Somfy wspiera pierwszy Światowy Dzień Osłon Przeciwsłonecznych, który wypada wraz z początkiem kalendarzowej wiosny, 21 marca. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie korzyści płynących z ochrony przeciwsłonecznej dla społeczeństwa, gospodarki oraz środowiska. Obecnie, gdy zmiany klimatyczne nieodwołalnie przyspieszają, właściwym kierunkiem jest zwrócenie uwagi na poprawę standardów w zakresie prawodawstwa budowlanego.
Założenia Europejskiego Zielonego Ładu znajdują odzwierciedlenie w wielu branżach, w tym w sektorze budowlanym. To właśnie budynki zasługują na szczególną uwagę pod kątem wydajności energetycznej i emisyjności. Sektor budownictwa mieszkalnego zużywa 40% energii w Europie i odpowiada za 35% produkcji CO2 w UE, a tylko 1% z europejskich budynków jest obecnie remontowanych w celu zmniejszenia zużycia energii*. Trzeba więc poczynić kroki, aby szybciej osiągnąć założoną przez Komisję Europejską neutralność klimatyczną Europy do 2050 roku. Przyspieszenie dekarbonizacji ma istotne znaczenie, m.in. dla ożywienia gospodarki i rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego.
Jedną z przyczyn wysokiego zużycia energii w budynkach jest ich przegrzewanie, a co za tym idzie konieczność korzystania z energochłonnych urządzeń chłodzących. Osłony przeciwsłoneczne stają się dziś niezbędne do ochrony mieszkań przed wysokimi temperaturami, a także w walce z globalnym ociepleniem. ES-SO, Europejska Organizacja Przemysłu Osłon Przeciwsłonecznych, wzywa do zwrócenia szczególnej uwagi na ten aspekt i ustanawia pierwszy Światowy Dzień Osłon Przeciwsłonecznych, przypadający na 21 marca.
Osłony przeciwsłoneczne mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii chłodniczej w europejskich budynkach nawet o 60% do 2050 roku**. Rozwiązanie to ma potencjał, aby zapobiec emisji do 100 milionów ton CO2 i zaoszczędzić do 285 miliardów euro**!
– Rolety zapewniają skuteczną ochronę termiczną i pozwalają regulować temperaturę w mieszkaniu, nie zużywając przy tym ani jednego wata energii. Zautomatyzowanie ich może jeszcze bardziej poprawić wydajność energetyczną naszego domu. Osłony zewnętrzne wyposażone w napędy, takie jak RS100 io od Somfy, umożliwiają zredukowanie zimą zużycia energii cieplnej od 10 do nawet 30%***, a latem obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 4 do 7°C*** podczas upałów, zmniejszając przy tym potrzebę włączania wentylatorów czy klimatyzacji. – mówi Magdalena Szerenkowska, Sales Manager Project Business w Somfy Polska oraz członkini zarządu Polskiej Rady Osłon Przeciwsłonecznych.
W 2021 roku Grupa SOMFY zobowiązała się do zmniejszenia śladu węglowego swojej działalności oraz produktów o 50%****. Aby urzeczywistnić ten cel, Grupa pracuje nad eko-projektowaniem swoich produktów – optymalizacją komponentów oraz zużycia energii podczas użytkowania i w stanie czuwania. Do 2030 roku 100% sprzedawanych produktów będzie zaprojektowanych ekologicznie.
**http://es-so.com/new/355-guidehouse-study-on-results-on-adaption-of-buildings-to-climate-change-and-overheating
***Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).
****50% w wartości bezwzględnej dla zakresu 1&2 oraz 50% w intensywności dla zakresu 3