Dobierając drzwi tarasowe lub balkonowe mamy do dyspozycji kilka systemów, które pozwalają uzyskać rozmaite efekty wizualne i mają różne funkcjonalności. Przybliżamy, co je cechuje i czym się różnią.
Przy zakupie drzwi na taras lub balkon, oprócz parametrów termoizolacyjności oraz dopasowania do stylistyki budynku, należy wziąć pod uwagę wielkość planowanego przeszklenia. Duże znaczenie mają również rozwiązania wpływające na komfort użytkowania. Największą popularnością cieszą się obecnie modele przesuwne. Wyróżnia je nowoczesny wygląd i możliwość wykonania przeszkleń w dużych rozmiarach. Pozwalają one również na dowolną aranżację wnętrz, ponieważ skrzydło ruchome przesuwa się równolegle do elementu stałego i po otwarciu nie zajmuje miejsca w pomieszczeniach. Do wyboru mamy kilka typów systemów przesuwnych, które różnią się konstrukcją i funkcjonalnościami. Oprócz nich dostępne są klasyczne drzwi rozwierne i rozwierno-uchylne.
„Nowoczesne systemy tarasowe i balkonowe stwarzają bardzo duże możliwości projektowe. Wykonuje się je w różnych rozmiarach i układzie, a profile występują w wielu opcjach wykończenia. Jednocześnie cechują się one wysoką termoizolacyjnością i szczelnością. Dzięki temu tworząc nawet tak popularne obecnie przeszklenia wielkoformatowe klienci uzyskają komfort cieplny w domu na odpowiednim poziomie. Osoby przeprowadzające termomodernizację budynku, mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu tych systemów w ramach programu „Czyste Powietrze” – mówi Piotr Ząbkiewicz, dyrektor handlowy Vetrex.
Drzwi tarasowe i balkonowe podnoszono-przesuwne
System podnoszono-przesuwny (HST) zapewnia największą dowolność, jeśli chodzi o wielkość przeszkleń. Dzięki odpowiedniej budowie cechuje się znaczną wytrzymałością i pozwala na wykonanie przeszkleń nawet w bardzo dużym formacie. Jednocześnie jest on niezwykle wygodny w użytkowaniu.
Maksymalne wymiary drzwi podnoszono-przesuwnych zależą od rodzaju zastosowanych profili. Przykładowo przy wykorzystaniu systemu aluminiowego vetrex AluSlide można tworzyć konstrukcje dochodzące do 6,5 m szerokości i 3 m wysokości. W przypadku modeli vetrexMotion i vetrexMotion max na profilach z PVC jest to 6,5 m x 2,7 m. Jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć powierzchnię przeszklenia, w systemie aluminiowym można zastosować szklenie stałego elementu w ramie oraz wąski słupek środkowy o szerokości zaledwie 47 mm. W wybranych drzwiach z PVC również dostępna jest opcja osadzenia skrzydła nieruchomego w ramie. Ponadto można zastosować układ niesymetryczny, w którym stała część jest szersza niż przesuwna. Daje to ciekawe efekty wizualne.
Drzwi podnoszono-przesuwne wyposażone są w różne rozwiązania podnoszące komfort obsługi. Skrzydło porusza się tu lekko i płynnie, nawet gdy jest sporych rozmiarów. Dzięki temu bez trudu przesuniemy je jedną ręką. Niektóre modele można dodatkowo wyposażyć w system „soft close” zapewniający łagodne domykanie skrzydła lub w funkcję zdalnego sterowania. Wygodę i bezpieczeństwo użytkowania zapewnia też niski próg. Zapobiega to potknięciu się podczas przechodzenia między wnętrzem domu a tarasem. Zależnie od typu drzwi, można wykonać próg zlicowany z podłogą lub zastosować specjalną nakładkę wyrównującą. Drzwi podnoszono-przesuwne mają ponadto funkcję mikrowentylacji.
Drzwi tarasowe i balkonowe przesuwne
System przesuwny daje sporą swobodę projektową i jest łatwy w obsłudze. Dla przykładu drzwi Vetrex SLIDE’UP umożliwiają tworzenie przeszkleń dochodzących do 4 m szerokości i 2,5 m wysokości. W modelu tym nieruchoma część konstrukcji jest osadzona w ramie, dzięki czemu profile są mniej widoczne, a do wnętrz wpada więcej naturalnego światła. Zależnie od preferencji można zastosować podział symetryczny lub niesymetryczny. W pierwszym przypadku skrzydło przesuwne ma taką samą szerokość jak element stały, a w drugim – jest ono węższe.
Otwieranie i zamykanie tego typu drzwi jest bardzo komfortowe. Skrzydło porusza się po szynie umieszczonej w części progowej, podobnie jak w systemie podnoszono-przesuwnym. By je odsunąć, wystarczy przekręcić klamkę i lekko pociągnąć. Wysokość progu wynosi ok. 5 cm. Wygodne wietrzenie umożliwia funkcja mikrowentylacji. System ten jest lżejszy niż model podnoszono-przesuwny za sprawą innej konstrukcji oraz mniej kosztowny.
Drzwi tarasowe i balkonowe odstawno-przesuwne oraz uchylno-przesuwne
Drzwi odstawno-przesuwne i uchylno-przesuwne (PSK) to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie spośród wszystkich systemów przesuwnych. Dają one możliwość wykonania przeszkleń o nieco mniejszych rozmiarach. Przykładowo maksymalne wymiary modeli Vetrex Patio Air i Vetrex Patio Automatic wynoszą 3 m szerokości i 2,5 wysokości. Tego typu systemy różnią się także sposobem obsługi, co ma wpływ na wygodę użytkowania. Otwierając skrzydło trzeba je najpierw uchylić lub odsunąć od ościeżnicy, a dopiero później przesunąć. Ponadto prowadnica z wózkami jezdnymi zamontowana jest bezpośrednio na dolnej ramie skrzydła i osłonięta maskownicą, co przekłada się na walory estetyczne. Wysokość progu w tych systemach wynosi ok. 7 cm. Funkcja mikrowentylacji występuje w drzwiach odstawno-przesuwnych.
Drzwi tarasowe i balkonowe rozwierne oraz rozwierno-uchylne
W przypadku tego typu modeli pojedyncze skrzydło ma maksymalnie 1 m szerokości i 2,5 m wysokości, a w wykonaniu specjalnym 1,2 m x 2,5 m. By uzyskać przeszklenie w większym rozmiarze, można wykonać konstrukcję wieloskrzydłową lub zestawić drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe z przeszkleniami stałymi, np. rozmieszczonymi po bokach. Do wyboru są również systemy z węższymi profilami. Dla przykładu model Vetrex LUM’UP ma skrzydło o wysokości zaledwie 68 mm i wąski słupek ruchomy.
W drzwiach rozwiernych i rozwierno-uchylnych skrzydło otwiera się do środka pomieszczenia, co trzeba uwzględnić przy urządzaniu wnętrza. Zaletą jest jednak to, że po otwarciu mamy przejście na całą szerokość drzwi. Dla podniesienia wygody użytkowania można zastosować dodatkowe funkcje. Dzięki zatrzaskowi balkonowemu łatwo przymkniemy drzwi od zewnątrz. Przydatny jest również hamulec sterowany klamką, który pozwala na zablokowanie skrzydła na dowolną szerokość. Nie dopuści to do niekontrolowanego zatrzaśnięcia drzwi.