Prezes Fakro pozywa prezydenta Nowego Sącza

Red.: |Data publikacji:

W Nowym Sączu, mimo nadchodzących chłodów, jest bardzo gorąco. Wszystko dlatego, że między prezydentem miasta, Ludomirem Handzlem, a Ryszardem Florkiem, szefem Fakro, rozgorzał spór o drogę i most.

Nowy Sącz potrzebuje obwodnicy. Z tym faktem raczej nikt nie dyskutuje. Ulice są zakorkowane i oprócz dodatkowej drogi potrzebny jest kolejny most. Jak ma ta droga przebiegać? Gdzie ma być zbudowany most? Okazuje się, że w tej kwestii różne zdania mają samorządowcy i przedsiębiorcy. A mówiąc ściślej: Urząd Miasta Nowy Sącz i prezes firmy Fakro, Ryszard Florek.

Miasto chce zbudować trzeci most na Dunajcu i drogę, która odciążyłaby zakorkowaną ulicę Węgierską. Firma projektowa wykonała plan i zaproponowała trzy warianty obwodnicy. Największe uznanie lokalnej społeczności uzyskał wariant C. Miasto podaje, że we wrześniu 2018 r. wariant C, jako najlepszy uznały również zaangażowane w budowę samorządy, czyli Miasto Nowy Sącz, Powiat Nowosądecki, Gmina Chełmiec, Gmina Podegrodzie i Województwo Małopolskie. W roku 2018 wystąpiono o decyzje środowiskowe dla trzeciego mostu w wariancie C, a w połowie tego roku zostało przygotowane gotowe rozwiązanie i szczegóły tego wariantu. O przebiegu tych prac informuje urząd miasta.

W pierwszym rzędzie Ryszard Florek, prezes Fakro podczas konsultacji w sprawie budowy obwodnicy.

Ale na ten wariant budowy nie zgadza się prezes Fakro, Ryszard Florek. Właściciel nowosądeckiej fabryki okien dachowych powołuje się tu na zalety rozwiązania przygotowanego jeszcze za czasów poprzedniego prezydenta Nowego Sącza, a forsowanego przez fundację Ryszarda Florka „Pomyśl o przyszłości”, wspieraną ponoć przez Sądecką Izbę Gospodarczą. Jest to projekt, który został zaakceptowany już w 2017 r. Takie informacje podaje w swoim oświadczeniu fundacja. W dokumencie fundacji przeczytamy, że: „Rozwiązanie wypracowane przez Prezydenta Ryszarda Nowaka, po szerokich konsultacjach społecznych i po uzyskaniu wszelkich niezbędnych ustaleń zostało zatwierdzone przez ówczesną Radę Miasta jako dokument wiążący”.

Prezes Ryszard Florek, który osobiście pojawia się na konsultacjach w sprawie inwestycji podaje, że wariant C, który preferuje miasto, przebiegać będzie przede wszystkim przez tereny inwestycyjne. Oznacza to, że nowosądeckie firmy mogą mieć w przyszłości problem z rozwojem. Prezes martwi się, że zbudowanie drogi na tych terenach, to rezygnacja z około 2 mln zł rocznie podatków od potencjalnych, przyszłych inwestorów. Prezes Fakro widzi również problem w tym, że planowana inwestycja zagroziłaby rozwojowi kolei w regionie. Kolej tego problemu jednak nie zauważa.

Prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel.

Ryszard Florek zaangażowany jest w konsultacje także dlatego, że wymieniana tu ul. Węgierska to ulica, przy której mieści się siedziba Fakro, a pracownicy firmy i jej transport są głównymi użytkownikami tej drogi. W wariancie C dojazd do działek należących do fabryki okien jest trudniejszy. Fundacja „Pomyśl o przyszłości” utworzyła nawet stronę internetową dlanowegosacza.pl, na której można było oddać głos za „starym” planem obwodnicy. Około 80 proc. oddających tam głosy jest na „tak”.

W mieście natomiast pojawiły się ostatnio plakaty, na których widnieje informacja „Sądecki przedsiębiorca torpeduje inwestycje miasta. Nowy Sącz może stracić 150 000 000 zł”. Ryszard Florek w tej sytuacji zdecydował się pozwać do sądu prezydenta miasta o naruszenie dóbr osobistych. W sprawę chciał się zaangażować nawet Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, proponując spotkanie, by pomóc zażegnać konflikt. Jednak z tego pomysłu się wycofał. – Niestety przez narastające w tej sprawie negatywne emocje i mało eleganckie metody lobbowania na rzecz konkretnego wariantu postanowiłem odwołać spotkanie, gdyż nie chcę być wikłany w lokalne i personalne konflikty, które występują w mieście – uzasadnił swoją decyzję.

Co na to mieszkańcy Nowego Sącza? Ci chcą wreszcie odkorkowania ulicy Węgierskiej, dlatego z zadowoleniem przyjmą informację o rozpoczęciu inwestycji. Czy tak się stanie w najbliższym czasie, w dużym stopniu zależy od rozstrzygnięcia konfliktu prezesa Florka z samorządowcami.

 

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1