Stosowana w branży nieruchomości antywirusowa i antybakteryjna powłoka z nanocząsteczkami dwutlenku tytanu, TitanSolid, została wyróżniona w konkursie Innowator Mazowsza, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Wynalazek polskiej firmy Lumichem i naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wykorzystywany w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej do zabezpieczenia pracowników i odwiedzających m.in. przed zakażeniem koronawirusem. Z tego rozwiązania skorzystały już BNP Paribas Real Estate, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Polin, Warszawski Sąd Administracyjny, Koleje Śląskie oraz wiele innych podmiotów.
Innowator Mazowsza to konkurs, w którym wybierane są najbardziej innowacyjne firmy MSP i naukowcy z województwa mazowieckiego. W tym roku odbyła się XII edycja konkursu, a jej tematyką były wynalazki i innowacyjne rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz marketingowe, które są wykorzystywane lub mogą zostać wdrożone do codziennej praktyki biznesowej. Celem konkursu jest m.in. promowanie postaw proinnowacyjnych oraz wspieranie rozwoju technologicznego i gospodarczego województwa. Wśród wielu partnerów Innowatora Mazowsza znalazły się uczelnie: UW, SGH, Politechnika Warszawska, a także M. St. Warszawa.
Jacek Zołociński, prezes Lumichem:
TitanSolid jest przykładem skutecznej współpracy biznesu i nauki, dzięki której powstało innowacyjne w skali świata rozwiązanie. Nasz preparat, wprowadzony na rynek trzy lata temu, dziś znajduje zastosowanie w wielu branżach, zwłaszcza nieruchomościowej. Dzięki powłoce, która pod wpływem światła niszczy wszelkie drobnoustroje, w tym ludzkiego koronawirusa, firmy w pandemii zabezpieczają swoje biura, fabryki i miejsca przeznaczone dla klientów, by nie stały ogniskiem choroby. Jesteśmy niezwykle dumni, że innowacyjność naszego rozwiązania została doceniona w prestiżowym konkursie.
TitanSolid jest płynem, który po rozpyleniu na dowolną powierzchnię – poręcze, windy, przyciski, klamki, ściany, podłogi etc. – tworzy powłokę o właściwościach dezynfekujących. W systemie ciągłym niszczy wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie, a także działa jak oczyszczacz powietrza – usuwając z niego lotne związki organiczne. Powłoka jest bezbarwna, bezwonna i bezpieczna dla ludzi oraz środowiska. Jest też trwała – raz nałożona, działa co najmniej 12 miesięcy. Jej skuteczność antywirusowa i antybakteryjną potwierdzają certyfikaty i badania, a najnowsze, przeprowadzone w tym roku w niezależnym brytyjskim laboratorium udowodniło jej skuteczność pod kątem usuwania ludzkiego koronawirusa.