Producenci mają więcej czasu na uzyskanie krajowej oceny technicznej

Red.: MR |Data publikacji: 2019-06-11

Producenci drzwi i okien ppoż., a także innych wyrobów,  mogą dokończyć proces uzyskiwania krajowych ocen technicznych do 31 grudnia 2020 r. To przedłużenie okresu przejściowego, który miał się skończyć 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło właśnie, że planuje wydłużenie okresu przejściowego na uzyskanie krajowych ocen technicznych. Są one w wielu przypadkach niezbędne do uzyskania deklaracji właściwości użytkowych. Okres przejściowy miał się skończyć 1 lipca tego roku. Jednak do Ministerstwa dobiegały głosy, że wielu producentów nie jest do tego przygotowanych i nie mogłoby w połowie roku wprowadzać wyrobów budowlanych do obrotu. Dlatego urzędnicy podjęli decyzję o wydłużeniu okresu przejściowego.

Kogo dotyczy ta zmiana? Producentów posiadających  w ofercie wyroby, które

do dnia 31 grudnia 2016 r. nie były objęte obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym, nie są obowiązani do sporządzania krajowej deklaracji przy wprowadzaniu do obrotu lub udostępnianiu na rynku krajowym tych wyrobów budowlanych*.

 

Rozporządzenie dotyczy także takich wyrobów, jak balkony czy balustrady.

Jeśli chodzi o stolarkę otworową, są to przede wszystkim drzwi i bramy do oddzieleń ppoż. i do pozostałych zastosowań w komunikacji wewnętrznej, okna ppoż., okucia budowlane do zastosowań ppoż. oraz okiennice, żaluzje, zasłony i markizy zewnętrzne. Także wyroby uzupełniające, jak nawiewniki, taśmy uszczelniające i piany do montażu.

Lista tych produktów znajduje się w załączniku nr 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.

  • Fragment komunikatu, wysłanego przez MIiR.

Zobacz również

Pagen ze wzrostami i nowym wizerunkiem

Pagen ze wzrostami i nowym wizerunkiem

Pagen, małopolski producent stolarki, zaprezentował nową identyfikację wizualną. Firma wprowadza również nową strategię marketingową na lata 2020-2022.

Tradycyjne targi BAU jednak odwołane!

Tradycyjne targi BAU jednak odwołane!

Zarząd Messe Munchen zdecydował o odwołaniu tradycyjnej formuły targowej przyszłorocznej edycji targów BAU (13-15 stycznia 2021) na rzecz formuły hybrydowej. Decyzja konsultowana była z wystawcami targowymi.

Aliplast rośnie dzięki fotowoltaice?

Aliplast rośnie dzięki fotowoltaice?

Lubelski Aliplast liczy w tym roku na kolejny, tym razem jednocyfrowy, wzrost przychodów. Głównie dzięki stabilnym zamówieniom na stolarkę oraz wzrostowi zamówień na fotowoltaikę. W związku z tym w Lublinie podjęto decyzje o kontynuowaniu procesów inwestycyjnych.

1