W obliczu narastających spekulacji oraz rosnącej liczby sygnałów od pracowników, którzy kontaktują się z redakcjami i publikują informacje w sieci, Eko-Okna w piątkowe popołudnie zdecydowały się na publikację drugiego komunikatu dotyczącego aktualnej sytuacji w firmie. Jak podkreśla zarząd – celem jest „transparentna komunikacja i zdementowanie nieprawdziwych doniesień”.
Według relacji napływających do redakcji oraz publikowanych w mediach zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich, pracownicy informują o możliwych zwolnieniach sięgających nawet 50 proc. załogi, zamknięciu zakładu w Wodzisławiu Śląskim, wprowadzeniu czterobrygadowego systemu pracy czy nawet planach obniżenia wynagrodzeń do poziomu płacy minimalnej. Eko-Okna kategorycznie temu zaprzeczają.

Zakład w Wodzisławiu zostaje, ale maszyny jadą do Kornic
Jak czytamy w najnowszym komunikacie Eko-Okien, 16 lipca br. odbyło się spotkanie zarządu z pracownikami zakładu w Wodzisławiu Śląskim. Powodem był niepokój wywołany pogłoskami o zamknięciu zakładu. Zarząd zapewnił, że nie zapadła żadna decyzja o likwidacji wodzisławskiej fabryki, a przenosiny maszyn i części załogi do Kornic mają charakter „czysto operacyjny i tymczasowy”.
Firma tłumaczy to sezonowym spadkiem popytu na rynkach eksportowych i zapewnia, że podobne przesunięcia zasobów miały już miejsce w przeszłości, tyle że w mniej napiętym klimacie medialnym i gospodarczym.
Nie będzie zwolnień grupowych, ale umowy czasowe pod lupą
Eko-Okna zaprzeczają też planom masowych zwolnień. Jak podkreśla spółka: „nie są i nie były prowadzone zwolnienia grupowe w rozumieniu przepisów kodeksu pracy”. Jednocześnie firma potwierdza, że na początku lipca pracownicy z umowami czasowymi otrzymali informację o ich nieprzedłużeniu. Obecnie trwa ich ponowna weryfikacja, a decyzje mają być podejmowane indywidualnie.
Przeczytaj o czym wcześniej komunikowała firma: „Aktualizacja – Niepokój wokół Eko-Okien. Firma komentuje doniesienia”.
Koniec z transportem pracowniczym, ale bez blokad
Od 1 września 2025 r. Eko-Okna przestaną organizować transport pracowniczy. To element szerokiej strategii cięcia kosztów. Ta decyzja wywołała lawinę pytań i obaw. W sieci pojawiły się nawet doniesienia, że firma planuje uniemożliwiać wjazd zewnętrznym przewoźnikom. Rzecznik Eko-Okien stanowczo zaprzecza tym pogłoskom: „Nie zamierzamy blokować autobusów – przeciwnie, chcemy, by przejazdy odbywały się płynnie i bezpiecznie”.
Czterobrygadówka? Prawdopodobnie tak, ale jeszcze nie teraz
Kolejną kwestią budzącą kontrowersje wśród pracowników jest możliwe wprowadzenie czterobrygadowego systemu pracy. Jak potwierdza firma trwają analizy, ale żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Zaprzeczono także pogłoskom, jakoby taki system już działał w niektórych działach. Firma stanowczo odrzuca też informacje o planach wprowadzenia 12-godzinnych zmian.
Organizacja NSZZ „Solidarność” Silesia czuje się zaskoczona obecnością konkurencji
Na spotkaniu ze związkami zawodowymi, które odbyło się dzień po rozmowach z pracownikami – 17 lipca – udział wzięli przedstawiciele dwóch organizacji: Międzyzakładowej Organizacji Związkowej MOZ Pracowników Eko-Okna oraz Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Silesia. Według oświadczenia firmy, rozmowy miały konstruktywny charakter i dotyczyły zarówno reorganizacji pracy, jak i planów na przyszłość.
Jednak związek „Silesia” w swoich wypowiedziach publikowanych na platformie TikTok podkreśla, że był zaskoczony obecnością drugiego związku i liczył na osobne, robocze spotkanie.
Oficjalne informacje kontra internetowe spekulacje
Władze Eko-Okien apelują do mediów i opinii publicznej o bazowanie na oficjalnych komunikatach. Wskazują, że plotki o płatnych parkingach, obniżkach pensji czy zwolnieniach połowy załogi nie mają pokrycia w faktach i wywołują niepotrzebne napięcia wśród pracowników i ich rodzin.
Oficjalny komunikat firmy dostępny jest na stronie firmy Eko-Okna.
Zobacz również
Nowelizacja WT – konsultacje publiczne dobiegają końca
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajduje się właśnie na etapie konsultacji publicznych. Nowa wersja będzie obowiązywała od września 2026 r.
Raport finansowy VKR – trudna sytuacja w 2024 r
Raport finansowy VKR wskazuje, że holding wypracował w roku 2024 zysk w kwocie 4,3 mld koron duńskich. Jest to wzrost o 0,2 mld rok do roku.
Eko-Okna opublikowały wyniki finansowe za 2024 rok
Rok 2024 przyniósł firmie Eko-Okna wzrost przychodów, ale jednocześnie odnotowano znaczący spadek rentowności.