Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Stolarstwo tradycyjne – firma Pinus kończy 30 lat!

Data publikacji: 2021-04-21

Pinus (łac. sosna) to firma z tradycjami rodzinnymi, która od 30 lat produkuje okna i drzwi drewniane. W kwietniu 2021 obchodzi swój jubileusz dołączając do firm, które nieprzerwanie od ponad 3 dekad dzięki obszernemu portfolio mają znaczny udział w budowaniu rodzinnej, polskiej i innowacyjnej marki. Okna i drzwi drewniane firmy obecnie są eksportowane na rynki: brytyjskie, niemieckie, irlandzkie, amerykańskie.

Tradycje rzemieślnicze

Od kilku pokoleń w rodzinie Smolarczyk obecne było rzemieślnictwo różnego rodzaju. Tuż po wojnie, dziadek założył warsztat mechaniczny, ojciec kolekcjonował i naprawiał maszyny, a synowie, założyciele firmy Pinus, często przesiadywali godzinami w przydomowym warsztacie, który z czasem przyjął postać firmy zatrudniającej 107 osób, na ponad 8000m2 powierzchni zakładu – fabryki drewnianych okien i drzwi.

Zmiany po 1989 roku

Decyzja o uruchomieniu firmy Pinus i silna potrzeba tworzenia na rynku polskich, jakościowych produktów nastąpiła tuż po transformacji systemowej w Polsce. Firma skupiła się natomiast na kliencie indywidualnym, pracując z drewnem pozyskiwanym ze zrównoważonego leśnictwa.

Innowacje Pinus na przestrzeni lat

Początki firmy to zmaganie się z brakiem funduszy na maszyny . Właściciele Pinus znaleźli na to sposób i samodzielnie konstruowali wszelkie maszyny.

Pamiętam, jak stary stolarz popatrzył na „frezarko-czopiarkę” i powiedział, że teraz to już stolarze nie będą potrzebni – wspomina współwłaściciel.

Pinus jako jeden z pierwszych producentów w Polsce dysponował centrum CNC do pracy  w drewnie. W 2003 roku fabryka stała się jednym z pionierów okien giętych. Kolejne lata to unowocześnianie i zakup innowacyjnych maszyn, nierzadko projektowanych na zamówienie.

Produkt na miarę XXI wieku – TotalGlass

30 lat doświadczenia doprowadziło do powstania systemu TotalGlass, alternatywy dla aluminium, czyli drewnianych okien w szklanej okładzinie. Prace nad systemem TotalGlass trwały od około 2014 roku i od pierwszych prototypów zaprezentowanych na Targach w Norymbergii produkt cieszył się zainteresowaniem architektów. Przez lata dopracowywano system, tworząc kolejne prototypy i inwestując w nowoczesne parki maszynowe, częściowo sfinansowane ze środków unijnych. Opatentowany produkt TotalGlass skierowany jest do najbardziej wymagającego klienta i architekta.

Przyszłość firmy – kolejne dekady

W planach firmy jest niewątpliwie unowocześnianie linii produkcyjnej TotalGlass i ekspansja na rynek amerykański produktu TotalGlass. Pinus ma nadzieję na dotrwanie kolejnych okrągłych jubileuszów i sukcesja firmy rodzinnej z tradycyjnymi wartościami.