Ponad 600 tysięcy wniosków, 13 mld zł dotacji przyznanych na cele termomodernizacji budynków jednorodzinnych, w tym niemal 130 tys. wniosków uwzględniających wymianę okien – wynika ze statystyk Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) dotyczących nowej odsłony programu Czyste Powietrze 3.0, który mocniej podkreśla konieczność głębokiej termomodernizacji budynków, nie tylko wymianę tzw. „kopciuchów”. Od 25 lutego do 3 marca br. ze 100-procentowej dotacji skorzystał niemal co czwarty właściciel domu, składający wniosek w programie Czyste Powietrze. W praktyce oznacza to, że tylko w jednym tygodniu okna i drzwi wymieniło kilkuset właścicieli domów w całej Polsce.
Wobec takiej sytuacji powstała branżowa Koalicja Termomodernizacji, która postawiła sobie za cel wykształcenie setek sprzedawców w salonach okienno-drzwiowych, aby byli kompetentni w obsłudze klientów, chcących skorzystać z dotacji na wymianę stolarki. Działania te już dzisiaj przynoszą efekty w realizacjach remontowych. Najnowsze statystyki zostały zaprezentowane przez Daniela Markiewicza, dyrektora w NFOŚIGW podczas Forum 100 – kluczowego spotkania menadżerów branży stolarki, które odbyło się 26 kwietnia w Warszawie. Dane pokazują stały postęp w liczbie wpływających do Funduszu wniosków. O ile pod koniec ub. roku było to średnio 2-2,5 tysiąca wniosków tygodniowo, o tyle liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc, a już pod koniec kwietnia br. osiągnęła wartość 4-5 tysięcy wniosków w każdym tygodniu. Oznacza to, że liczba wniosków o dotację do termomodernizacji w ciągu 4 miesięcy zdołała się podwoić. Z rozmów z osobami składającymi wnioski w imieniu beneficjentów wiadomo, że znacząco wzrosła w nich liczba wniosków uwzględniających wymiany okien, drzwi i bram. Polacy coraz liczniej chcą wymieniać stolarkę na bardziej energooszczędną.
O korzyściach płynących z wymiany okien dachowych na nowe, energooszczędne rozwiązania mówił podczas Forum 100 Waldemar Czarnocki, menadżer ds. wsparcia sprzedaży i marketingu w firmie VELUX Polska. Jak zaznaczył, w polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły ponad 20-30 lat temu, i wiele z nich warto już wymienić, gdyż obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Podkreślił również znaczenie przesłon, w tym rolet zewnętrznych, które odrywają bardzo dużą rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków.
Wymiana okien to najlepszy moment, by wyposażyć je także w przesłony zewnętrzne i wewnętrzne. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni najlepszą ochronę przed nagrzewaniem wnętrza, ale także poprawi bilans energetyczny okna. np. jeżeli na oknie dachowym GLL1061 zamontujemy przesłonę zewnętrzną, a od środka energooszczędną roletę plisowaną obniżymy współczynnik Uw dla całego okna aż o 31%. Program Czyste Powietrze umożliwia otrzymanie dotacji na wymianę okien dachowych, mamy nadzieję, że już w krótce do programu zostaną włączone także rolety wewnętrzne i zewnętrzne, dzięki którym Polacy mogliby znacząco poprawić efektywność energetyczną swoich domów, co jest przecież głównym celem programu – podkreślał Waldemar Czarnocki, menadżer ds. wsparcia sprzedaży i marketingu w firmie VELUX Polska.