Kompleksowa automatyzacja procesów, implementacja systemów usprawniających systemy produkcji w oparciu o sztuczną inteligencję, korzystanie z systemów predykcyjnych i aplikacji analitycznych w celu planowania zasobów. O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu „The Best of Industry 4.0”.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło się ponad 170 wystawców prezentujących najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie obróbki i spawalnictwa, a także kilka tysięcy specjalistów branż związanych z produkcją przemysłową. Integralną częścią wydarzeń jest konkurs „The Best of Industry 4.0”, którego celem jest wskazanie praktycznych realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce oraz najlepszych krajowych technologii i usług dla nowoczesnej produkcji. W ramach konkursu, powstałego z inicjatywy Grupy PTWP i redakcji portalu WNP.pl, statuetki przyznawane są w dwóch kategoriach: zakład produkcyjny oraz technologia.
Przyspieszająca cyfrowa rewolucja to jeden ze znaków naszych czasów. Aby pozostać konkurencyjnym i się rozwijać, przemysł musi stosować najnowsze technologie, wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz autonomiczne urządzenia czy roboty współpracujące ze sobą i z człowiekiem w ramach jednego systemu. Jesteśmy w różnym stopniu świadkami i aktywnymi uczestnikami złożonej transformacji, która gruntownie zmienia naszą rzeczywistość i kształtuje przyszłość – podkreślił w trakcie ceremonii wręczenia wyróżnień Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP.
W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na zmiany w nowoczesnej produkcji przemysłowej, odwołując się do idei zrównoważonej i energooszczędnej działalności.
W konkursie „The Best of Industry 4.0.” wyróżniono 8 laureatów, wskazanych przez jury, w którego skład weszli przedstawiciele czołowych polskich i europejskich firm sektora przemysłu, praktycy biznesu, naukowcy i eksperci w dziedzinie Przemysłu 4.0. Zespół doświadczonych ekspertów wyselekcjonował obiekty, zakłady i fabryki, które stanowią przykład realizacji procesów cyfryzacji i integrują najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0.
W kategorii zakład produkcyjny wybrano trzech zwycięzców, w tym fabrykę VELUX w Namysłowie.
Firma otrzymała nagrodę za działania w obszarze kompleksowej automatyzacji i digitalizacji, które trwale zmieniły fabrykę okien i kołnierzy dachowych w Namysłowie. Osiągnięcia fabryki Velux zostały dostrzeżone na dwóch polach – lepszym i szybszym planowaniu produkcji, osiągniętym dzięki zrobotyzowanej automatyzacji procesów, a także automatyzacji pomiarów, raportowania i zarządzania mediami w czasie rzeczywistym, które odbywa się w oparciu o dane pozyskiwane ze sterowników maszyn, robotów i cobotów, czyli robotów współpracujących.
Wierzymy, że firmy, które stale inwestują w rozwój technologii, mogą zapewnić działanie, wprowadzając aktualne rozwiązania szybciej niż inni. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, wprowadzanie dobrych optymalizacji dystrybucji, szczegółowe zarządzanie danymi, w rezultacie prowadzą do obniżenia kosztów związanych z procesem produkcji, poprawy jakość produktów i skrócenia czasu realizacji, ale przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa i lepszego komfortu pracy dla pracowników – powiedział Bartłomiej Rozpęda, dyrektor generalny fabryki VELUX w Namysłowie.
Od przeszło 20 lat zakład produkcyjny w Namysłowie jest stale rozwijany technologicznie i modernizowany. Ciągły rozwój technologiczny w obszarze automatyzacji, robotyzacji, oprogramowania, cyfryzacji, analizy danych, nowoczesnych funkcji, ergonomiczne wyzwania związane z narzędziami i przede wszystkim korelacje między całym tym środowiskiem, są bez wątpienia kluczowe w oparciu o wszystkie wdrażane projekty.