik, który u większości jest na wysokim plusie, głównie ze względu na podwyżki, które nastąpiły od połowy 2021 r. Dlatego firmy mówią o ogromnych, rekordowych wzrostach, na poziomie nawet 50-60 proc. Jednak producenci odnotowali także zwiększoną liczbę sprzedanych produktów w stosunku do I kwartału 2021 r. Tutaj pytani przez nas producenci informują o kilkunastoprocentowych wzrostach, średnio jest to ok. 15 proc.

Producenci borykali się w tym okresie z szeregiem problemów na rynku, od stale rosnących cen surowców, energii, poprzez problemy logistyczne, na niepewności na rynku budowlanym kończąc. Firmy oceniają, że inwestorzy podejmowali decyzje o zakupie stolarki na początku roku, bo spodziewali się kolejnych wzrostów cen, stąd wynikał duży popyt na okna i drzwi. Jednak inflacja i wojna za naszą wschodnią granicą to czynniki, które wpływają na to, że obecnie klienci wycofują się z decyzji o budowie. Producenci zakładają, że już w III kwartale, najpóźniej na jesieni, odczuwalny będzie spadek zamówień na okna i drzwi dla nowego budownictwa.

Foto: Dako

Wojna wpływa także na inny aspekt działalności producentów – wielu pracowników z Ukrainy wróciło do swojego kraju. Brakuje więc siły roboczej w fabrykach, ale także w ekipach montażowych.

Więcej na temat oceny pierwszego kwartału i bieżącej sytuacji będzie można przeczytać w sondzie w czerwcowym numerze Forum Branżowego.

 

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1