W Konopiskach nieopodal Częstochowy powstał biurowiec idealnie wpasowany w otaczającą go zieleń. Nowa siedziba firmy Press Glass Polska to wyjątkowy, przeszklony budynek wybudowany z dala od miejskiego zgiełku. Projekt architektoniczny jest dziełem Konior Studio, a panoramiczne przeszklenia powstały na bazie aluminiowych systemów Aluprof.
Biznes wśród zieleni
Biurowiec lidera europejskiej branży okien zespolonych stanął w miejscu nietypowym dla nowoczesnych budynków komercyjnych klasy A. Obiekt znajduje się kilkanaście kilometrów poza strefą miejskiej zabudowy, wśród nieograniczonej niczym zieleni, jezior i strumyków, zagajników, a także rozległych pól golfowych. Inwestor chciał stworzyć nowoczesne miejsce pracy, które zapewni pracownikom stały kontakt z naturą.
Trzykondygnacyjny budynek ma ponad 5 tys. m2 powierzchni użytkowej. Zaprojektowano go na planie trójkąta, a głównym założeniem było ocalenie istniejącego na działce drzewa oraz zachowanie strumienia, który przez nią przepływa. Kolejne piętra, ułożone tarasowo, różnią się od siebie wymiarami oraz kształtem i nadają lekkości całej bryle. Biura są zaprojektowane wokół wewnętrznego, wypełnionego zielenią dziedzińca, będącego jednocześnie strefą relaksu i wyciszenia. Na każdym poziomie dostępne są wyjścia na zielone tarasy, nawet dach nowej siedziby Press Glass jest obsadzony specjalnie dobranymi roślinami.
Aluminium, szkło i zieleń
Projektując obiekt architekci z Konior Studio opierali się na wizji nowoczesnego i wyróżniającego się dynamicznym stylem budynku – taka forma miała nawiązywać do charakteru firmy. Wykorzystanie dużych przeszkleń i aluminium pozwoliło wtopić bryłę w otaczającą ją zieleń. Szkło stanowi bardzo ważny, ale niedominujący element – jest przedzielone innymi materiałami (stalą, aluminium, betonem i drewnem), które nadają konstrukcji większą dynamikę. Wielkie, płaskie tafle z szyb refleksyjnych są uzupełnione detalami ze szczotkowanych metali.
Systemy aluminiowe dostarczył dla budynku Aluprof. Fasada nowej siedziby Press Glass została wykonana z systemu MB-SR50N EFEKT, co pozwoliło na uzyskanie efektu jednolitej, szklanej ściany. W projekcie wykorzystano również produkty o najwyższych właściwościach izolacyjnych – system okienno-drzwiowy MB-86 SI oraz MB-77HS, czyli wytrzymałe i smukłe drzwi podnoszono-przesuwne, które umożliwiają budowę niskoprogowych skrzydeł o ciężarze do 600 kg, wysokości do 3,24 m i szerokości aż 3,3 m. Ślusarkę i elewację w systemach aluminiowych wykonała firma RP-Alu.
Uznanie i nagrody
Szklany biurowiec w Konopiskach otrzymuje prestiżowe wyróżnienia świata architektury od momentu powstania projektu. Warto wymienić tutaj między innymi nagrodę Gold A’Design Award 2021 w kategorii Architecture, Building and Structure Design Award 2020 – 2021. Co szczególnie ważne, organizatorzy tego międzynarodowego konkursu uznali siedzibę Press Glass za jedno z tych miejsc, które dzięki dobremu designowi czynią świat lepszym.
Siedziba główna Press Glass została również dwukrotnie wyróżniona w plebiscycie Polska Architektura XXL 2020 w kategorii „Kubatura”. Biurowiec zdobył uznanie zarówno internautów, zwyciężając głosowanie online, jak i ekspertów. W skład jury weszli uznani architekci, w tym laureaci plebiscytu z poprzednich lat.
Fot.: Nate Cook Photography