W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku budownictwa praktycznie każdy przedsiębiorca odczuwa wzrost zapotrzebowania na produkty, gdzie liczy się już nie tylko cena ale czas w jakim dostarczy zamówienie i ich jakość. Firmy, które chcą być liczącymi się w branży są zobowiązane do bardziej efektywnego wykorzystania czasu i materiałów. W czasach cyfryzacji innowacyjne technologie i rozwiązania programowe mogą również pomóc w produkcji okien i inteligentnym zautomatyzowaniu niektórych działań, aby procesy były szybsze i bardziej zasobooszczędne.
Uzyskanie pożądanej wydajności nie zawsze bywa oczywiste.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się od czego zacząć, co ulepszyć, w co zainwestować, czy przeorganizować całą produkcję od razu- co się często wiąże z wysokimi kosztami i zamrożeniem produkcji na pewien okres, jeśli zmiany mają zostać dokonane w funkcjonującej fabryce.
Część producentów stolarki skupia automatyzację wokół zaawansowanych centrów obróbczych czy wydajnych linii zgrzewająco-czyszczących pozostawiając „całą resztę” na niezmienionym poziomie. Czy wydajna zgrzewarka przyspieszy produkcję jeśli na liniach montażu i szklenia pracownicy nie nadążają z wykonywaniem zadań i rama czy skrzydła czekają w długich kolejkach… Do wydajności centrum obróbczego i zgrzewarki należy dostosować pozostałe maszyny, organizację pracy oraz udrożnić transport wewnętrzny, inaczej nie przyspieszy to czasu realizacji zleceń w założonym tempie.
Proces produkcji należy traktować jako całość i eliminować w nim wąskie gardła.
Czas, aby zaufać doświadczeniu specjalistów, którzy doradzą jak etapami zautomatyzować zakład i od czego najlepiej zacząć zachowując przy tym ciągłość produkcji.
W Stürtz koncentrujemy się na potrzebach naszych klientów, wyprzedzając oczekiwania rynku i gwarantując najwyższy poziom automatyzacji zakładów produkujących okna PCW. Zapewniamy rozwiązania kompleksowe – projektując i wdrażając automatyzację na poszczególnych etapach produkcji. Szczegółowo analizujemy obecne możliwości i aktualne oraz przyszłe potrzeby. Specjalizujemy się w projektowaniu zaawansowanych i kompletnych układów produkcyjnych.
A może należy zacząć niekonwencjonalnie planując działania np. od końca procesu?
Powoli, krok po kroku – dzięki temu również pracownicy będą patrzeć na zmiany przychylnym okiem i chętniej zaangażują się w ich wdrażanie.
Planując zmiany podnoszące poziom automatyzacji można rozpocząć od optymalizacji obszaru kompletowania zamówienia z dodatkową integracją systemu buforów do sortowania i magazynowania szkła. To ma sens. Taka zmiana umożliwi znacznie bardziej dostosowany do potrzeb, elastyczny proces w końcowej fazie produkcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawią się procesy, wykorzystanie zasobów i jakość produktu. W pełni automatyczny magazyn szyb zespolonych zapewnia usprawniony przepływ pracy, dostarczając odpowiednie szyby „ just in time” w miejsce szklenia. Jego zastosowanie eliminuje czasochłonne wyszukiwanie konkretnej szyby, gdyż jest ona przypisana przez system do danego skrzydła za pomocą spójnego kodu kreskowego. Dzięki zastosowaniu stanowiska kontroli optycznej producent ma gwarancję, iż wadliwa szyba zostanie wykluczona jeszcze przed umieszczeniem jej w buforze.
Zautomatyzowany transport organiczna również manulaną obsługę elementów w dalszym procesie, a ich jakość jest utrzymana na najwyższym poziomie ze względu na brak jakiegokolwiek zużycia przez ręczne przenoszenie, przekładanie i wyszukiwanie. Antypoślizgowe , wytrzymałe systemy podnośników i gumowane rolki prowadzące gwarantują bezpieczny i delikatny transport podczas całego procesu. Ułatwia to w znacznym stopniu pracę operatów przy coraz większych i coraz cięższych konstrukcjach.
