Placówki opieki zdrowotnej to jedne z najtrudniejszych budynków zarówno w procesie projektowania, budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Mnogość systemów technicznych, konieczność zapewnienia określonych warunków oraz najwyższe standardy higieny wymagają zastosowania materiałów i rozwiązań, które spełnią wyśrubowane normy.
Tysiące kanałów, rur i przewodów zapewniających działanie wszystkich urządzeń, to nie lada wyzwanie inżynieryjne. Nowoczesne rozwiązania izolacyjne pozwolą przedłużyć ich żywotność, zmniejszyć straty energetyczne, a także zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki dla pacjentów oraz personelu medycznego.
Placówki medyczne to jedne z najbardziej zaawansowanych technicznie budynków. Myśląc o ich wyposażeniu widzimy najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i zaawansowane laboratoria. Aby wszystko to działało sprawnie i bez zarzutu, niezbędna jest jednak cała masa niewidocznej na pierwszy rzut oka infrastruktury technicznej. Setki kilometrów przewodów wentylacyjnych
i klimatyzacyjnych, instalacje doprowadzające tlen, rury z wodą, kanalizacja – jednym słowem cała branża HVAC to często ukryta, ale niezmiernie ważna składowa zapewniająca działanie całego systemu.
Zmniejszenie kosztów
Mnogość i złożoność systemów HVAC w placówkach opieki zdrowotnej sprawia, że wyposażenie budynku w wiele instalacji to znacząca pozycja w kosztorysie budowy czy remontu. Warto więc już na tym etapie zapewnić rozwiązania, które zabezpieczą system i pozwolą mu działać przez wiele lat i wyeliminują ponoszenie kolejnych wydatków. W tym celu stosuje się materiały izolacyjne, które zabezpieczają instalacje przed korozją i innymi uszkodzeniami, a jednocześnie stanowią izolację termiczną znacząco zmniejszając także koszty eksploatacyjne. Europejskie szpitale zużywają średnio 300 kWh energii cieplnej i 100 kWh energii elektrycznej na metr kwadratowy. W budynkach o standardowym przeznaczeniu straty energii przez systemy wentylacji wahają się zazwyczaj w przedziale od 20 do 40 procent. W placówkach medycznych, ze względu na ilość i skomplikowanie instalacji są to często znacznie wyższa wartość. W katarskim akademickim centrum medycznym Sidra Medicine systemy HVAC są odpowiedzialne za 50% zapotrzebowania na energię, mówi Maria Witkowska, Technical Manager SE Europe, Armacell Poland Sp.z o.o.
Zastosowanie odpowiedniej izolacji przewodów jest więc równie ważne co zabezpieczenie ścian zewnętrznych. Niestety, nie wszystkie produkty dostępne na rynku spełnią wymagania stawiane przed wyrobami przeznaczonymi do użycia w placówkach medycznych. Jednym z produktów dedykowanych do zadań specjalnych, jakimi z pewnością jest izolacja systemów HVAC w placówkach medycznych, jest system ArmaFlex. Podstawowym produktem systemu jest izolacja termiczna o zamkniętokomórkowej strukturze. Zapewnia ona nie tylko izolację cieplną, ale także znacząco ogranicza przenikanie pary wodnej, dzięki czemu nie dochodzi do skraplania się wilgoci na przewodach instalacyjnych zmniejszając ryzyko ich korozji.
Kwestia bezpieczeństwa
Redukcja kosztów czy trwałości instalacji, choć bardzo ważna, oczywiście jest drugorzędna w stosunku do bezpieczeństwa, jakie musi panować wewnątrz placówek medycznych. Zamkniętokomórkowa struktura produktów izolacyjnych ArmaFlex i gładka powierzchnia elastomerów, z których zostały wykonane sprawiają, że jest to środowisko mniej korzystne dla osiedlenia się mikrobiomu w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań z włókien mineralnych o otwartej strukturze. Dodatkowo produkty AF/ArmaFlex i SH/ArmaFlex są wytwarzane z wykorzystaniem technologii Microban®, która dzięki zastosowaniu srebra i triklosanu aktywnie zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów, co w szpitalu może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjentów i personelu.
Produkty Armacell zwiększają także bezpieczeństwo w wypadku pożaru. Ewakuacja pacjentów, często wymagających pomocy w przemieszczaniu się, to wyjątkowo trudne zadanie, dlatego powinniśmy zapewnić możliwie długi czas na jej przeprowadzenie. Doskonale sprawdzi się tu ArmaFlex Ultima – pierwszy na świecie elastyczny materiał izolacyjny z klasą ogniową BL-s1, d0. Zapewnia nawet 10-ciokrotnie mniejsza emisję dymu w porównaniu ze standardowymi produktami elastomerowymi poprawiając widoczność na drogach ewakuacyjnych oraz ograniczając problemy z oddychaniem spowodowane zadymieniem.
Łatwe projektowanie
Systemy firmy Armacell, poza produktami bazowymi, zawierają kompletny zestaw wszystkich niezbędnych elementów, co znacznie ułatwia zarówno prace projektowe, jak również dostawę i wykonawstwo. W ofercie znajdziemy m.in. specjalne kleje montażowe czy uchwyty zapobiegające powstawaniu mostków termicznych. Wszystkie produkty są zaprojektowane do wzajemnego uzupełniania się, więc projektantowi lub wykonawcy odpada konieczność sprawdzania ich kompatybilności czy możliwości wspólnego stosowania bez ryzyka wchodzenia w reakcje. Producent zapewnił dla swoich wyrobów także nakładkę BIM wspomagającą komputerowe projektowanie i zarządzanie budynkiem oraz, jako pierwszy wytwórca elastycznych materiałów izolacyjnych, udostępnił zweryfikowane deklaracje środowiskowe produktów (EPD) ułatwiając staranie się o zielone certyfikaty dla budynku. Stosując odpowiednie produkty izolacyjne dla systemów HVAC możemy więc zmniejszyć koszty eksploatacyjne, poprawić efektywność energetyczną oraz zwiększyć bezpieczeństwo i komfort użytkowania pomieszczeń w placówkach medycznych, a wykorzystując nowoczesne techniki wspomagania projektowego BIM możemy to zrobić przy użyciu mniejszych nakładów pracy projektowej i bez ryzyka kolizji na budowie. To jak funkcjonuje budynek w dużej mierze zależy od jego technicznego wyposażenia. Jeśli więc od placówek opieki zdrowotnej wymagamy najwyższych standardów, warto w jego wnętrzach postawić na najlepsze rozwiązania i produkty, które zapewnią we wnętrzach optymalne warunki przez długie lata eksploatacji.