Producenci farb liczą na plan Marshalla dla Ukrainy

Red.: |Data publikacji:

Branża farb dekoracyjnych kolejny rok zanotowała wzrosty. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych, stanowiących największy segment rynku, wzrosła r/r o 3,2 proc., do ponad 2,4 mld PLN w 2021 r.

Dynamika ta była nieco niższa w porównaniu z rokiem 2021, w którym wynosiła 6,2 proc. Jednak zgodnie z przewidywaniami, nastąpiła pewna korekta po dużym boomie remontowym w czasie całkowitego lockdownu. Zmniejszył się także wolumen sprzedanych farb liczony w litrach o 2,3 proc. w 2021 r. (w 2020 r. było to +3,4 proc.). Natomiast ze względu na rosnący koszt surowców mogła nieco spaść marżowość farb dekoracyjnych.

Na wyniki branży farb dekoracyjnych w Polsce w roku 2021 wpłynęły dwa czynniki. Po pierwsze Polacy w 2021 r. mniej się izolowali i mniej też remontowali swoje mieszkania czy domy na działkach. Po drugie w 2021 r. cała branża mierzyła się z niespotykanymi problemami na rynku surowcowym. Cały rok to sukcesywny wzrost cen surowców stosowanych do produkcji chemii budowlanej. Spowodowane to było ograniczoną ich dostępnością, wynikającą m.in. ze znacznie zwiększonego popytu w Chinach. Dodatkowo spadła dostępność kontenerów, które z powodu COVID-19 znalazły się w różnych częściach świata. Przerwane łańcuchy dostaw i wzrost kosztów transportu morskiego mogły wpłynąć na marżowość biznesu.

Przyszłą sytuację prognozuje Bartłomiej Ślązak, dyrektor zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów:

Wyzwaniem dla farb dekoracyjnych może okazać się rok 2022 oraz kolejne lata. Nie wiemy, kiedy i jak potoczy się wojna za wschodnią granicą. Natomiast można założyć, że wraz z końcem konfliktu i ew. pojawianiem się tzw. Planu Marshalladla Ukrainy polska branża budowlana może pozyskać wiele kontraktów.

Tekst: Polski Związek Producentów Farb i Klejów

Zobacz również

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

NSG i AGC podsumowały II kwartał bieżącego roku. Spółki podnosiły ceny na swoje produkty, by zrekompensować podwyżki.

Jeld-Wen odczuwa osłabienie popytu

Jeld-Wen odczuwa osłabienie popytu

Jeld-Wen , amerykański gigant branży stolarki, poinformował, że drugi kwartał tego roku jest jednocześnie ósmym z rzędu, w którym spółka odnotowała wzrost przychodów. Firma zmaga się jednak ze spadkiem popytu i inflacją.           

Co dziesiąte drzwi w Polsce są z importu

Co dziesiąte drzwi w Polsce są z importu

W najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” przybliżono import drzwi do Polski. Okazuje się, że co dziesiąte drzwi sprzedawane w naszym kraju pochodzą z zagranicy.

1