Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

SAINT-GOBAIN: Jak szkło wpisuje się w trendy wnętrzarskie?

Data publikacji: 2024-02-06

Nowy rok, nowe trendy wnętrzarskie. Tegoroczne mówią wprost: „poczuj się świetnie w swoich wnętrzach”! Magia komfortu tkwi dziś w prostych rzeczach – naturalnych materiałach i spokojnych kolorach, które napełnią każdą przestrzeń harmonią i pozwolą nam na powrót do korzeni.

Kropką nad „i” mogą być szklane akcenty we wnętrzach, zapraszające do środka naturalne światło, łączące nas ze światem natury i dodające aranżacjom wyrafinowanej elegancji. Jak w roku 2024 stworzyć oazę spokoju i miejsce wypoczynku zarówno dla ciała, jak i ducha? Możliwości jest co najmniej kilka!

Design cyrkularny

„Take care” to hasło paryskich targów wnętrzarskich, podkreślających, że 2024 rok nie odejdzie od trendu, który zawsze jest w modzie, to znaczy dbania o siebie i planetę. Stąd też koncentracja na designie cyrkularnym, zakładającym maksymalne wykorzystanie zastosowanych materiałów wykończeniowych w czasie ich cyklu życia. Podejście cyrkularne w aranżacjach koncentruje się na projektowaniu ze znaczącym udziałem takich elementów wystroju, które nie poddają się mijającemu czasowi, łatwo nadać im drugie życie, a nawet – zupełnie zmienić przeznaczenie, zachowując ich charakter i piękno. Ma to ogromny wpływ na dobór produktów i materiałów od producentów, działających odpowiedzialnie i z korzyścią dla środowiska.

W tym roku najbardziej pożądane będą rozwiązania zarówno naturalne, jak i takie, które mogą być poddane recyklingowi. Dobrym przykładem jest szkło, coraz częściej produkowane ze znaczącym udziałem stłuczki szklanej, co przynosi korzyści zarówno naszej planecie, jak i użytkownikom przestrzeni, zyskującym poczucie aktywnego wspierania gospodarki w obiegu zamkniętym. Jeśli dodamy do tego fakt, że szkło może być przetwarzane kilkukrotnie w cyklu swojego funkcjonowania, zyskujemy rozwiązanie długowieczne i ponadczasowe.

Soft minimalizm

Ciepła, monochromatyczna paleta barw inspirowana naturą i wpływająca na dobre samopoczucie człowieka, łączenie warstw i tekstur w obrębie stonowanej kolorystyki – to wyznaczniki soft minimalizmu. Tu liczą się naturalne odcienie i materiały, a także zakrzywione linie, którym sprostają różnego typu detale, chociażby w postaci łuków, zaokrąglonych narożników czy… luster zamieszczanych w owalnych, obszernych ramach. Utrzymanie wizualnej spójności jest w tym roku jednocześnie dynamiczne i spokojne, a wszystko to ma być wyznacznikiem slow life – trendu koncentrującego się na docenianiu małych rzeczy, cieszeniu się chwilą i czerpaniu wewnętrznej siły z otoczenia. Doskonałą inspiracją jest tu duńskie hygge, ziemista paleta barw, ciepłe oświetlenie, przytulne faktury i naturalne światło. Trend ten nie może obejść się bez wszechobecnego szkła i to w różnych postaciach. Zachęca przede wszystkim do odsłonięcia okien i powieszenia naprzeciw nich luster, które będą odbijały światło i otwierały przestrzeń nawet przy niewielkim metrażu, jak również zagwarantują niezwykły spektakl iluminacyjny, dzięki grze światła napływającego z zewnątrz.

– Szkło to sposób na kreowanie jasnych, wygodnych i pełnych oddechu pomieszczeń – zapewnia Magdalena Lipińska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Warto przy tym podkreślać, że np. lustra nie służą człowiekowi jedynie do sprawdzania wyglądu, a są również doskonałym elementem dekoracyjnym, który wpływa na odbiór wnętrza, optycznie je powiększając i rozświetlając aranżacje. Tradycyjna funkcjonalność i nowoczesna elegancja, które łączy w sobie dzisiejsze szkło, to jednak nie wszystko. Oprócz walorów estetycznych nasze produkty wpływają na komfort użytkowników, i to na wiele sposobów – chronią przed zranieniem, zapewniają niezrównany dostęp do światła dziennego, gwarantują dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, a także są niezwykle trwałe, dzięki czemu oferują poczucie bezpieczeństwa w każdej przestrzeni.

