Producenci mają więcej czasu na uzyskanie krajowej oceny technicznej

Red.: |Data publikacji:

Producenci drzwi i okien ppoż., a także innych wyrobów,  mogą dokończyć proces uzyskiwania krajowych ocen technicznych do 31 grudnia 2020 r. To przedłużenie okresu przejściowego, który miał się skończyć 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło właśnie, że planuje wydłużenie okresu przejściowego na uzyskanie krajowych ocen technicznych. Są one w wielu przypadkach niezbędne do uzyskania deklaracji właściwości użytkowych. Okres przejściowy miał się skończyć 1 lipca tego roku. Jednak do Ministerstwa dobiegały głosy, że wielu producentów nie jest do tego przygotowanych i nie mogłoby w połowie roku wprowadzać wyrobów budowlanych do obrotu. Dlatego urzędnicy podjęli decyzję o wydłużeniu okresu przejściowego.

Kogo dotyczy ta zmiana? Producentów posiadających  w ofercie wyroby, które

do dnia 31 grudnia 2016 r. nie były objęte obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym, nie są obowiązani do sporządzania krajowej deklaracji przy wprowadzaniu do obrotu lub udostępnianiu na rynku krajowym tych wyrobów budowlanych*.

 

Rozporządzenie dotyczy także takich wyrobów, jak balkony czy balustrady.

Jeśli chodzi o stolarkę otworową, są to przede wszystkim drzwi i bramy do oddzieleń ppoż. i do pozostałych zastosowań w komunikacji wewnętrznej, okna ppoż., okucia budowlane do zastosowań ppoż. oraz okiennice, żaluzje, zasłony i markizy zewnętrzne. Także wyroby uzupełniające, jak nawiewniki, taśmy uszczelniające i piany do montażu.

Lista tych produktów znajduje się w załączniku nr 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.

  • Fragment komunikatu, wysłanego przez MIiR.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1