Ochrona przeciwpożarowa to wymóg i podstawa każdej budowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że drewno konstrukcyjne nie tylko świetnie przenosi obciążenia, ale jest też bezpieczniejsze od stali w aspekcie przeciwpożarowym. Zwłaszcza, gdy usługę impregnacji trudnopalnej NRO mamy teraz na wyciągnięcie ręki.
Chociaż drewno to materiał palny, pod kątem odporności na płomienie potrafi prześcignąć beton i stal. Z uwagi na fakt, że jest ono doskonałym izolatorem, nieśpiesznie poddaje się wysokiej temperaturze. Dzięki temu nagrzewa się wolniej niż beton i jest dłużej nośne niż np. konstrukcja ze stali. Wszystko zależy od konkretnej klasy drewna oraz jego właściwego zabezpieczenia. Drewno idealnie sprawdza się m.in. do budowy domów w systemie szkieletowym oraz konstrukcji więźby dachowej. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy łat, drewna litego w klasie C24, KVH lub BSH — jego fachowe zabezpieczenie (połączone z malowaniem na wybrany kolor) możemy zlecić wraz z zakupem.
NRO w praktyce
Klasyfikacja NRO w sposób obiektywny i miarodajny określa stopień oraz możliwość rozprzestrzeniania się ognia. Porządkuje elementy pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków oraz materiały, z których zostały wykonane. Choć w jej skład wchodzi wiele różnych klas ogniowych, istnieją bardzo proste reguły ułatwiające ich zrozumienie. W tym celu powstała Euroklasa, która jest kombinacją trzech oznaczeń: klasy podstawowej i dwóch uzupełniających. Najbezpieczniejszym wyborem jest produkt klasy podstawowej A1, A2 i B. Klasy C, D, E oraz F nie zapewniają właściwej ochrony.
Warto wiedzieć, że od ognia groźniejszy bywa dym. Dlatego wyróżniamy 3 klasy emisji dymu (smoke s1-s3), gdzie s1 oznacza prawie jego brak, s2 średnią ilość, a s3 intensywne dymienie. To samo dotyczy płonących kropli (droplet d0-d2), które oprócz poparzeń skóry, przyśpieszają rozwój pożaru. Przy oznaczeniu d0 nie występują, natomiast d2 oznacza nadmiar. Przykładowo: drewno w klasie niepalności B-s1d0 to materiał, który nie emituje dymu, ani płonących kropli.
Impregnacja zanurzeniowa NRO
W tym celu możemy skorzystać z usługi impregnacji NRO, którą wprowadziło JAF Polska. Usługa obejmuje tarasy oraz elewacje wykonane z modrzewia syberyjskiego lub świerku, łaty, drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24, KVH® i BSH.
Marcin Schmidt, ekspert JAF Polska:
W ramach usługi impregnacji uzyskujemy zabezpieczenie w klasie B-s2d0, a nawet B-s1d0, czyli bardzo ograniczony udział w ewentualnym pożarze. Wszystko zależy od zapotrzebowania oraz ilości użytego środka. Dla większości klientów w zupełności wystarcza B-s2d0. Uniepalniony modrzew i świerk praktycznie nie wydzielają dymu, tym samym wydłużając czas potrzebny do opuszczenia budynku. Impregnacja jest jednorazowa i nie wymaga ponawiania. Oszczędzamy czas potrzebny na własnoręczną impregnację i od razu możemy przystąpić do prac montażowych.
Usługa obejmuje:
- Łaty
- C24
- KVH®
- BSH
Do zastosowań zewnętrznych np. tarasów, elewacji, pergoli lub wiat — drewno należy zamknąć poprzez maszynowe malowanie lazurą. W ten sposób zabezpieczamy deski przed wymywaniem impregnatu, który nie łączy się na stałe ze strukturą drewna. Do wyboru mamy 7 kolorów lazury. Dostępny jest też wariant bezbarwny, natomiast ze względu na brak pigmentacji — jako jedyny nie chroni przed działaniem UV. Odkryty szkielet konstrukcji? Tutaj ponownie przyda się usługa impregnacji z malowaniem, która oprócz zabezpieczenia, podwyższa walory estetyczne realizacji. Dzięki temu drewno konstrukcyjne może być stosowane jako podpora, a zarazem ozdoba obiektu.
Bezpieczeństwo na wymiar
Wśród drewna konstrukcyjnego prym wiedzie drewno klejone KVH® (i jego odmiany Duo/Trio). Topowy wariant stanowi drewno klejone BSH. Drewno klejone ma wysoką zdolność nośną przy względnie niskiej masie własnej. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu drewno świerkowe. Klejenie drewna konstrukcyjnego daje możliwość uzyskania większych przekrojów i imponujących długości. Jest bardziej stabilne i wytrzymałe od drewna litego.
Firma JAF Polska świadczy również usługę cięcia drewna konstrukcyjnego KVH®. Na podstawie dostarczonych materiałów są w stanie dokonać szczegółowej i precyzyjnej wizualizacji, jak i wyceny konstrukcji. Wizualizacja służy za bazę do opracowania plików maszynowych, które z dużą dokładnością określają liczbę i rodzaj potrzebnych materiałów. Na teren budowy przyjeżdżają uprzednio pocięte na wymiar i ponumerowane elementy, które wystarczy zmontować korzystając z indywidualnej instrukcji montażu. W połączeniu z impregnacją trudnopalną zyskujemy odczuwalny postęp prac na placu budowy.
Nie tylko dla inwestora
Impregnacja NRO to usługa uniwersalna. Dzięki niej możemy bez trudu zadbać o ochronę przeciwpożarową więźby dachowej, jak i estetykę otoczenia domu. Zamiast tracić czas na ręczne malowanie, zamawiamy gotowy materiał i przystępujemy do działania. W końcu czas to pieniądz, a terminy gonią.