Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

ROTO: Własna produkcja energii w fabryce systemów okuć

Data publikacji: 2024-08-20

Instalacja fotowoltaiczna o powierzchni boiska do piłki nożnej na dachu fabryki Roto w Lövő na Węgrzech rozpoczęła produkcję energii i sterowanie zapotrzebowaniem. Ponad 3600 modułów słonecznych o mocy operacyjnej 1000 kWp uniezależniają działanie zakładu Roto od zewnętrznych dostawców energii, gwarantując niezawodne dostawy od Roto w każdych warunkach.

Samowystarczalne źródło zasilania: dachowy system fotowoltaiczny o powierzchni 7200 mkw., który został uruchomiony na początku czerwca tego roku, pokrywa roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną firmy Roto na Węgrzech w ok. 30 % Działający od 1996 r. zakład w Lövő jest ważnym punktem w sieci produkcyjnej Roto Technologia Okien i Drzwi (Fot. Roto Elzett Certa Kft).

Po około rocznej fazie planowania Roto uruchomiło dachową instalację fotowoltaiczną o mocy 1000 kWp w zakładzie produkcyjnym w Lövő (Węgry). Pokrywa ona około 30 % rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną i działa w zależności od potrzeb. Wydajność operacyjna jest porównywalna ze średnim rocznym zużyciem energii elektrycznej przez około 300 węgierskich gospodarstw domowych. Instalacja składa się z 3 600 modułów fotowoltaicznych i zajmuje łączną powierzchnię ok. 7200 mkw. – w przybliżeniu rozmiar boiska do piłki nożnej.
Na wielopoziomowym płaskim dachu zakładu ułożono około 35 kilometrów kabli. Partnerem realizacji instalacji fotowoltaicznej jest węgierska firma Innovart Energia Kft.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

„Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej w węgierskim zakładzie produkcyjnym w Lövő jest częścią pakietu działań Roto, obejmującego całą sieć 18 zakładów produkcyjnych na całym świecie” – mówi dr Stefan Thiemermann, dyrektor produkcji Roto Fenster- und Türtechnologie. (Fot. Roto Fenster- und Türtechnologie)

„Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju Roto i obszernego pakietu działań wdrażanych w globalnej sieci” – mówi dr Stefan Thiemermann, dyrektor produkcji Roto Fenster- und Türtechnologie. „Nasze zaawansowane systemy chcemy wytwarzać w sposób zrównoważony, dlatego intensywnie promujemy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w 18 zakładach produkcyjnych i 31 centrach logistycznych na całym świecie”. Zmniejszając ślad węglowy własnych produktów, Roto pomaga również swoim klientom osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.

Dyrektor zarządzający Roto na Węgrzech, Ernő Kocsis podkreśla: „Jako znaczący zakład produkcyjny w Grupie Roto, jesteśmy szczególnie zaangażowani w ochronę zasobów. Tym bardziej cieszę się, że w pełni wykorzystujemy możliwości generowania własnej energii elektrycznej, dostępne na Węgrzech. W ten sposób ,zabezpieczamy ciągłość produkcji, uniezależniając pracę od dostawców energii, ale przede wszystkim gwarantujemy naszym klientom niezwodne dostawy”.

Zakład produkcyjny o zróżnicowanym charakterze

Zakład produkcyjny w Lövő, położony na powierzchni 140 000 mkw., rozpoczął działalność w 1996 roku. Obecnie zatrudnia ok 700 osób. W fabryce wytwarzane są okucia do okien rozwierno-uchylnych i systemów przesuwnych.

Dachowy system fotowoltaiczny został wspólnie zaplanowany i oddany do użytku (od lewej: Konrád Baranyai, Ernő Kocsis, prezes Roto Elzett, Zoltán Lóránt, kierownik projektu Innovart Energia Kft., Ádám Németh, menedżer operacyjny ds. rozwoju sieci, E.ON i Ákos Szendrő, prezes Innovart Energia Kft.); fot. Roto Elzett Certa Kft.