Rekordowy wzrost cen prądu uderza w kieszenie Polaków. Eksperci podkreślają, że w tej sytuacji warto zmienić nawyki domowe, a w dłuższej perspektywie pomyśleć o inwestycji w energooszczędne rozwiązania, które pozwolą obniżyć rachunki, np. dzięki wymianie okien dachowych na nowe, trzyszybowe możemy zyskać nawet do 28% oszczędności energii rocznie.
Według danych opublikowanych przez Eurostat, stopa inflacji energii jest obecnie najwyższa od 1997 roku, kiedy to po raz pierwszy opublikowano zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych1. Najnowsze dane dla Polski nie napawają optymizmem – Narodowy Bank Polski prognozuje wzrost cen energii ogółem o 30,9% w 2023 roku. Tymczasem jeszcze przed wzrostem cen energii i szalejącą inflacją rosło w Polsce ubóstwo energetyczne. W 2020 roku z tym problemem borykało się ponad 21% polskich gospodarstw domowych2. Jak wskazują eksperci w VII edycji raportu Barometr zdrowych domów, opublikowanego przez firmę VELUX, skala tego zjawiska będzie narastała, gdyż obecnie weszliśmy w trwałą tendencję zwiększonych kosztów nośników energii, co przekłada się na wzrost wydatków na ogrzewanie budynków.
Zmień nawyki – oszczędzaj energię
W realiach kryzysu energetycznego, z którym mamy obecnie do czynienia, należy podjąć wszelkie działania mające na celu zachęcanie społeczeństwa do zmian w sposobie użytkowania energii, które będą redukować popyt na paliwa, energię elektryczną i cieplną, co jednocześnie przyczyni się do obniżenia emisji – wskazuje Remigiusz Nowakowski, Prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
Praktycznych wskazówek związanych ze zmianą codziennych nawyków, które mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie dostarcza poradnik dla gospodarstw domowych i samorządów przygotowany przez „Forum Energii”3. W raporcie zaproponowano działania dla domów jednorodzinnych służące: skutecznej regulacji temperatury w pomieszczeniach, usprawnieniu instalacji grzewczej, oszczędności ciepłej wody użytkowej, oszczędności energii elektrycznej oraz skutecznej termoizolacji domu. Jak wynika z analiz „Forum energii” „nawet skromny program modernizacyjny pozwoli ograniczyć zużycie energii o ok. 36-60% w typowych dla Polski domach. Gdyby objął on ok. jedną czwartą domów w kraju, można byłoby zredukować krajowe zapotrzebowanie na energię końcową w cieple o blisko 10%.”. Zbiór szczegółowych podpowiedzi oraz korzyści związanych ze zmianą naszych nawyków dostępny jest w raporcie4.
Wymiana okien dachowych to nawet do 28% oszczędności energii rocznie
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, zwłaszcza kosztów ogrzewania, jest termomodernizacja domu. Duże straty ciepła powoduje najczęściej słaba izolacja cieplna budynku, dachów oraz okien – złej jakości i nieenergooszczędne okna nie pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby. Co więcej, w nieremontowanych domach może występować tzw. syndrom chorego budynku. Niedogrzane i niedoświetlone pomieszczenia, wilgoć, pleśń i grzyb negatywnie wpływają na nasze zdrowie. W Polsce 1 na 4 Polaków jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń – wynika z VII edycji Barometru zdrowych domów5. Często to właśnie te elementy przyczyniają się do wzrostu zachorowalności na astmę, ostre nieżyty nosa, egzemę i alergie. Kompleksowa termomodernizacja to duża inwestycja, która najczęściej jest rozłożona w czasie. Przed zimą warto pomyśleć np. o wymianie stolarki okiennej – nie wymaga to remontu całego poddasza, a może znacznie poprawić warunki termiczne panujące w naszym domu i przyczynić się do obniżenia rachunków.
Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX, wymiana okien dachowych na nowe trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 28% rocznie. Co więcej, dzięki takiej wymianie możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, gdyż nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła6.
W polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły ponad 20-30 lat temu, wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne, dzięki czemu mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie energochłonności budynku. Dla przykładu, w przypadku wymiany okna dachowego na trzyszybowe okno dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m²K,, straty ciepła dla okna mogą zmniejszyć się nawet o ponad 60%. Wybierając okna zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane oraz konstrukcję szyby. Im więcej tafli szkła i komór międzyszybowych, tym okno będzie cieplejsze. Istotny jest również poprawny montaż wykonany zgodnie z instrukcją i sztuką dekarską – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.
Podejmując decyzję o wymianie okna, warto zwrócić uwagę, czy w pokojach jest wystarczająco dużo światła – jeśli nie, dobrym rozwiązaniem jest montaż dodatkowego okna, które lepiej doświetli wnętrze. Pamiętajmy również, że okna dachowe różnych producentów mają zbliżone standaryzowane rozmiary, dlatego można wymienić inną markę okna dachowego na okno dachowe VELUX.
Skorzystaj z dofinansowania
Nadal można korzystać z dwóch źródeł dofinansowania do wymiany okien. Program Czyste Powietrze, pozwala uzyskać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę na podstawie kryterium dochodowego. Z kolei ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych. Ulga termomodernizacyjna – do 53 000 zł – obowiązuje od 2019 r. Dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT. Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Odliczeniu podlegają materiały budowlane, instalacje grzewcze oraz usługi termomodernizacyjne. W przypadku okien dachowych można uzyskać dofinansowanie zarówno na okna oraz prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z nową wnęką okienną.
Wsparcie procesie wymiany okien dachowych
Planując wymianę okien dachowych można zgłosić się samodzielnie do hurtowni materiałów budowlanych lub wypełnić formularz on-line i poczekać na kontakt przedstawiciela VELUX. Eksperci pomogą w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, a także rolet wewnętrznych i zewnętrznych, które dodatkowo podniosą komfort na poddaszu. Dodatkową wskażą hurtownię w okolicy, w której będzie można uzyskać wsparcie w całym procesie wymiany okien: od wyceny po profesjonalny montaż.
1 https://www.statista.com/chart/28004/eu-energy-inflation-rates/
2 Tygodnik Gospodarczy PIE, 13 maja 2021 roku https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/05/Tygodnik-Gospodarczy-PIE_19-2021.pdf
3 Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą? Poradnik dla gospodarstw domowych i samorządów https://www.forum-energii.eu/pl/analizy/toolbox
4 Raport Forum Energii „Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?” https://www.forum-energii.eu/pl/analizy/toolbox
5 Raport VELUX „Barometr zdrowych domów” https://www.velux.pl/zdrowedomy
6 Analiza wykonana na poddaszu o powierzchni 95m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw 2,8 W/m²K z izolacją 250mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku Uw 1,0 W/m²K