Rodzaj materiału, z którego wykonane są okna i drzwi tarasowe, ma wpływ na możliwości projektowe oraz walory użytkowe stolarki. Profile z PVC i aluminiowe pozwalają na tworzenie przeszkleń w różnych rozmiarach i występują w wielu opcjach wykończeniowych. Jednocześnie cechują się wysoką termoizolacyjnością, są trwałe i łatwe w pielęgnacji. Bogata paleta kolorystyczna sprawia, że oba typy okien i drzwi tarasowych można harmonijnie połączyć w ramach jednego projektu.
Spośród wszystkich rodzajów stolarki największą popularnością już od wielu lat cieszą się modele na profilach PVC. Ich zaletą jest wysoka termoizolacyjność, atrakcyjny wygląd, wszechstronność, szeroka gama kolorystyczna oraz korzystna cena. Od pewnego czasu wzrasta zainteresowanie modelami na profilach aluminiowych. Niegdyś tego typu konstrukcje dominowały w budownictwie komercyjnym. Obecnie coraz więcej osób wybiera aluminiowe okna i drzwi tarasowe do domów jednorodzinnych. Obok nowoczesnego wyglądu odznaczają się one bardzo dużą wytrzymałością, energooszczędnością i trwałością. Istotne jest również to, że oba typy profili wymagają minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych.
„Wybór rodzaju profili to jedna z istotnych kwestii przy zakupie okien i drzwi tarasowych zarówno do domów nowo budowanych, jaki i poddawanych termomodernizacji. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt przeszkleń przewidzianych w projekcie. Pozwoli to na dobór rozwiązań optymalnych pod kątem technicznym. Wysokiej jakości profile z PVC i aluminiowe zapewniają bardzo dużą swobodę projektową. Cechuje je jednocześnie wysoka energooszczędność i funkcjonalność. Klienci nie muszą ograniczać się do wyboru jednego rodzaju profili. W budynku można zastosować dwa typy stolarki. Nowoczesne techniki wykończeniowe pozwalają na uzyskanie spójnego wyglądu profili wykonanych z różnych materiałów” – mówi Piotr Ząbkiewicz, dyrektor handlowy Vetrex.
Okna i drzwi tarasowe z PVC
Stolarkę z PVC cechuje duża uniwersalność. Możliwość wykonania przeszkleń w różnych wymiarach i kształtach w połączeniu z mnogością kolorów i wzorów sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w rozmaitych projektach. Doskonale sprawdza się w domach nowoczesnych, jak również w budynkach tradycyjnych i w stylu dworkowym.
By zapewnić odpowiednią wytrzymałość profili, stosuje się wzmocnienia ze stali ocynkowanej. Jej grubość może wynosić od 1,5 mm do 3 mm. Grubsza stal gwarantuje większą sztywność, co pozwala na wykonanie konstrukcji nawet w sporych rozmiarach. Dla przykładu drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion i vetrexMotion max ze wzmocnieniami o grubości 3 mm osiągają do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości.
Profile występują w różnych szerokościach i stylistyce. Z nowoczesnymi projektami doskonale komponują się modele o węższych profilach z prostokątnymi krawędziami, takie jak Vetrex LUM’UP. Do wyboru są także ramy o delikatnie zaokrąglonych liniach. Zaawansowane technologie produkcji zapewniają niezwykle estetyczne wykończenie powierzchni. Profile mogą być barwione w masie lub pokryte okleiną w różnorodnych kolorach i o rozmaitej fakturze, np. odzwierciedlającej metal lub drewno. Są one ponadto dostępne w wersji dwukolorowej, co przydaje się w przypadku odmiennej aranżacji wnętrz i zewnętrznej części domu. Z kolei dzięki technologii V-Perfect uzyskuje się niemal niewidoczny zgrzew w narożach.
Wielokomorowa budowa profili z PVC sprawia, że odznaczają się one wysoką izolacyjnością termiczną. Kupując okna i drzwi tarasowe najlepiej wybrać systemy 5-, 6- lub 7-komorowe. W połączeniu z 3-szybowym pakietem oraz ciepłą ramką dystansową skutecznie chronią one przed zimnem i zapewniają właściwy komfort cieplny w domu. Dla przykładu współczynnik Uw okna Vetrex V82 wynosi 0,77 W/(m²K), a modelu Vetrex LUM’UP – 0,8 W/(m²K). Przesuwne drzwi tarasowe Vetrex, zależnie od modelu, mają Uw na poziomie 0,68-0,77 W/(m²K).
Aluminiowe okna i drzwi tarasowe
Za sprawą swojego minimalistycznego wyglądu okna i drzwi tarasowe na profilach aluminiowych idealnie wpisują się w aktualne trendy w architekturze. Tego typu profile są niezwykle wytrzymałe i odporne na odkształcenia, a zarazem lekkie. Dzięki temu doskonale nadają się do tworzenia tak popularnych obecnie przeszkleń wielkoformatowych. Duża sztywność aluminium sprawia, że można do minimum ograniczyć szerokość profili i liczbę widocznych elementów konstrukcyjnych. W efekcie uzyskujemy jednolite, szklane płaszczyzny z niemal niezauważalnymi podziałami. Bryła budynku nabiera wówczas lekkości i nowoczesnego charakteru, a wnętrza harmonijnie łączą się z otoczeniem. Jednocześnie pomieszczenia są lepiej doświetlone światłem naturalnym. Dla przykładu maksymalne wymiary drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych vetrex AluSlide wynoszą 6,5 m szerokości i 3 m wysokości. Dodatkowo można w nich zastosować wąski słupek środkowy o szerokości zaledwie 47 mm.
Jedną z technik wykończeniowych aluminiowych okien i drzwi tarasowych jest lakierowanie proszkowe, które pozwala na nadanie profilom różnych kolorów i struktury. Uzyskana powłoka jest zarazem odporna na działanie promieniowania UV, dzięki czemu jej barwa nie zmienia się w miarę upływu czasu.
W celu zapewnienia odpowiedniej termoizolacyjności aluminiowych okien i drzwi tarasowych stosuje się profile o budowie wielokomorowej, z odpowiednim materiałem izolacyjnym. Dopełnienie stanowią pakiety 3-szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi. Takie wyposażenie zapewnia wysoką energooszczędność. Przykładowo współczynnik Uw modelu rozwierno-uchylnego vetrex AluView wynosi 0,76 W/(m²K), a w przypadku systemu podnoszono-przesuwnego vetrex AluSlide jest to 0,70 W/(m²K).
Istotną zaletą aluminiowych okien i drzwi tarasowych jest wyjątkowa odporność na czynniki atmosferyczne i biologiczne, a tym samym trwałość. Dzięki temu mogą nam one służyć przez dziesięciolecia. Choć przy zakupie są droższe od innych typów stolarki, to taka inwestycja zwróci się podczas wieloletniej eksploatacji.