Bezpłatne narzędzie online pod nazwą Caluwin umożliwia każdemu użytkownikowi określenie w prosty i dokładny sposób wartości współczynnika Uw różnych konstrukcji okiennych. Z kalkulatora korzystać mogą zarówno producenci okien, szyb zespolonych, jak i architekci czy konsultanci ds. energii. Caluwin zawiera również symulator dla szyb zespolonych z kompensacją ciśnienia. To właśnie pakiet wielu różnorodnych funkcji sprawia, że tym narzędziem często wspomagają się na przykład pracownicy firmy Glas Herzog – producenta szyb zespolonych.
Ramy drewniane, z tworzywa sztucznego lub aluminiowe, szyby zespolone jedno- lub dwukomorowe, ze szprosami lub bez – nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia w zakresie indywidualnego projektowania rozwiązań okiennych. Poszczególne komponenty i czynniki wpływają jednak znacząco na efektywność energetyczną, zmniejszają ryzyko kondensacji i powstawania pleśni.
Caluwin jest niezawodnym rozwiązaniem, cenionym zarówno w kraju, jak i w środowisku międzynarodowym. Umożliwia obliczanie wartości współczynnika Uw, kondensacji i ryzyka powstawania pleśni, a także ocenę efektywności energetycznej okien, w przejrzysty sposób prezentując możliwą do uzyskania oszczędność energii. Ponadto dzięki temu sprawdzonemu narzędziu producenci szyb zespolonych i okien mogą teraz w prosty sposób zweryfikować, czy użycie membrany Swisspacer Air pozwoli uzyskać niezbędną kompensację ciśnienia, a tym samym – zapobiec uszkodzeniom spowodowanym obciążeniem klimatycznym. Obliczenia przeprowadzane są indywidualnie dla danego modelu szyby zespolonej i przy uwzględnieniu warunków brzegowych, takich jak strefy klimatyczne i różnice wysokości podczas transportu.
Spółka Glas Herzog GmbH jest jednym z wiodących dostawców szyb zespolonych w Niemczech. Firma z siedzibą w Waghäusl w Badenii-Wirtembergii oferuje wysokiej jakości rozwiązania stosowane przy produkcji okien, drzwi i fasad, wykorzystując przede wszystkim ramki dystansowe Swisspacer. – Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić doskonałą jakość oraz innowacyjność naszych wyrobów. Dbamy również o zrównoważony rozwój i priorytetowo traktujemy zadowolenie klienta – podkreśla dyrektor zarządzający Andreas Herzog junior. Aby spełnić stawiane sobie wymagania zespół Glas Herzog wielokrotnie korzysta z narzędzia Caluwin. – Kalkulator online sprawdza się doskonale, szczególnie w przypadku, gdy stosowane są elementy do kompensacji ciśnienia – Swisspacer Air. Możemy bardzo łatwo i precyzyjnie symulować wpływ ciśnienia na duże przeszklenia na różnych wysokościach. Pozwala to znacznie minimalizować ryzyko wystąpienia niespodziewanych problemów, a przecież pewność i bezpieczeństwo to istotne kwestie przekładające się na zadowolenie naszych klientów – mówi Andreas Herzog junior.
Producent szyb zespolonych docenia łatwość obsługi i wszechstronne funkcje kalkulatora: – Za pomocą jednego narzędzia zyskujemy wszystkie potrzebne informacje. W ten sposób możemy skutecznie doradzać naszym klientom na etapie wyboru najkorzystniejszego dla nich rozwiązania, prezentować produkty alternatywne i przedstawiać wiarygodne rekomendacje. Kalkulator sprawdza się na tyle dobrze, że niektórzy użytkownicy utworzyli już własne konta Caluwin – stwierdza Herzog.
Narzędzie Caluwin cenione jest również na arenie międzynarodowej: służy do oceny parametrów energetycznych w różnych krajach, do określania klasy efektywności energetycznej okien w domach pasywnych zgodnie z wytycznymi Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt i może być obsługiwane w 17 językach. W ciągu ostatnich trzech lat z oprogramowania Caluwin skorzystało również wielu użytkowników indywidualnych, głównie z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Polski i Francji. Dostęp do narzędzia mają jednak też obywatele innych krajów europejskich oraz mieszkańcy obu Ameryk i Azji.
Program Caluwin dostępny jest bezpłatnie online pod adresem www.caluwin.com oraz w sklepach z aplikacjami mobilnymi na urządzenia z systemem iOS i Android.
Narzędzie opracowane przez Swisspacer, a wykonane zostało przez Sommer Informatik GmbH przy wsparciu technicznym BAUWERK-Ingenieurbüro für Bauphysik. Rdzeń obliczeniowy programu jest certyfikowany przez ift Rosenheim.