Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ze Swisspacerem na Kasprowy Wierch

Data publikacji: 2020-12-14

Kasprowy Wierch – szczyt na wysokości 1978 m n.p.m. nieopodal Zakopanego położony jest w grani głównej Tatr na granicy polsko-słowackiej. Zapierający dech w piersiach widok zawdzięcza swojemu położeniu nad trzema dolinami. To właśnie tu powstała w lutym 1936 pierwsza górska kolej linowa w Polsce, która potrafi przenieść nas w świat wysokich pasm górskich. Dzięki kolejce, Kasprowy Wierch dziennie odwiedza nawet 4 tys. ludzi, czyniąc go najpopularniejszym szczytem Tatr. Zwiedziło go wielu znanych ludzi, a w dniu 6.07.1997 kroniki odnotowały także wizytę Papieża Jana Pawła II.

Jadąc w górę i spoglądając przez panoramiczne okna kabiny możemy w pełni podziwiać uroki lokalnej przyrody, jej piękna i majestatu. Odcinek ponad 4,2km pokonywany jest w zaledwie 12min. Jest to moment wspaniałych doznań dla oczu a także szacunku dla pracy człowieka, szczególnie na ostatnim odcinku kiedy to gondola wspina się niemal pionowo.

Na podstawie projektu Aleksandra Kodelskiego i Anny Kodelskiej,  w 1938 zbudowano na szczycie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch, pełniące swą funkcję nieprzerwanie od ponad 80 lat. Obserwatorium co 1h systematycznie zbiera dane dla celów synoptycznych, meteorologicznej i hydrologicznej osłony kraju, opracowań statystycznych jak i naukowych. Pracują tu specjaliści kochający góry, często z pasją do narciarstwa i turystyki. To kuźnia obserwatorów gotowych pracować w skrajnych warunkach jakich nigdzie więcej w kraju się nie doświadczy, którzy z powodzeniem pracują potem nawet na Antarktydzie.

W 2016 roku, kiedy zdecydowano, że 10-letnie okna w obserwatorium wymagają już wymiany, trzeba było sprostać temu wyzwaniu ze strony logistycznej: 28 nowych okien o łącznej wadze 1330kg zostało przetransportowanych na górę kolejką linową. Był to wysiłek, który ostatecznie się opłacił, ponieważ od tego czasu miejsce pracy meteorologów stało się bardziej przytulne i komfortowe, nawet jeśli początkowo byli nieco zaskoczeni faktem, że nagle przestali słyszeć wiatr.

Komfort zaczyna się od okna

Zlecenie wymiany stolarki otrzymała firma Oknoplus z Krakowa po wcześniejszej konsultacji możliwości techniczno-logistycznych zweryfikowanych pod kątem oczekiwań odbiorcy. Producent ten zdecydował się na potrójne szyby zespolone Climatop firmy Glassolutions wraz z ciepłą ramką dystansową „Swisspacer Ultimate” szwajcarskiego producenta Swisspacer. Wybór ramki dystansowej miał duży wpływ na jakość termiczną okien, a tym samym na poziom komfortu i higieny.

Pomieszczenie jest postrzegane jako komfortowe termicznie, gdy osiąga określoną „temperaturę roboczą” – obejmuje ona średnią wartość temperatury powietrza i otaczających ją powierzchni. Duże różnice temperatur między temperaturą pomieszczenia a temperaturą przegród zewnętrznych,  powodują nieprzyjemne wrażenie przeciągów. W przypadku przeciągów  powietrze opada na zimne powierzchnie, powodując niepożądane ruchy powietrza. Udowodniono, że przyjemne uczucie pojawia się, gdy różnica temperatur między powietrzem w pomieszczeniu a otaczającymi je powierzchniami, takimi jak ściany zewnętrzne, sufity, podłogi lub okna, jest mniejsza niż 4,2 Kelvina. W przypadku ramek dystansowych firmy Swisspacer wartość tę uzyskuje się znacznie wcześniej niż np. w przypadku ramek dystansowych ze stali lub aluminium.

To samo dotyczy tworzenia się kondensacji pary wodnej i pleśni: wilgoć gromadzi się w najzimniejszym miejscu pomieszczenia – często wokół krawędzi szyby. Pleśń pojawia się powyżej temperatury punktu rosy, dlatego temperatura powierzchni musi być wyższa od „temperatury pleśni”, aby skutecznie chronić konstrukcję budynku i zdrowie jego mieszkańców. Zastosowanie ciepłych ramek dystansowych Swisspacer automatycznie prowadzi do poprawy parametrów na krawędzi szkła.

Te szczegóły zostały również potwierdzone przez Passivhaus Institut z Darmstadt (Niemcy) w opracowaniu „Komfort mieszkania – jak można osiągnąć komfort i kryteria higieny w oknach w różnych klimatach”. Więcej informacji jak i całe badanie można pobrać ze strony Swisspacer TUTAJ.

1