Modele paneli dostępne na rynku mają ogromną różnorodność wzorów, faktur czy wymiarów więc z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza. Te w ofercie wineo są bardzo łatwe w montażu, trwałe, odporne na wilgoć i wykonane z ekologicznych materiałów. Żebyśmy jednak w pełni mogli cieszyć się zaletami paneli podłogowych powinniśmy poświęcić także chwilę na wybór odpowiedniego podkładu – choć schowany pod warstwą wierzchnią może zadecydować o tym, że z naszej podłogi będziemy zadowoleni jeszcze bardziej.
Przed regałem z panelami zazwyczaj spędzamy długie godziny dobierając odcienie czy wzory. Mało kto przywiązuje równie dużą uwagę do wyboru maty stanowiącej warstwę podkładową. Rzeczywiście, po wejściu do pomieszczenia nie będzie jej widać, nie znaczy to jednak, że powinniśmy decydować się na pierwszy lepszy podkład. Właściwie dobrany zabezpieczy nas przed niechcianymi odgłosami i wytłumi odgłosy kroków, ułatwi przenikanie ciepła przy ogrzewaniu podłogowym oraz zwiększy żywotność naszej podłogi.
Jaki podkład pod jakie panele?
Podłogi z paneli, także wiele lat po ułożeniu ciągle pracują. Oznacza to, że mogą minimalnie zmieniać swoją objętość, co wiąże się z mikroprzesunięciami – właśnie z tego powodu układając panele zawsze zostawiamy kilkumilimetrową szczelinę między podłogą a ścianą.
Rozpoczynając wybór podkładu naszą decyzję dobrze rozpocząć od określenia, jaki rodzaj paneli układamy, zależnie od rodzaju mogą się one bowiem nieco inaczej zachowywać. W ofercie mat podkładowych wineo znajdziemy m.in. podkłady soundPROTECT SD i soundSTOP polecane do podłóg laminowanych oraz silentCOMFORT, silentPREMIUM, silentRIGID polecane do rozwiązań winylowych.
Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę czy planujemy użyć paneli łączonych na click układanych jako podłoga pływająca – w takim przypadku w zależności od typu paneli laminowanych wybieramy maty soundPROTECT lub soundPROTECT SD czy paneli winylowych w wersji na click, które wymagają większego zabezpieczenia przed przesuwaniem z dodatkową warstwą antypoślizgową np. silentCOMFORT. Gdy mamy zaplanowany montaż klejony możemy użyć podkładu z warstwą samoprzylepną np. soundSTOP do podłóg laminowanych lub w przypadku podłóg winylowych użyć zamiast kleju podkładu silentPREMIUM. Podkłady silentRIGID, to z kolei maty do paneli winylowych w wersji RIGID, które dzięki większej sztywności wymagają podkładu o bardzo dużej gęstości w celu ich wyciszenia.
Wszystkie maty wineo, dzięki wysokiej elastyczności, niwelują też niewielkie nierówności podłoża. Możemy je więc układać zarówno bezpośrednio na betonie, jak również, np. na PCV czy płytkach bez konieczności ich zrywania.
Podkłady powinniśmy wybierać również porównując ich wagę. Te cięższe będą miały lepsze właściwości wygłuszające. Modele mat wineo są zdecydowanie cięższe od popularnych podkładów polietylenowych. W zależności od wybranego rodzaju ważą ok. 1,7 kg/ m² – mata o grubości 2 mm i aż 2,8 kg/m² przy grubości 3 mm. Przekłada się to na znaczną redukcję dźwięków, np. o ok. 30% w stosunku do standardowej pianki. Wysokie, uciążliwe dźwięki przechodzą w niskie i przyjemne dla ucha.
Jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe warto zwrócić uwagę również na współczynnik oporu ciepła – im niższy, tym podłoga będzie stanowiła mniejszą barierę dla ogrzewania. W podkładach wineo wynosi on zaledwie 0,01 (m² K) /W. To najlepszy parametr wśród oferowanych na rynku podłogowych mat wyciszających. Przy tym rodzaju ogrzewania koniecznym jest też ułożenie pod panelami warstwy paroizolacji albo zastosowanie mat o wysokim współczynniku SD, np. wineo soundPROTECT SD ze zintegrowaną warstwą folii aluminiowej. Takie rozwiązanie przyspiesza prace wykończeniowe i wyklucza ewentualne przesunięcia podczas układania kolejnych warstw.
Wyjątek od reguły
Wybór odpowiedniego podkładu może nam przynieść wiele korzyści – wytłumić odgłosy, zwiększyć żywotność podłóg czy podnieść efektywność systemów ogrzewania podłogowego. Od zasady, że pod panele zawsze powinniśmy położyć matę podkładową istnieje jednak wyjątek – to podłogi wineo ze zintegrowaną matą wyciszającą soundPROTECT takie jak wineo 400 wood wineo 400 stone i wineo 400 wood XL Multi-Layer , wineo 1000 wood XXL V4 Multi-Layer lub Wineo 1200 wood XXL V4 Rigid i wineo 1200 stone XL Rigid Multi-Layer. W tym przypadku podkład mamy już w zintegrowany z panelami, od razu możemy więc przystąpić do ich układania na posadzce zyskując wszystkie korzyści jakie mielibyśmy stosując maty wineo i osobne panele. W przypadku podłoży mineralnych należy tylko dodatkowo zastosować folię paroizolacyjną.
Z myślą o naturze
wineo, to również marka, która myśląc o naszym komforcie nie zapomina o naturze. soundPROTECT Eco oraz soundPROTECT Eco Profi, to maty, które wykonywane są w 90% z surowców naturalnych. Oparte są na wypełniaczach mineralnych i wytwarzane są z użyciem oleju rzepakowego i oleju rycynowego – przyjaznych dla środowiska i nieszkodliwych dla zdrowia. Nie zawierają też chloru ani środków zmiękczających oraz rozpuszczalników. Opowiedzenie się po stronie przyrody nie oznacza bynajmniej gorszych właściwości mat. Przy grubości 2 mm zapewniają one efekt tłumienia dźwięków kroków słyszalne na zewnątrz pomieszczenia o 19 dB, natomiast wewnątrz – o ok. 28%, a ich współczynnik oporu ciepła należy do najlepszych na rynku i wynosi jedynie 0,01 (m²K) /W.