Quiet Luxury

Dążenie do nienachalnego luksusu, który stawia na jakość, a nie ilość i zachęca do inwestowania w dobrej jakości materiały, to już nawet nie trend, a wręcz konieczność. W myśl nurtu quiet luxury wnętrza mają być ponadczasowe, stonowane, kojące w odbiorze.

Od wielu lat użytkownicy koncentrują się na szeroko pojętej indywidualności i wyrażaniu siebie, co znajduje odzwierciedlenie także w aranżowaniu pomieszczeń. Odpowiednio dobrane dekoracje są w dużej mierze odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie i dopływ energii. Nic więc dziwnego, że architekci i projektanci ponownie z uwagą przyglądają się szkłu ornamentowemu, które jest nie tylko eleganckie i niezwykle designerskie, ale również gwarantuje wspaniałą jakość i upragnioną prywatność przy odpowiednim doświetleniu przestrzeni.

– Nowoczesne, minimalistyczne, w stylu klasycznym, vintage lub z efektem 3D – szkło ornamentowe łączy w sobie wszystko to, czego oczekujemy od współczesnych wnętrz – tłumaczy Magdalena Lipińska. – Bogaty potencjał aranżacyjny sprawia, że szkło tego typu może być wykorzystywane w postaci ścianki działowej, kabiny prysznicowej, balustrady, drzwi czy jako element mebli. Dzięki niemu możemy dostosować przestrzeń do potrzeb użytkownika oraz podkreślić jej unikalny charakter. Projektujemy na lata – tak, by pomieszczenia cieszyły oko bez względu na mijający czas, dlatego szkło ornamentowe staje się w tym przypadku synonimem ponadczasowości – zawsze na miejscu, niezależnie od zmiany dodatków.

Modna łazienka

Natura gra pierwsze skrzypce także w domowym SPA. Od lat sprawdza się tu neutralna, stonowana, skandynawska kolorystyka i minimalizm. W tym roku w łazience królować będą naturalne materiały, co oznacza, że niezrównany duet drewna i szkła wciąż pozostaje w modzie. Deski i ich imitacje będą występowały zarówno na posadzkach, jak i ścianach. Monolityczny look w ciepłych kolorach ziemi, odcieniach miodu, zgaszonego cynamonu oraz palonego drewna będzie uosobieniem harmonii, którą dopełnią szklane elementy w postaci luster czy przeszklonej kabiny prysznicowej.

– Nieskazitelności wnętrzu doda szkło DIAMANT® z powłoką antykorozyjną TIMELESS®, która gwarantuje niezwykłą łatwość w codziennej pielęgnacji, jest trwała i nie wymaga odnawiania – wyjaśnia Magdalena Lipińska. – Gdzie sprawdzi się najlepiej? Jako kabina prysznicowa, ścianka kabiny walk-in czy parawan nawannowy. TIMELESS® na szkle DIAMANT® to obowiązkowe uzupełnienie każdej łazienki, od której wymagamy ponadczasowego designu, najwyższej higieny, elegancji i harmonii.

Świat wnętrzarski nieustannie ewoluuje, co wynika z potrzeby doskonalenia przestrzeni, w których żyjemy. W tym roku na pierwszy plan wysuwają się indywidualne potrzeby użytkowników, którym podołać musi każde wnętrze. Potrzeba prywatności, praca zdalna, ucieczka od zgiełku i tłumów to zarazem wielkie nadzieje i oczekiwania na stworzenie odprężającej atmosfery w domowych zaciszach. W tym kontekście rozwiązania szklane ujawniają pełen potencjał, dodając aranżacjom lekkości, dynamizmu, a jednocześnie wizualnej spójności i spokoju, doskonale wpasowując się w ramy nurtu organicznego. Dla poszukujących idealnego rozwiązania, komponującego się z dominującymi trendami 2024 roku, postawienie na szkło będzie strzałem w dziesiątkę.

1