Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

VELUX: Leśna Oaza zaprasza

Data publikacji: 2024-04-12

Leśna Oaza to projekt, który powstał przy współpracy Nadleśnictwa Gniezno, Fundacji Pracowniczej grupy VKR oraz pracowników gnieźnieńskiej fabryki VELUX. Inwestycja powstała dzięki grantowi Fundacji Pracowniczej grupy VKR działającej w firmie VELUX w Gnieźnie. Wysokość grantu wyniosła 230 000 euro (ponad 1 mln zł).

Powstałe miejsce rekreacji tworzy kompleks trzech stref: kreatywnego placu zabaw dla dzieci, miejsca relaksu z hamakami oraz zewnętrznej siłowni. Leśna Oaza jest oddalona zaledwie o 5 km od centrum Gniezna, wykonana z drewnianych elementów, wtopiona w otaczający las, zachęca każdą grupę wiekową do odpoczynku i aktywności na świeżym powietrzu.

Aby tu dotrzeć wystarczy wybrać się na spacer, skorzystać ze ścieżki rowerowej lub komunikacji miejskiej. Gnieźnieńskie lasy są idealne do relaksu, odpoczynku, uprawniana sportu, dlatego z założenia Leśna Oaza ma łączyć pokolenia i być atrakcyjna również dla dorosłych, seniorów, a także sportowców, to wręcz idealne miejsce na wypoczynek w otoczeniu przyrody. Leśna Oaza znajduje się bezpośrednim sąsiedztwie obiektu edukacyjnego „Gajówka”, należącego do Nadleśnictwa Gniezno, oddanego do użytku w 2016 r. przy ul. Wrzesińskiej 83. Miejsce to uzupełnia ofertę edukacyjną przygotowaną dla szkół i przedszkoli będąc jednocześnie kompleksem rekreacyjnym stworzonym z myślą o potrzebach mieszkańców Gniezna i okolic. Z obiektu można korzystać całkowicie samodzielnie i bezpłatnie.

Tereny leśne Nadleśnictwa Gniezno sąsiadują bezpośrednio z granicami Miasta Gniezna. Od zawsze były chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta, będąc naturalnym i najbliższym miejscem odpoczynku i uprawiania sportu. Tworząc ten piękny obiekt chcieliśmy wykorzystać możliwie najlepiej atuty tego miejsca. Zarządzanie powierzonymi lasom państwowym terenami leśnymi, to również umożliwienie wszystkim korzystania z lasu, jako dobrodziejstwa przyrodniczego i rekreacyjnego.

Projekt sfinansowany został przez Fundację Pracowniczą grupy VKR działającej lokalnie przy fabrykach VELUX, która przeznaczyła na ten cel 230 000 euro (w przeliczeniu ponad 1 mln zł) w ramach programu grantowego „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu”, ogłoszonego z okazji 30. rocznicy jej działalności w 2021 roku.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 382 292 zł. Nadleśnictwo na utworzenie Leśnej Oazy przeznaczyło teren w pobliżu Wiaty Edukacyjnej ”Gajówka”.

W realizację projektu, w ramach wolontariatu, aktywnie zaangażowali się pracownicy firmy VELUX, wykonując wszystkie ławki i kosze na śmieci oraz zadbali o porządkowanie terenu, zasadzenie drzew i krzewów, a także wysianie trawy. Wspólnie pracownicy nadleśnictwa wraz z pracownikami firmy VELUX dołożyli wszelkich starań, by Leśna Oaza przywitała użytkowników uporządkowana i zazieleniona. Cały proces stworzenia tego wyjątkowego miejsca na mapie Gniezna odbywał się na zasadzie ścisłej współpracy i otwartej komunikacji z zespołami nadleśnictwa i przedstawicieli firmy VELUX działającymi w Fundacji Pracowniczej.

„Fundacja pracownicza działająca w naszej firmie i w całej grupie VKR, do której należą spółki VELUX, od lat wspiera pracowników i lokalne instytucje. W ciągu ostatnich dwóch lat wsparła w Gnieźnie 42 placówki i instytucje. Jednak ten projekt jest wyjątkowy, ze względu na swoją skalę i ogromne oddziaływanie społeczne. Jestem przekonany, że powstanie miejsce unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, którego w gnieźnieńskich lasach jeszcze nie ma. Produkując okna dachowe staramy się robić to w sposób, jak najmniej oddziałujący na środowisko, a ekologia jest dla nas bardzo ważna. Dlatego też uważam, że połączenie aktywnej rekreacji z edukacją ekologiczną to doskonały pomysł i bardzo na czasie” – powiedział Robert Purol, dyr. generalny fabryk VELUX w Gnieźnie.

Projekt idealnie wpisuje się w rosnące potrzeby placówek oświatowych, ponieważ podkreślając rangę tematu, jakim jest edukacja ekologiczna, Ministerstwo Edukacji wprowadziło przepis, który zobowiązuje nauczycieli, aby na zajęciach z wychowawcą omawiali z uczniami najistotniejsze problemy klimatyczne i ochrony środowiska.

„Jako Fundację, cieszy nas fakt, iż w najbliższych latach, dzięki udzielonym grantom powstaną w Polsce łącznie cztery unikalne miejsca rekreacji, edukacji i wypoczynku na łonie natury w ramach programu „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu”. Propagowanie aktywności na świeżym powietrzu jest ważnym elementem misji naszych działań w Fundacji” – powiedziała Lotte Kragelund, dyrektor sekretariatu Fundacji Pracowniczej w Danii.

Finalnie, ze stworzonych atrakcji skorzystają pracownicy VELUX i DOVISTA, należących do grupy VKR, ale także mieszkańcy lokalnych społeczności. Łączna wartość przyznanych na ten cel środków w Polsce to ponad 5,4 mln zł. Projekty będą realizowane w Gnieźnie, Namysłowie, Raszynie i Tczewie.

1 Badanie „VELUX Head Downers 2021″ przeprowadzone na zlecenie VELUX przez Kantar metodą CAWI, zrealizowano w dniach 3-6 września 2021 r. w Polsce, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii na próbie n: 2408.

1