Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

SIEGENIA: Jaki system drzwi przesuwnych wybrać?

Data publikacji: 2024-08-26

Dostęp do naturalnego światła w dużej mierze definiuje samopoczucie mieszkańców domu. Nawet najpiękniej wykończona przestrzeń mieszkalna może powodować dyskomfort, jeśli nie zapewnia dopływu dostatecznej ilości promieni słonecznych.

Przeszklone drzwi przesuwne nie tylko gwarantują naturalną jasność wewnątrz pomieszczeń, ale też pozytywnie wpływają na walory estetyczne ich wykończenia. Szukasz rozwiązań, które ułatwią otwieranie i zamykanie ciężkich drzwi przesuwnych? Chcesz stworzyć przyjazną, pozbawioną barier przestrzeń? Sprawdź, jak pomogą w tym sprawdzone systemy do drzwi przesuwnych!

Czym jest system przesuwny drzwi?

System drzwi przesuwnych umożliwia otwieranie oraz zamykanie drzwi bez konieczności uchylania ich na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia. Ruch drzwi odbywa się wzdłuż ściany, na której zostały zamontowane drzwi przesuwne. Systemy do drzwi przesuwnych znacząco wpływają na funkcjonalność pomieszczenia oraz komfort jego użytkowania. Cechą charakterystyczną dla różnego rodzaju systemów przesuwnych jest sposób otwierania i zamykania drzwi. Wśród nich wyróżniamy między innymi systemy podnoszono-przesuwne (HS), przesuwne (SLIDE), uchylno-przesuwne (PSK), odstawno-przesuwne (PS) czy składano-przesuwne (FS).

Jednymi z najchętniej wybieranych rozwiązań są systemy HS oraz SLIDE. System do drzwi przesuwnych PORTAL HS dostępny w ofercie SIEGENIA umożliwia łatwe przesuwanie skrzydeł o wadze wynoszącej aż do 400 kg. Uniwersalny system przeznaczony jest do współpracy z konstrukcjami wykonanymi z PCV, drewna oraz aluminium. Starannie zaprojektowane rozwiązanie pozwala optymalnie rozłożyć ciężar skrzydeł na ośmiu rolkach, redukując zużycie elementów i sprawiając, że przesuwanie drzwi staje się dziecinnie proste. System PORTAL HS daje jednocześnie dużo możliwości rozbudowy dzięki dodatkowym akcesoriom.

Równie funkcjonalne, a przy tym tańsze rozwiązanie, stanowi nowoczesny system odstawno-przesuwny PORTAL ECO SLIDE CO, łączący sprawną obsługę systemu przesuwnego drzwi z zaletami okuć do okien rozwierno-uchylnych. Łatwe w montażu okucie obwiedniowe TITAN gwarantuje wysoką szczelność oraz bezpieczeństwo, zapewniając jednocześnie designerskie wykończenie wnętrza.

Zdecydowanym atutem systemu PORTAL ECO SLIDE CO jest intuicyjny sposób obsługi, odporny na błędy popełniane przez użytkowników. Rozwiązanie opiera się na pracy wózków jezdnych umożliwiających płynne przesuwanie skrzydeł o wadze do 200 kg. Znane z okuć obwiedniowych elementy ryglujące wprowadzają skrzydło w pozycję zamknięcia, a dzięki mechanizmowi SOFT STOP ruch skrzydeł zostaje wyhamowany przed domknięciem, eliminując ryzyko przytrzaśnięcia.

Jakie zalety mają systemy drzwi przesuwnych?

Jedną z największych zalet systemów drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Drzwi przesuwane wzdłuż ściany uwalniają przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. Ogromnym plusem jest także możliwość dopasowania systemu do wystroju wnętrza w taki sposób, aby nie zaburzać założonej stylistyki. Atutem nowoczesnych systemów jest też dopasowanie drzwi przesuwnych pod względem rozmiaru. Praktyczne rozwiązania SIEGENIA doskonale współpracują z drzwiami wykonanymi z PCV, drewna czy aluminium. Różne warianty systemów pozwalają w intuicyjny i bezpieczny sposób przesuwać nawet najcięższe skrzydła o wadze 400 kg.

W przypadku systemu drzwi przesuwnych PORTAL ECO SLIDE CO warto również zwrócić uwagę na rozwiązania zapewniające wysoką szczelność konstrukcji wynikającą z zastosowania sprawdzonych grzybków obrotowych po stronie zamykania i specjalnych sworzni ryglujących w części środkowej na połączeniu skrzydeł. Miłośnicy estetyki będą zadowoleni z designerskiego wykończenia – system wyposażono w zlicowane zaczepy oraz w listwy wykończeniowe dostępne w trzech kolorach: białym, szarym i czarnym. Ruchome wózki jezdne nie wymagają smarowania, co eliminuje ryzyko powstawania nieestetycznych zabrudzeń.

Najnowsze trendy w systemach drzwi przesuwnych

Producenci systemów do drzwi przesuwnych uważnie słuchają potrzeb swoich klientów i regularnie wdrażają kolejne nowoczesne rozwiązania wpływające zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd konstrukcji. Atrakcyjnym dodatkiem do systemów są amortyzatory zwiększające łatwość oraz bezpieczeństwo zamykania drzwi przesuwnych. Amortyzatory zasuwnicy wykorzystują odpowiednie połączenie trzpienia klamki z mechanizmem zasuwnicy, zapewniając cichą obsługę skrzydeł.

Amortyzacja SOFT CLOSE dostępna w okuciach SIEGENIA do drzwi tarasowych HS odpowiada za łagodne domykanie ciężkich skrzydeł. Od teraz dostępna jest ona w dwóch nowych wariantach przeznaczonych do konstrukcji wykonanych z wąskich profili. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się optymalnym komfortem obsługi i większym dostępem słonecznego światła.

Funkcja SOFT CLOSE wyhamowuje skrzydło podczas zamykania i automatycznie dosuwa je do ramy, natomiast funkcja SOFT STOP wyhamowuje skrzydło tuż przed pozycją zamkniętą. Płaska i kompaktowa konstrukcja umożliwia zastosowanie amortyzatorów w skrzydłach z PCV i aluminium przy zachowaniu pełnej stabilności profilu.

Jaki system do drzwi przesuwnych wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jeśli czeka nas wymiana drzwi i chcemy wyposażyć dom w praktyczny system do drzwi przesuwnych, musimy wyszczególnić aspekty, które będą najistotniejsze dla użytkowników. Oczywistym czynnikiem powinien być sposób otwierania i zamykania drzwi. Jeśli zależy nam na jak największej oszczędności miejsca, warto postawić na systemy przesuwne, odstawno-przesuwne lub podnoszono-przesuwne.

Należy również upewnić się, czy wybrany system jest przeznaczony do drzwi wykonanych z określonego materiału. Uniwersalne rozwiązania pozwalają stworzyć solidną konstrukcję współpracującą z drzwiami wykonanymi z PCV, drewna oraz aluminium. Fani technologii mogą też skupić swoją uwagę na wykorzystaniu automatyzacji, na przykład poprzez sterowanie ustawieniem drzwi z poziomu aplikacji mobilnej. Jeżeli natomiast planujemy w przyszłości rozbudowę konstrukcji o kolejne funkcjonalne dodatki, warto upewnić się, że system daje takie możliwości.