Zastosowanie zintegrowanych sortowników na różnych etapach produkcji gwarantuje jej płynny przebieg bez zbędnego przestoju i kolejkowania elementów. Elementy i zamówienia są specjalnie kontrolowane na stanowiskach pracy, tworząc w ten sposób przemyślany i zorientowany na zasoby przepływ pracy. Przetwarzanie danych i cyfrowe monitorowanie oprogramowania zarządzającego systemem i logistyką, które doskonale współpracuje z oprogramowaniem do budowy okien, mają decydujące znaczenie dla wydajności logistyki materiałowej, a tym samym wydajności całego zakładu.
Procesem, który opłaca się również w pełni zautomatyzować jest m.in. szklenie.
Wdrożenie robota do szklenia, który idealnie integruje się z magazynem szyb zespolonych zapewni odciążenie pracowników produkcyjnych i możliwość delegowania ich do innych zadań. Dzięki przeniesieniu pracownika z aktywnego udziału w procesie do roli nadzorczej praca staje się bezpieczniejsza . Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pracownika staje się coraz wyższym priorytetem w zakładach produkcyjnych i stanowi istotny impuls do automatyzacji procesów. Ponadto co istotne niemal zupełnie zostaje wyeliminowane uszkodzenie pakietów szybowych.
Okuwanie skrzydeł to kolejny z uzasadnionych obszarów produkcji, który warto zautomatyzować.
Przykręcanie okuć jest procesem czasochłonnym i najczęściej wymaga kilku operatorów w celu uzyskania pożądanej wydajności. Automatyzacja takich zadań, które są powtarzalne, a dla człowieka montonne i męczące służy poprawie ogólnego poziomu warunków pracy, dlatego wielu producentów decyduje się na zastosowanie w tej dziedzinie automatu.
Jednym z dostępnych rozwiązań jest FBS 4S wyposażony w 4 wysoce dynamiczne elektryczne zespoły wkręcające zapewniające maksymalną wydajność. Automat może być zintegrowany z linią, co zapewnia jeszcze lepszy przepływ materiału. Skrzydła są sortowane i przenoszone przez system do bufora elementów pionowych. Antypoślizgowe przenośniki taśmowe i rolki prowadzące zapewniają bezpieczny transport gwarantując zachowanie najwyższej jakości wytwarzanych okien.
Odpowiedzią na oczekiwania producentów w zakresie odciążenia pracowników od czasochłonnych operacji, wymagających precyzji jest zastosowanie robota do nakładania i przykręcania zawisów ramowych.
System może być zintegrowany z linią zgrzewająco-czyszczącą ram, wyposażoną w wiertnicę pod zawiasy lub z wiertnicą autonomiczną. Ta koncepcja jest uzasadniona ze względu na wysoką precyzję oraz z uwagi na fakt, iż pozwala wyeliminować z produkcji stanowisko do odwiertu pod zawiasy. Również dzięki temu, że operacja jest wykonywana przez robota zaraz po oczyszczeniu, zostaje ogranicza ilość czasochłonnych, manualnych operacji do wykonania na linii montażu ram.
Wdrożenie automatyzacji można z powodzeniem podzielić na etapy rozłożone w czasie co pozwoli na jeszcze lepszą analizę przepływu produkcji i dostosowanie odpowiednich rozwiązań do potrzeb. Co ważne wszystkie bufory i sortowniki posiadają modułową konstrukcję co zapewnia możliwość ich rozbudowy w każdym momencie, kiedy zakład zwiększa swoje moce produkcyjnie
Specjaliści ze Stürtz przeanalizują i zaplanują zmiany optymalnie dopasowane do danej produkcji oparte na najlepszych rozwiązaniach technologicznych zgodnych z założeniami Przemysłu 4.0.