Wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe to wiodący obecnie trend w budownictwie. Nadają one budynkom nowoczesnego charakteru i wpływają na poprawę komfortu życia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich doborze.
Zastosowanie dużych przeszkleń w domu przynosi wiele korzyści. Prezentują się one bardzo efektownie i same w sobie stanowią element dekoracyjny. Jednocześnie wpuszczają sporo naturalnego światła i otwierają wnętrza na otoczenie. Pomieszczenia sprawiają wówczas wrażenie przestronniejszych, a krajobraz na zewnątrz staje się elementem aranżacji. Zapewnia to wyjątkowe doznania wizualne i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Dodatkowo wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe pozwalają pozyskać darmową energię ze słońca do ogrzania i oświetlenia wnętrz.
„Planując zastosowanie dużych przeszkleń w domu warto zwrócić uwagę na różne aspekty. Wybierając okna i drzwi tarasowe należy dopasować ich rodzaj do danego projektu i potrzeb domowników. Poszczególne systemy różnią się bowiem możliwościami projektowymi i właściwościami użytkowymi. Niezwykle istotne jest, aby stolarka cechowała się wysokimi parametrami technicznymi. Przekłada się to na jej energooszczędność, odporność na warunki atmosferyczne oraz trwałość. Ponadto warto uwzględnić rozwiązania podnoszące komfort użytkowania i bezpieczeństwo” – mówi Piotr Ząbkiewicz, Dyrektor Handlowy Vetrex.
Wiele możliwości projektowych
Wielkoformatowym przeszkleniom można nadać rozmaite formy. Dzięki dostępności różnych systemów uzyskamy m.in. konstrukcje panoramiczne, o nietypowych kształtach, a także szklane narożniki.
Przy tworzeniu okazałego wyjścia na taras idealnie sprawdzają się drzwi przesuwne. W największych rozmiarach można wykonać systemy podnoszono-przesuwne. Dla przykładu drzwi aluminiowe vetrex AluSlide osiągają nawet powyżej 10 m szerokości i 3 m wysokości, a maksymalne wymiary modeli vetrexMotion i vetrexMotion max na profilach PVC wynoszą 6,5 m x 2,7 m. Z kolei przy wykorzystaniu systemu przesuwnego, takiego jak Vetrex SLIDE’UP, powstają konstrukcje dochodzące do 4 m szerokości x 2,5 m wysokości. Zależnie od typu drzwi można zastosować podział przeszklenia symetryczny lub niesymetryczny. W tym drugim wariancie część stała jest szersza niż skrzydło przesuwne. Dostępna jest również opcja szklenia elementu nieruchomego bezpośrednio w ramie lub w specjalnie obniżonym skrzydle, dzięki czemu uzyskujemy jeszcze większą powierzchnię szyby.
Znaczną swobodę projektową dają również okna stałe. Przykładowo modele PVC Vetrex mogą mieć do 3 m szerokości i 2,7 m wysokości przy maksymalnej wadze szklenia wynoszącej około 350 kg. Zależnie od preferencji klientów pakiet szybowy osadza się w skrzydle lub ramie. Obok typowych okien prostokątnych i kwadratowych można zamówić przeszklenia w innych kształtach, np. w formie trójkąta, rombu lub koła.
Bardzo efektownie prezentują się także stałe przeszklenia narożne bez słupka, takie jak Glass Corner Vetrex. Pakiety szybowe są tutaj połączone za pomocą specjalnego kleju, dzięki czemu w narożniku nie ma profilu. Zapewnia to niczym niezakłócony widok na otoczenie. Tego typu okna można zestawiać z systemami przesuwnymi lub rozwiernymi.
Duże przeszklenia chętnie montowane są w holu wejściowym jako naświetla do drzwi zewnętrznych. Mogą być one umieszczone zarówno po bokach, jak i nad skrzydłem. W przypadku drzwi Premium Vetrex klienci mają do wyboru różne rodzaje szkła, np. przezroczyste, matowe, refleksyjne, weneckie lub czarne. Zależnie od potrzeb profile naświetli wykonuje się w tym samym kolorze co skrzydło drzwiowe lub w kontrastowym.
Utrzymanie optymalnej temperatury w domu z dużymi przeszkleniami
Nowoczesne technologie sprawiają, że nawet sporych rozmiarów okna i drzwi cechują się wysoką izolacyjnością termiczną oraz szczelnością. Dzięki temu dobrze chronią przed stratami ciepła. Co więcej, odpowiednio rozmieszczone przeszklenia umożliwiają pozyskanie energii słonecznej do ogrzania i doświetlenia pomieszczeń.
