Globalna digitalizacja jest strategicznym celem Grupy Roto. Potwierdzają to kolejne nowe projekty rozbudowy sieci i automatyzacji w obszarze produkcji okuć do okien i drzwi, logistyki i administracji. Najnowsze wdrażane narzędzia to m.in cyfrowy portal dla klientów, elektroniczny przepływ dokumentów, e-learningi, platforma Roto City czy rozwój programu WinCon.
Międzynarodowa struktura Roto, z 15 zakładami produkcyjnymi i ponad 4000 pracownikami na całym świecie, wymaga szybkich i bezpiecznych procesów. Dlatego konsekwentnie realizujemy strategię cyfryzacji w kluczowych obszarach, na poziomie koncernu i na wszystkich rynkach. Celem jest umacnianie pozycji rynkowej producenta wysokiej jakości technologii okiennych, ale także pomoc klientom w rozwijaniu ich biznesu. Na etapie technologii poszczególne etapy digitalizacji zmierzają do optymalizacji i większej wydajności maszyn i narzędzi. Lista projektów obejmuje m.in.: pozyskiwanie danych maszynowych online, roboty współpracujące (coboty), bezzałogowe systemy transportowe, cyfrowe zarządzanie częściami zamiennymi, automatyzację magazynu z wykorzystaniem dronów czy druk 3D.
Zautomatyzowana produkcja i logistyka
„Przykładem ostatnich działań jest system umożliwiający rejestrowanie wszystkich danych dotyczących maszyn, co pozwala na identyfikację i eliminowanie zakłóceń i przestojów w produkcji, a w efekcie sprawniejszą obsługę klienta. Monitorowanie procesów w czasie rzeczywistym przekłada się na jakość naszych produktów. Stosując w produkcji najnowocześniejsze roboty zwiększamy jej wydajność” – mówi Almir Poric, plant manager Roto FTT. „W logistyce na co dzień wykorzystujemy bezzałogowe systemy transportu. Zautomatyzowane pobieranie towarów pozwala uniknąć przestrzeni buforowych i skraca czas realizacji zamówień. Druk 3D to kolejny ważny projekt w ramach cyfryzacji w Roto. Pozwala na znaczne skrócenie czasu – od pomysłu do dostarczenia rozwiązania klientowi. To nasza odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zindywidualizowane produkty”.
Cyfrowy portal dla klientów
Cyfryzacja w Roto obejmuje też sprzedaż, kontakt z klientami i wyposażenie ich w narzędzia umożliwiające szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków na zagranicznych rynkach. Szybki przepływ informacji odgrywa decydującą rolę w zdolności do reagowania. Dlatego jednym z nowych projektów jest rozwój cyfrowego portalu, który umożliwi firmom dostęp do danych o produktach, konfiguracjach okuć, zamówieniach i terminach dostaw, z każdego miejsca i o dowolnej porze.
Elektroniczna wymiana dokumentów – szybsze dostawy
Sprzedaż i kontakt z klientem jest kolejnym cyfryzowanym obszarem. System elektronicznej wymiany danych umożliwia automatyczny transfer zamówień: całodobowe przyjmowanie zleceń, potwierdzenie terminów dostaw, monitorowanie realizacji czy wystawianie faktur. Zamówienie w momencie złożenia jest widoczne w centralnym systemie informatycznym Roto, co pozwala szybko reagować na zgłoszone zapotrzebowanie. Jeśli wykryje elementy nietypowe, natychmiast uruchamia procesy niezbędne do ich produkcji. Automatyczne wczytywanie dokumentów przekłada się na jeszcze lepszą organizację pracy w magazynach klientów. „Obecnie ponad 60% zamówień realizowanych jest z wykorzystaniem systemu EDI, a przepływ faktur następuje w 100% elektronicznie. Korzyścią jest ujednolicenie procesu zamawiania, możliwość łączenia dokumentów powstających w różnych programach, takich jak WinCon i SAP, a także bieżąca kontrola i eliminowanie ryzyka błędu – mówi Edward Targosz, dyrektor ds. logistyki Roto. „Zakres usług cyfrowych za każdym razem jest indywidualnie uzgadniany z konkretnym klientem i dostosowany do jego potrzeb”.
Roto City i nowoczesny e-learning
W obszarze komunikacji z klientami jedną z ostatnich cyfrowych nowości jest platforma Roto City. Nowe miejsce spotkań ma formę interaktywnej wycieczki po wirtualnym mieście. W różnych budynkach, takich jak domy jednorodzinne, hotele, biura, szkoły czy szpitale oglądać można rozwiązania Roto, a interaktywna forma prezentacji pozwala dopasować jej zakres o zainteresowań odbiorców. Od kilku miesięcy w Roto City dostępny jest tez nowy moduł: Centrum Kongresowe – cyfrowa alternatywa dla targów Fensterbau Frontale. W odróżnieniu od tradycyjnych targów można je odwiedzać w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca.
Przykładem wykorzystania narzędzi cyfrowych przez klientów jest „e-learning”, program kształcenia dostępny dla pracowników Roto, ale także dla partnerów biznesowych firmy. Pracownicy producentów stolarki i dilerzy okuć mogą poszerzać wiedzę nt. technologii i montażu okuć za pomocą modułów e-learningowych dostępnych w 12 językach. Dzięki temu są szybko i doskonale przygotowani do pracy.
Wspólny rozwój cyfrowy
„Wielu klientów podkreśla, że ważnym czynnikiem decydującym o nawiązaniu współpracy z Roto była perspektywa zrobienia istotnego kroku w przód w procesie cyfryzacji” – mówi Marcin Chrostowski IT Manager Roto. „Stąd też nacisk na obszar związany z digitalizacją. Naszym celem jest dostarczanie autorskich narzędzi, jak program kompleksowego zarządzania produkcją stolarki WinCon ale także bieżąca analiza danych od producentów. Dzięki temu nasi specjaliści IT są w stanie przedstawić sugestie wpływające na zwiększenie efektywności, nawet w firmach dość mocno zaawansowanych cyfrowo”.