Parowanie okien w domu jest często mylnie kojarzone z wadami technicznymi wynikającymi ze złego stanu stolarki okiennej lub błędów montażowych. Przyczyny tego stanu rzeczy bywają jednak najczęściej prozaiczne i związane z naturalnymi procesami fizykochemicznymi zachodzącymi w otoczeniu. Wcale nie oznacza to, że musimy pogodzić się z zaciekami powstającymi na zawilgoconych szybach. Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Dlaczego okna parują?
Parujące okna w mieszkaniu są najczęściej spowodowane dużą różnicą między temperaturą panującą na zewnątrz i wewnątrz domu. Efekt ten wzmaga się dodatkowo przy wysokim stopniu wilgotności powietrza oraz niewłaściwej wentylacji pomieszczeń.
Dlaczego okna parują od wewnątrz?
Okna parują od wewnątrz przeważnie w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas temperatura na zewnątrz jest niska, w przeciwieństwie do ocieplonego wnętrza mieszkania. Ciepłe, wilgotne powietrze próbując opuścić pomieszczenie, napotyka na przeszkodę w postaci zimnej tafli szyby. Różnica temperatur powoduje skraplanie się pary wodnej i parowanie okna od wewnątrz. Czynniki wpływające na zwiększenie wilgotności powietrza w domu takie jak gotowanie, suszenie prania czy kąpiele wzmagają intensywność parowania okien w danym pomieszczeniu.
Dlaczego okna parują od zewnątrz?