Aż 196 sztuk okien do płaskiego dachu zamontowano w budynku szkoły w Santander w Hiszpanii. Architekci zdecydowali się na taką zmianę w projekcie po przeprowadzeniu profesjonalnej analizy natężenia światła dziennego, za pomocą narzędzia VELUX Daylight Vizualizer. Badanie wykazało że, światło nie docierało do większości miejsc w budynku. Teraz wszystkie sale lekcyjne są odpowiednio doświetlone światłem dziennym, co pozytywnie wpływa na koncentrację i zdolność uczenia się.
Uwzględnienie warunków oświetlenia dziennego już we wczesnej fazie projektowania budynku jest kluczowe z punktu widzenia funkcjonalności oraz energooszczędności. Dobry projekt oświetlenia dziennego może nie tylko wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii w budynku, ale także na poprawę zdrowia, nastroju i wydajność osób przebywających w domu, szkole lub pracy. Doprowadzenie światła dziennego do budynku jest silnie uzależnione od jego konstrukcji, geometrii oraz uwarunkowań i charakteru otoczenia na danym terenie. Dokładne określenie współczynnika światła dziennego jest skomplikowanym zadaniem, ale może być znacznie prostsze dzięki programowi VELUX Daylight Visualizer.
VELUX Daylight Visualizer to profesjonalne narzędzie do analizy warunków oświetlenia dziennego już na etapie projektowania budynku. Pozwala na łatwe stworzenie realistycznej symulacji rozkładu światła dziennego w pomieszczeniu w oparciu o rysunki CAD i modele lub indywidualnie wprowadzane parametry oraz daje możliwość porównania warunków oświetlenia dziennego przed wprowadzeniem zmian i po – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.
Łatwy w użyciu, szybki do opanowania
Program umożliwia szybkie generowanie modeli 3D lub importowanie gotowych modeli z programów CAD lub BIM. Można go wykorzystać także do obliczenia poziomów natężenia oświetlenia i współczynnika światła dziennego. Dzięki wykorzystaniu programu Daylight Visualizer architekci mogą upewnić się, że światło dzienne jest dostępne we wszystkich kluczowych obszarach ich projektów.
Dzięki przyjaznej dla użytkownika nawigacji i intuicyjnemu interfejsowi korzystanie z programu jest łatwe i szybkie do opanowania. Profesjonaliści mogą tworzyć modele 3D – z oknami dachowymi, oknami do płaskiego dachu oraz oknami fasadowymi – od podstaw w ciągu kilku minut, za pomocą wbudowanego modelera. Możliwe jest również importowanie istniejących projektów z oprogramowania BIM/CAD. Szczegółowe modele 3D można importować z programów Revit, Archicad, Autocad, SketchUp, Rhino i wielu innych.
Główna różnica pomiędzy narzędziem Daylight Visualizer a powszechnie używanymi programami CAD polega na tym, że pozwala on na dokładną symulację i ilościowe określenie poziomu światła dziennego we wnętrzach, podczas gdy standardowe programy CAD wykonują jedynie renderingi 3D bez informacji o ilości i jakości światła dziennego w przestrzeni – podkreśla Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.
Wpuść światło do wnętrza!
Program Daylight Visualizer umożliwia badanie i optymalizację warunków oświetlenia światłem dziennym w dowolnej przestrzeni, dzięki fotorealistycznym wizualizacjom i odwzorowaniu kolorów dla standardowych i złożonych systemów otworów okiennych. Program umożliwia między innymi wizualizację natężenia światła i współczynnika światła dziennego, symulację oświetlenia przy zastosowaniu świetlików tunelowych, żaluzji i półek świetlnych oraz badanie warunków oświetlenia dziennego na rzutach, przekrojach i renderingach perspektywicznych. Ponadto architekci mogą nawet symulować systemy okienne (CFS) i produkty zacieniające z wykorzystaniem materiałów BSDF.
System raportowania umożliwia generowanie automatycznych raportów ze zdefiniowanymi przez użytkownika strefami pomiaru światła dziennego oraz ocenę i dokumentowanie zgodności z europejską normą EN 17037 dotyczącą światła dziennego w budynkach. Wyniki symulacji zostały zweryfikowane przez ENTPE na podstawie testów dedykowanych oświetleniu naturalnemu w raporcie: CIE 171:2006 Test Cases to Assess the Accuracy of Lighting Computer Programs.
Szkoła pełna światła i świeżego powietrza
Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w projektach są okna do płaskich dachów, które mogą dostarczyć do pomieszczeń 3 razy więcej światła dziennego niż okna fasadowe?* Doskonałym przykładem wykorzystania tych okien w budynkach użyteczności publicznej jest szkoła w Santander w Hiszpanii. Analiza z wykorzystaniem narzędzia Daylight Vizualizer wykazała, że światło dzienne nie dociera do większości miejsc w budynku – było zapewnione jedynie w salach lekcyjnych, gdzie znajdowały się okna fasadowe. W ostatecznym projekcie zastosowano więc łącznie 196 sztuk okien do dachów płaskich VELUX, aby zapewnić wszystkim pomieszczeniom w szkole odpowiedni poziom doświetlenia światłem dziennym
*Przykład dla pomieszczenia referencyjnego: 4x4m, h=2,6m, wymiary okna fasadowego i FRW: 1×1
Pobierz VELUX Daylight Visualizer dla Mac i Windows tutaj.