Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

VELUX: Adaptacja poddasza – proste rozwiązania

Data publikacji: 2023-10-12

Chociaż 61% Polaków twierdzi, że mieszka, bądź w przeszłości mieszkało, w domu lub mieszkaniu z poddaszem, to wielu ma obawy związane z jego adaptacją na potrzeby mieszkaniowe – wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Dotyczą one m.in. zachowania odpowiednich warunków termicznych zimą i latem oraz wzrostu rachunków za energię. Rozwiązaniem może być montaż energooszczędnych okien i przesłon VELUX.

Według najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska*, co trzecia osoba, która nie zdecydowała się na adaptację poddasza obawia się przegrzania w czasie upałów, 14% utraty ciepła w sezonie jesienno-zimowym, a 8% hałasu spowodowanego deszczem lub wiatrem. Niemniej ponad trzy czwarte badanych byłoby skłonnych do korzystania z poddasza, gdyby było ono wydajne energetycznie.

Jakie są rozwiązania?

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, w tym pomieszczeń na poddaszu, a zwłaszcza kosztów ogrzewania, jest termomodernizacja domu.

Duże straty ciepła powoduje najczęściej słaba izolacja cieplna budynku, dachów oraz okien – złej jakości i nieenergooszczędne okna nie pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby – mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt z firmy VELUX Polska.

Jednak kompleksowa termomodernizacja to duża inwestycja, która najczęściej jest rozłożona w czasie. Dlatego przed zimą warto pomyśleć np. o wymianie stolarki okiennej – nie wymaga to remontu całego poddasza, a może znacznie poprawić warunki termiczne panujące nie tylko na poddaszu lecz w całym domu, i przyczynić się do obniżenia rachunków. Ponadto dodanie okien oraz właściwe ich rozmieszczenie zagwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawi efektywność energetyczną budynku.

Z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX wynika, że wymiana okien dachowych na nowe, trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 16,67% rocznie. Dzięki takiej inwestycji można też obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1 – 2 stopnie Celsjusza, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, ponieważ nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła. Co więcej, w tym przypadku oszczędności energii będą jeszcze wyższe – nawet do 28% rocznie** – dodaje Monika Kupska-Kupis.

Dobrze dobrane okna dachowe powinny także zapewniać dobrą izolację akustyczną na poddaszu i chronić przed hałasem z zewnątrz. Dobrym wyborem będą np. okna dachowe VELUX z pakietem wyciszania deszczu, które obniża poziom hałasu powodowanego przez deszcz o Rw 7dB w porównaniu ze standardowym oknem dachowym VELUX, co dla ludzkiego ucha jest obniżeniem hałasu o połowę.

Ważna rola osłon okiennych

Adaptując poddasze warto zainwestować nie tylko w energooszczędne okna, lecz także montaż osłon okiennych. Na rynku dostępne są rozwiązania całoroczne, które latem chronią przed upałem, zaś w okresie jesienno-zimowym przed chłodem.

Mowa o roletach zewnętrznych VELUX, które zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją. Dzięki temu, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. W lecie chronią przed nagrzewaniem, redukując ilość wpadającego ciepła nawet o 93%, z kolei zimą zapewniają dodatkową izolację. W ten prosty sposób możemy więc zaoszczędzić na klimatyzacji latem i ogrzewaniu zimą.

Co więcej – rolety zewnętrzne VELUX chronią przed hałasem podczas deszczu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych.

Zagospodarowane poddasze daje wiele możliwości

Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że osoby, które już korzystają z poddasza, wśród największych zalet wymieniają – dodatkową przestrzeń na przechowywanie, większą elastyczność w urządzaniu wnętrza, zapewnienie prywatności.

Prawie połowa badanych (45%), urządziła na poddaszu sypialnię, 23% przeznaczyło je na strefę rekreacyjną (jak miejsce na relaks, siłownię, jogę, medytację), 21% przechowuje tam tylko rzeczy, 17% zorganizowało pokój gościnny, a 13% biuro. Na aranżację przestrzeni na poddaszu dla dziecka zdecydowało się 17%. Natomiast 59% osób biorących udział w badaniu, w przypadku przeprowadzki, rozważyłoby nieruchomość z poddaszem użytkowym.

*Badanie opinii na temat „Sposobów wykorzystania poddaszy”, wykonane metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18 – 60 lat, plus booster na osoby, które mieszkają bądź mieszkały w domu jednorodzinnym z poddaszem, w terminie 16.08 – 22.08.2023 r.

**Analiza wykonana na poddaszu o powierzchni 95 m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw 2,8 W/m²K z izolacją 250 mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku Uw 1,0 W/m²K.