Energooszczędne okna i drzwi wyposaża się w pakiety szybowe złożone z trzech tafli szkła. By zapewnić jeszcze lepszą ochronę przed zimnem i ułatwić utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzach, stosuje się szkło niskoemisyjne. Jest ono pokryte specjalną, niewidoczną powłoką, która odbija z powrotem do budynku ciepło emitowane przez grzejniki i inne sprzęty. Jednocześnie energia słoneczna może swobodnie przenikać do wnętrz. W pakietach szybowych stosuje się również ciepłe ramki dystansowe wykonane z tworzywa sztucznego, a nie z metalu. Zwiększa to o około 6 proc. izolacyjność termiczną przeszklenia i obniża ryzyko skraplania się pary wodnej na szybie od strony pomieszczeń. Dodatkowo przestrzeń międzyszybowa może zostać wypełniona gazem szlachetnym, np. argonem, który ma lepsze właściwości izolacyjne niż powietrze. Całości dopełnia rozbudowany system uszczelnienia. By jak najefektywniej wykorzystać duże przeszklenia do pasywnego pozyskiwania energii słonecznej, najlepiej rozmieścić je od południa i zachodu. Warto również pamiętać o zamontowaniu osłon zewnętrznych, np. żaluzji fasadowych lub markiz pionowych. Zapobiega to nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w upalne dni.
Komfortowe użytkowanie dużych okien i drzwi tarasowych
W przypadku wielkoformatowych okien i drzwi tarasowych waga pojedynczego skrzydła może wynosić kilkaset kilogramów. By zapewnić komfortową obsługę, w poszczególnych systemach stosuje się różne rozwiązania.
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne wyposażone zostały w wózki jezdne, które poruszają się po szynie umieszczonej w części progowej. W efekcie nawet sporych rozmiarów skrzydło przesuwa się lekko i płynnie. Dodatkowo mechanizm wspomagający pracę klamki ułatwia otwieranie i zamykanie. W niektórych modelach istnieje także możliwość zastosowania systemu zapewniającego łagodne domykanie skrzydła lub funkcji zdalnego sterownia. Modele przesuwne mają nieco inną konstrukcję niż podnoszono-przesuwne, dlatego są lżejsze. Skrzydło ruchome również przesuwa się tutaj po prowadnicy osadzonej w części progowej, co zapewnia wygodną obsługę.
W dużych oknach rozwierno-uchylnych rozwiązaniem podnoszącym komfort użytkowania jest blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła. Ta pierwsza funkcja zapobiega ustawieniu klamki w pozycji uchylnej, gdy okno jest otwarte. Pozwala to uniknąć wypięcia się skrzydła z górnego zawiasu. Z kolei podnośnik skrzydła wspomaga zamykanie okna.
Bezproblemowe przemieszczanie się pomiędzy wnętrzem domu a tarasem lub ogrodem zapewnia niski próg. Najlepszy efekt daje zastosowanie drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych. Zależnie od modelu można tu wykonać próg całkowicie zlicowany z podłogą lub zamontować specjalną nakładkę wyrównującą. W innych systemach uzyskamy nieco niższy próg poprzez zamontowanie dolnej ramy nisko w posadzce.
Duże przeszklenia a bezpieczeństwo
Przy wyborze dużych przeszkleń warto zwrócić uwagę na elementy, które zwiększają bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania i jednocześnie zapewniają lepszą ochronę przed włamaniem. Konstrukcje wielkoformatowe wymagają zastosowania wytrzymałych profili. W przypadku stolarki z PVC największą sztywnością cechują się profile, które mają specjalne wzmocnienia z wielokrotnie giętej stali ocynkowanej o grubości nawet do 3 mm. Ponadto stal w ramie może być przycięta pod kątem 45 stopni, co dodatkowo wzmacnia naroża. Przy tworzeniu wielkogabarytowych przeszkleń doskonale sprawdzają się także systemy aluminiowe.
W przypadku dużych tafli szkła bardzo istotne jest zabezpieczenie ich przed stłuczeniem. Z tego względu w pakietach szybowych montuje się szyby laminowane lub hartowane. Te pierwsze zbudowane są z co najmniej dwóch tafli szkła połączonych folią PVB. Na skutek uderzenia szyba pęka, ale pozostaje na swoim miejscu. Eliminuje to możliwość zranienia domowników w razie przypadkowego uszkodzenia, a zarazem utrudnia intruzom dostanie się do domu. Z kolei szyby hartowane są niezwykle wytrzymałe i trudniej je zbić. Ponadto w razie uszkodzenia rozpadają się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach. Nie ma wówczas ryzyka skaleczenia.
Dodatkowo dla podniesienia ochrony antywłamaniowej stosuje się zabezpieczenia antywyważeniowe, które uniemożliwiają wypchnięcie skrzydła z ościeżnicy. W przypadku okien rozwiernych i uchylnych są to rolki grzybkowe współpracujące z zaczepami antywyważeniowymi oraz przeciwbieżne zamknięcie środkowe. Przesuwne drzwi tarasowe w zależności od modelu wyposaża się w rolki grzybkowe i zaczepy antywyważeniowe lub w specjalne haki ryglujące. Dodatkowo pakiety szybowe mogą zostać wklejone w profile skrzydła w specjalnej technologii STV, co zapobiega wypchnięciu szyby z ramy. Przed próbami włamania polegającymi na przesunięciu okucia od zewnątrz chronią klamki z kluczem. Ponadto mechanizm klamki zabezpiecza się przed rozwierceniem wkładką ze stali hartowanej.