Olbrzymi asortyment materiałów, ogromne przestrzenie magazynowe oraz wiążąca się z nimi skomplikowana logistyka wewnętrzna – to codzienność wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, które zarządzając każdym z tych elementów muszą nieustannie troszczyć się o kwestie bezpieczeństwa. Mowa tutaj zarówno o zapewnieniu odpowiednich warunków pracy ludzi, jak i o eliminacji uszkodzeń kosztownych materiałów. W nowoczesnych magazynach w zapewnieniu bezpieczeństwa z pewnością pomogą innowacyjne rozwiązania automatyzacji.
Szybciej i bezpieczniej
Choć koncepcja Przemysłu 4.0 staje się coraz popularniejsza, także w Polsce, firmy wciąż stoją przed szeregiem wyzwań związanych z podnoszeniem efektywności przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w magazynach. Jednym z nich jest kwestia transportu wewnętrznego. Wiele przedsiębiorstw w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu wózków widłowych. Okazuje się jednak, że warunki lokalowe magazynów z dużą liczbą różnego rodzaju elementów, często komplikują kwestie związane z poruszaniem się wielu wózków. Doskonałym przykładem może być składowanie i transport wszelkiego rodzaju elementów długich. Tymczasem, istnieją rozwiązania, które mogą odpowiedzieć na te wyzwania. Mowa o zautomatyzowanych systemach magazynowych, jak np. BASIC Tower, połączonych z urządzeniami takimi jak suwnice czy podnośniki, które pozwalają na znacznie szybszy, ale i bezpieczniejszy transport wewnętrzny. Automatyzacja może podnieść zarówno bezpieczeństwo pracy, jak i zminimalizować ryzyko uszkodzeń materiałów. Dzięki temu, jest także zabezpieczeniem przed ponoszeniem dodatkowych kosztów. Rozwiązania zautomatyzowane są bezkonkurencyjne w kontekście zachowania bezpieczeństwa – tak materiałów jak i ludzi.
– Nie uznajemy kompromisów w kwestii bezpieczeństwa. Regularnie przeprowadzamy testy z zakresu prewencji wypadkowej EN528, by zapewnić wysokie standardy bezpieczeństwa technicznego. Dbamy o to, by system magazynowy klienta spełniał wymagania wszystkich obowiązujących norm i wystawiamy odpowiedni certyfikat – podkreśla Paweł Zieliński, Area Sales Manager Eastern Europe w firmie Remmert.
Wygodniej i bez pomyłek
Jednak automatyzacja to nie tylko wsparcie w zakresie minimalizacji ewentualnych wypadków, ale także poprawa samego komfortu pracy. W magazynach mamy bowiem często do czynienia z ciężkimi i nieprzyjaznymi do sortowania elementami. Tymczasem, automatyczne systemy pozwalają wspierać pracowników w wykonywanych przez nich obowiązkach. Przykładowo, w zakładach zajmujących się obróbką blach, wycięte elementy mogą natychmiast trafiać w obszar sortowania, gdzie za pośrednictwem przenośnika taśmowego, takiego jak np. LoopFLEX, mogą być w wygodny sposób sortowane przez operatora. Regulacja wysokości taśmy zapewnia mu przyjazną dla pleców postawę ciała podczas całego procesu, a tym samym komfort pracy. Także rytm przesuwania materiałów może być regulowany, co optymalizuje sortowanie i ułatwia pracownikowi jego obowiązki, jednocześnie oszczędzając nawet do 35% czasu.
Myśląc o ułatwieniu pracy w magazynie, oprócz automatyzacji magazynowej, warto także postawić na odpowiednie oprogramowanie. Jego dobry wybór będzie stanowić wsparcie dla użytkowników, podczas sprawnej pracy łańcucha procesowego pomiędzy produkcją a logistyką, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo, tak ludzi, jak i maszyn. Nowoczesne systemy posiadają bowiem funkcje zarządzania dostępem, stąd żaden pracownik nie musi obawiać się popełnienia kosztownego błędu. Ponadto, skonstruowane w intuicyjny sposób oprogramowanie jest łatwe do wdrożenia i wymaga krótkiego czasu przeszkolenia. Dzięki niemu część obowiązków pracowników magazynowych stanie się o wiele prostsza w realizacji, a oni sami będą czuć się bezpiecznie.
Z myślą o przyszłości
Bezpieczeństwo ma jeszcze jeden wymiar – serwisowy. Pracownicy nie powinni bowiem obawiać się, że maszyny, z którymi pracują na co dzień mogą stanowić jakiekolwiek ryzyko. Dlatego wybierając partnera w zakresie instalacji automatyzacji, warto wybrać takiego, który w regularnych odstępach czasu przeprowadza proaktywne konserwacje urządzeń.
– W przypadku naszych rozwiązań, każdy komponent został skonstruowany tak, by można go było konserwować w prosty i szybki sposób. Serwisanci, mając regularnie pełen przegląd stanu urządzeń, mogą przygotować kompleksową analizę i ocenę dla każdego podzespołu. Na tej podstawie podejmują bezpośrednie działania lub zalecają modernizacje – mówi Paweł Zieliński. – Bezpieczeństwo zawsze będzie naszym priorytetem, tak w zakresie finansowym, dzięki zapewnianiu elastycznych rozwiązań dopasowanych do potrzeb zarówno małych, jak i dużych firm, jak i w zakresie zapewnienia komfortowych i przyjaznych warunków pracy każdemu pracownikowi magazynu – dodaje.