Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

VELUX: Sławni architekci w jury International VELUX Award 2022

Data publikacji: 2022-02-03

Studenci architektury, którzy do 1 kwietnia zarejestrują się na stronie International VELUX Award 2022, będą mogli wziąć udział w prestiżowym konkursie i pochwalić się swoją kreatywnością przed międzynarodowym, światowej sławy jury w składzie: Fuensanta Nieto (Hiszpania), John Ronan (USA), Anupama Kundoo (Indie), Rainer Hofmann (Niemcy), Martin Løkke (Dania).

Jury VELUX

„International VELUX Award to największy i najbardziej uznany konkurs dla studentów architektury. Tak jak w poprzednich edycjach i tym razem w jury znalazły się wyjątkowe osobowości architektoniczne. Wygrana w tym konkursie to wielki prestiż, a także szansa na międzynarodowy start w karierze architekta. Zachęcam studentów do rejestracji i zgłaszania swoich pomysłów, które będzie oceniać tak znakomite jury. Wierzę, że podobnie jak w ubiegłych latach Polska będzie miała w konkursie silną reprezentację” – mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt w firmie VELUX.

Poznajmy jury

Projekty zgłoszone przez studentów na konkurs w roku 2022 będą oceniane przez architektów pochodzących z różnych stron świata, którzy mogą pochwalić się licznymi nagrodami i bardzo ciekawym dorobkiem. A wśród nich Fuensanta Nieto z Hiszpanii, która jest współzałożycielką firmy Nieto Sobejano Arquitectos, posiadającej biura w Madrycie i Berlinie,  i profesorem na Universidad Europea de Madrid. Jej biuro otrzymało wiele nagród: 2007 National Prize for Conservation and Restoration of Cultural Heritage oraz Nagrodę Nike 2010 przyznawaną przez Bund Deutscher Architekten (BDA), a także Aga Khan Award for Architecture (2010), Piranesi Prix de Rome (2011), European Museum of the Year Award (2012), Hannes Meyer Prize (2012), jak również honorowe członkostwo w AIA (2015), medal Alvara Aalto (2015) oraz złoty medal za zasługi w dziedzinie sztuk pięknych w roku 2017.

Fuensanta Nieto jest wykładowcą, członkiem jury, a także uczestniczy w licznych sympozjach na temat architektury na całym świecie. W latach 1986 – 1991 pełniła funkcję dyrektora czasopisma architektonicznego „Arquitectura”, wydawanego przez Colegio Oficial de Arquitectos de Madrid.

Kolejnym jurorem jest John Ronan z USA, członek Amerykańskiego Instytutu Architektów. To architekt i główny założyciel biura John Ronan Architects z siedzibą w Chicago. Jest znany ze swoich abstrakcyjnych, ale oddziałujących na zmysły prac, w których zgłębia zagadnienia materialności i atmosfery. Prace Johna Ronana były wystawiane na całym świecie i szeroko omawiane w czasopismach architektonicznych. Jego firma zdobyła wiele nagród w dziedzinie designu, w tym trzy nagrody AIA National Architecture Awards. W 2017 roku John Ronan otrzymał nagrodę American Academy of Arts and Letters Architecture Award. Obecnie jest profesorem architektury w Kolegium Architektury na Illinois Institute of Technology.

Wśród członków jury jest również architektka z Indii – Anupama Kundoo. Swoje prace architektoniczne, w których centrum znajduje się człowiek, opiera na badaniach nad przestrzenią i materiałami, tak aby wywierały jak najmniejszy wpływ na środowisko, a jednocześnie przynosiły korzyści socjoekonomiczne. Anupama Kundoo wykładała architekturę i planowanie przestrzenne na różnych uniwersytetach na świecie, pogłębiając swoją wiedzę o problemach związanych ze zrównoważonym rozwojem wynikających z gwałtownie rozwijającej się urbanizacji i zmian klimatu. W 2020 roku sprawowała funkcję profesora wizytującego na Uniwersytecie Yale. Obecnie wykłada w Poczdamskiej Szkole Architektury w Niemczech. Jej prace były wielokrotnie nagradzane. Ostatnio otrzymała RIBA Charles Jencks Award 2021 oraz 2021 Auguste Perret Prize za wkład w rozwój technologii architektonicznych. W roku 2013 otrzymała wyróżnienie w konkursie ArcVision International Prize for Women in Architecture za „zaangażowanie w rozwiązanie problemu przystępności budowli oraz zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach”.

Członkiem jury został również Rainer Hoffman niemiecki architekt i współzałożyciel Bogevischs Buero z siedzibą w Monachium. Był on prezesem Związku Architektów Niemieckich w Monachium w Górnej Bawarii. W latach 2018 i 2019 wykładał gościnnie na Monachijskim Uniwersytecie Technicznym, a w roku 2010 – na Uniwersytecie w Coburgu. Zanim otworzył własną firmę architektoniczną, pracował dla Horden Cherry Lee Architects, Brookes Stacey Randall, MacCormac Jamieson Prichard w Londynie.

W obszarze jego zainteresowania znajdują się kształt i powierzchnia, fascynują go także alternatywne sposoby wykorzystania materiałów. Rainera Hofmanna nie interesują nowinki ani to, co modne – podkreśla, że nowe rzadko jest nowe przez dłuższy czas, a formy stają się przestarzałe. Wykłada w Greenwich-School of Architecture, AA-School of Architecture oraz Bartlett School of Architecture w Londynie.

W gronie jury znalazł się również Martin Løkke z Danii – który jest wiceprezesem duńskiego Centrum Innowacji VELUX. Odpowiada on za rozwój produktów i inteligentne technologie w Grupie VELUX. Martin Løkke był odpowiedzialny za badania i rozwój w wielu międzynarodowych firmach. Jest członkiem Innovation Fund Denmark, który wspiera finansowo przedsiębiorców, badaczy i biznes.

Velux award

Przebieg konkursu

Jury International VELUX Award 2022 zbierze się w lipcu, aby ocenić przesłane projekty i wybrać 10 zwycięzców regionalnych, po dwóch z każdego z pięciu regionów członkowskich Międzynarodowej Unii Architektów (UIA): 1) Europy zachodniej, 2) Europy wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) obu Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Wyłonieni zwycięzcy regionalni zostaną zaproszeni na Światowy Festiwal Architektury 2022, na którym przedstawią swoje projekty jury przed obecną tam publicznością. Następnie jury wybierze jednego zwycięzcę głównej nagrody w każdej z dwóch kategorii konkursowych: „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”.

Rejestracja już się rozpoczęła

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata, począwszy od roku 2004. Jego zadaniem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu. Od pierwszej edycji wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z blisko 800 uczelni ze wszystkich regionów świata. Polscy studenci już pięciokrotnie sięgali po Grand Prix. Obecnie trwa jubileuszowa, dziesiąta edycja tego prestiżowego konkursu.

Rejestracja do International VELUX Award 2022 potrwa do 1 kwietnia 2022 roku. Jest ona warunkiem obligatoryjnym do złożenia pracy konkursowej. Aby się zarejestrować należy podać adres e-mail i numeru telefonu. Kolejnym krokiem jest stworzenie zespołu projektowego oraz znalezienie opiekuna naukowego – i można już zaczynać prace nad projektem.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie:
https://www.daylightandarchitecture.com/iva/