Już nie tylko szyby, okna, ale i dachy. Sunroof to technologiczne wyzwanie dla tradycyjnych dachów i źródło czystej energii elektrycznej w jednym. Takie są dachy przyszłości budowane przez spółkę należącą do Lecha Kaniuka, przedsiębiorcy i eksperta od innowacji. W Łodzi powstaje właśnie oddział techniczno-projektowy firmy – SunRoof Technology.
SunRoof Technology nie tylko pomoże rozwijać szwedzką technologię dachów, w całości wykonanych z paneli fotowoltaicznych, ale także ułatwi wprowadzenie ekologicznych innowacji na polski rynek. Eksperci centrum R&D wykorzystają sprawdzone skandynawskie wzorce, które dadzą radę w każdych warunkach, do doskonalenia produktu i tworzenia rozwiązań na miarę SMART HOME. W pracach badawczych stawiają na zaawansowaną technologię, nowoczesny design i energetyczne oszczędności.
SunRoof pokazuje nowe możliwości dla budownictwa i energetyki. Zamiast montować pojedyncze panele fotowoltaiczne, tworzy dach solarny, który produkuje energię elektryczną, a przy tym wygląda stylowo i nowocześnie. Jednocześnie całkowicie spełnia funkcję pokrycia dachowego – chroni i izoluje budynek, a także go wentyluje.
Rozwój technologii solarnych dachów jest dla mnie priorytetem. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści. W przypadku montażu dachu z paneli fotowoltaicznych, dzięki energii słonecznej jesteśmy w stanie produkować prąd, który następnie sami zużyjemy lub oddamy do sieci energetycznej. Nie ma wątpliwości, że w najbliższej przyszłości fotowoltaika będzie podstawowym źródłem energii elektrycznej na świecie – mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof.
Firma z DNA przyszłego „unicorna”
– To będzie mój jednorożec – tak Lech Kaniuk mówi o SunRoof. A doświadczenie we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań do Polski ma bardzo duże. Stoi za sukcesami m.in. PizzaPortal i iTaxi. Pomysł na założenie portalu do zamawiania jedzenia przez internet również pochodzi ze Szwecji. Sprawdzony za granicą model biznesowy przeniósł do Łodzi i skutecznie powielił w Polsce. Wykreował nowe zwyczaje Polaków i stworzył największy w kraju serwis do zamawiania jedzenia online. Tym samym wybór Łodzi jako miejsca do tworzenia zaawansowanych technologicznie dachów solarnych jest jak najbardziej oczywisty.
Pomysł na solarne dachy powstał w Szwecji w 2013 roku. Od początku firma rozwija się bardzo dynamicznie i znacznie zwiększa swój udział w rynku fotowoltaiki. Tylko w samym 2018 roku sprzedaż wzrosła o ponad 500%. Ostatnio Lech Kaniuk przejął SunRoof i szwedzką jakość solarnych dachów wprowadza na polski rynek. Nowatorskie rozwiązanie ma także dużą szansę na sukces w skali globalnej.
Dachy solarne SunRoof bardziej wydajne od dachówek Tesli
Innowacyjne solarne dachy, budowane przez firmę Lecha Kaniuka, są konkurencją dla dachówek Tesli. Elon Musk przedstawił swój pomysł w postaci Solar Roof, czyli dachówek będących ogniwami fotowoltaicznymi. SunRoof z paneli fotowoltaicznych tworzy całe dachy. Inna technologia sprawia, że dach SunRoof jest bardziej wydajny, niż dach o tej samej powierzchni zrobiony przez Teslę i maksymalizuje ilość energii, którą można uzyskać.
Bardzo dobre perspektywy dla fotowoltaiki
Dachy solarne to rozwiązanie dla osób, które budują dom albo planują remont dachu. Dla dbających o nowoczesny wygląd budynku, a jednocześnie stawiających na „zieloną energię” z domowej elektrowni. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii stale rośnie, ale nadal jest niska. Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym wynosi obecnie 883 MW (stan na 1.08.2019 r.). Oznacza to przyrost mocy aż o blisko 150% rok do roku. Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) wynika, że w 2019 roku Polska może znaleźć się już na 4 miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Według autorów raportu w całym 2019 roku przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji PV, a moc skumulowana instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec roku mogłaby wynieść 1,5 GW. Rośnie również liczba mikroinstalacji, czyli właśnie fotowoltaiki na domach, czy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jak podaje IEO na koniec 2018 r. moc mikroinstalacji fotowoltaicznych wynosiła 350 MW.
SunRoof Technology aktualnie rekrutuje do badań i rozwoju solarnych dachów. Trwają również procesy patentowania kolejnych rozwiązań technologicznych. Jeszcze w tym roku firma planuje wejść na polski rynek z ofertą dachów z paneli fotowoltaicznych.