„Wyniki Grupy Roto przekroczyły wszelkie oczekiwania, a sam rok 2021 może zapisać się w kronikach holdingu jako rekordowy” – mówi dr Eckhard Keill, prezes zarządu Roto Frank Holding AG. Spodziewany łączny obrót Grupy wyniesie około 800 mln euro (wcześniej było to 686 mln euro – najwięcej w historii firmy.
Podczas 16. Międzynarodowej Konferencji Prasowej w połowie listopada w Düsseldorfie, zarząd Roto Holding AG podsumował aktualne wyniki sprzedaży. Wyraźny trend wzrostowy odzwierciedlają całkowite obroty grupy Roto na koniec września 2021 roku. Wzrosły one o jedną piątą (20,6%) z 511,8 mln euro do 617,1 mln euro. Dywizje Roto Technologia Okien i Drzwi (FTT), Roto Technologia Okien Dachowych (DST) oraz Roto Professional Service (RPS) odnotowały niemal równorzędny, dwucyfrowy wzrost.
Zdaniem prezesa zarządu dr Eckharda Keilla do końca roku tempo wzrostu zapewne nieco wyhamuje. „Choć czwarty kwartał 2020 r. był wyjątkowo udany, należy wziąć pod uwagę wielomiesięczne nagromadzenie zapasów u partnerów rynkowych. To efekt kryzysu surowcowego i materiałowego” – mówił dr Eckhard Keill. Według szacunkowych danych w 2021 r. łączny obrót grupy wyniesie około 800 mln euro (rok temu było to 686 mln euro), co byłoby najwyższą kwotą w historii firmy. Stosunek obrotów generowanych za granicą i na rynku niemieckim utrzymuje się na poziomie 2/3 do 1/3. Liczba pracowników zatrudnionych na całym świecie również nie uległa zmianie i wynosi obecnie ok. 4.800 osób. Wolumen inwestycji był niższy niż zakładany, ponieważ restrykcje związane z COVID-19 uniemożliwiły realizację planowanych projektów.
Ojcowie sukcesu
Podsumowując wyniki Grupy Roto w 2021 roku, dr Eckhard Keill nawiązywał do sporządzonych przed rokiem scenariuszy na rok 2021. „Widoczne ożywienie w gospodarce światowej znalazło pozytywne odbicie w branży budowlanej. Z drugiej strony międzynarodowy kryzys materiałowy, surowcowy i logistyczny przyniósł drastyczny wzrost cen, który hamuje ożywienie gospodarcze. Mimo tych okoliczności Roto oferuje swoim klientom na całym świecie to, co w tej chwili liczy się w biznesie najbardziej: skuteczność dostaw. Chociaż perspektywy rynkowe na rok 2022 nie są oczywiste, Grupa zamierza utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu” – podkreślał w wystąpieniu.
Zarząd wskazywał na bardzo dobry wynik okresowy na koniec września, wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mimo możliwej korekty w czwartym kwartale ogólna ocena mijającego roku jest bardzo pozytywna. Patrząc na wyższe obroty i zyski oraz wzmocnioną pozycję rynkową, Grupa Roto z nawiązką zrealizowała cele 2021 roku. Udało się to dzięki wysokiej wydajności dostaw i konsekwentnie realizowanej strategii korzyści klienta w zakresie rozwijania produktów i usług.
Koalicja patchworkowa na rynku niemieckim
Podczas Konferencji Prasowej dr Eckhard Keill odniósł się do sytuacji na rynku niemieckim i jej wpływu na koniunkturę gospodarczą w 2022 r.: „W sytuacji poważnych problemów z zaopatrzeniem, Niemcy, jako jedyny kraj członkowski UE, wprowadzają kolejne regulacje krajowe w dziedzinie łańcucha dostaw, a nowa ustawa dodatkowo zaostrza sytuację. W gospodarce niemieckiej potrzebne są teraz jasne deklaracje rządzących koalicjantów dotyczące m.in. ochrony klimatu i kwestiach ekonomicznych” – mówił prezes Roto Holding AG.
Światowa pandemia pozostanie ważnym czynnikiem kształtującym sytuację w 2022 r. Zdaniem Roto kryzys surowcowy powinien stopniowo ustępować, dzięki czemu do połowy roku dostępność i ceny mają szansę ustabilizować się. Mimo ostrożnie dobrych prognoz nie ma pewności, czy światowy boom w budownictwie utrzyma się. W pozytywnym scenariuszu będzie można mówić o stabilnym lub lekko rosnącym rynku detalicznym. Nie wiadomo czy i w jaki sposób gotowość do inwestowania ze strony sektora prywatnego ucierpi z powodu rosnących kosztów budowy. Może to spowodować spadek całkowitego wolumenu inwestycji nawet o 5% na istotnych dla Roto rynkach.
Dobre zaplecze strategiczne i operacyjne
Poza cyfryzacją, jednym z najważniejszych zagadnień dla całego holdingu i pojedynczych dywizji Roto jest zrównoważony rozwój. Przedsiębiorcy muszą sprostać wyzwaniu, którym są obowiązkowe, szczegółowe sprawozdania. Komisja Europejska dąży do stworzenia jednolitego zbioru przepisów w tym obszarze do 2023 r., a ich wdrażanie na poziomie krajowym ma nastąpić od 2024 r. Zdaniem zarządu będzie to dotyczyło wielu producentów okien i drzwi, ponieważ zgodnie z aktualnymi planami stosowne dyrektywy będą obowiązywały wszystkie przedsiębiorstwa o rocznych obrotach co najmniej 40 mln euro i zatrudniające 250 pracowników.
„W 2022 r. grupa Roto będzie w dalszym ciągu stawiać czoła wymagającemu otoczeniu. Jest do tego dobrze przygotowana pod względem strategicznym i operacyjnym. Działamy elastycznie, stabilnie i rzetelnie, optymalizując procesy i produkty. Naszym celem jest kolejny wzrost obrotów w 2022 r. i wysoki poziom rentowności” – podsumował prezes Roto Holding AG.