Projektowanie przestrzeni przyjaznych maluchom i starszym dzieciom wymaga szczególnego podejścia. Połączenie funkcjonalności z troską o bezpieczeństwo sprawia, że wybór podłogi może stanowić nie lada wyzwanie. O tym, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy doborze podłogi do żłobka, przedszkola lub szkoły, mówi Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo.
Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie funkcji, jakie ma pełnić przestrzeń oraz sposobów spędzania czasu przez dzieci. Dzieci w żłobku i przedszkolu często przebywają na podłodze. Maluszki raczkują i uczą się chodzić, co może skutkować upadkami. Dlatego ważne jest, by wybrane pokrycie podłogowe było przyjemnie ciepłe w dotyku oraz miało właściwości antypoślizgowe. Dobrym rozwiązaniem jest biopodłoga PURLINE, która ma matową powierzchnię, ułatwiającą małym dzieciom stawianie pierwszych kroków. Dodatkowo jest to podłoga przyjazna dla stawów, mówi Grzegorz Mazur.
PURLINE sprzyja bezpieczeństwu i higienie
Biopodłogi PURLINE, w odróżnieniu od klasycznych, śliskich, paneli podłogowych, mają lekko elastyczną powierzchnię. Minimalizuje to ryzyko upadków, które mogą wystąpić zarówno przy nauce chodzenia, jak i przy zabawach dzieci w starszym wieku. Ważna jest także kwestia higieny: w przypadku rozlania wody czy napoju czyszczenie biopodłogi przebiega szybko i sprawnie. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach takich jak łazienka czy jadalnia, czyli tam, gdzie dzieci myją ręce oraz spożywają posiłki. Również w przypadku zabaw z farbkami, kredkami czy plasteliną, podłoga wymaga częstego mycia. Nie inaczej jest w szatni oraz w holu, gdzie dzieci wchodzą w butach, a podłoga wystawiona jest na działanie piasku, wody oraz błota. PURLINE w linii wineo 1500 zaprojektowaliśmy w ten sposób, by częsty kontakt z wodą nie powodował zmniejszenia trwałości pokrycia podłogowego, podkreśla ekspert.
Podłoga dla małych alergików
Przy projektowaniu przestrzeni przyjaznej dzieciom warto zminimalizować również ryzyko wystąpienia alergii. PURLINE wykonane są z ekologicznego tworzywa, ecuranu, który jest mieszanką kredy i olejów roślinnych, zaznacza Grzegorz Mazur. Przy produkcji biopodłóg nie stosuje się plastyfikatorów, chloru ani rozpuszczalników. To sprawia, że w trakcie montażu i użytkowania PURLINE są bezemisyjne, czyli nie wydzielają szkodliwych zapachów ani niewidocznych oparów. Dodatkowym atutem są parametry techniczne: w przypadku pożaru podłogi te wykazują niską emisję dymu, nie ograniczając widoczności dróg ewakuacyjnych.
Linia wineo 1500 ma klasy użytkowe 23/34/43, dzięki czemu znakomicie nadaje się do zastosowania w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach. Design bez problemu można dostosować do projektu placówki, ponieważ do wyboru jest aż 36 drewnopodobnych dekorów w kształcie desek oraz 7 dekorów w formacie dużych płytek, imitujących naturalny kamień. W przypadku, gdy podłoga ma mieć bardziej uniwersalny charakter, optymalnym rozwiązaniem będzie wybór jednego lub połączenie kilku z 64 wzorów dostępnych w rolce.