Nowoczesne biura coraz częściej przestają przypominać typowe miejsca wykonywania obowiązków służbowych i stają się przestrzenią, w której funkcjonalność miesza się z estetyką, ergonomią i designem. Stosowane w aranżacji wnętrz szkło może sprawić, że będą eleganckie i dostosowane do potrzeb, a przede wszystkim komfortowe i bezpieczne dla pracowników. Możliwości jest sporo, wystarczy rozeznać się jakie możliwości daje stosowanie przeszkleń w takich wnętrzach.
Estetyka i bezpieczeństwo
Aranżacja nowego biura to prawdziwe wyzwanie, które daje możliwość stworzenia optymalnego miejsca pracy. Z kolei reorganizacja zastanej przestrzeni to okazja do zmian, które podniosą komfort pracowników i pozwolą lepiej wykorzystać wnętrze biurowe. W obu przypadkach zadanie jest trudne, dlatego warto czerpać z szerokiego wachlarza innowacyjnych rozwiązań i materiałów budowlanych, z których na szczególną uwagę zasługują przeszklenia.
Świat współczesnej architektury obfituje w szkło. Obecnie uchodzi ono za jedno z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań, stosowanych nie tylko w biurach, ale też w lokalach gastronomicznych i innych wnętrzach komercyjnych. Wydawać by się mogło, że materiał, który z definicji jest bezbarwny i przezroczysty nie będzie miał większego wpływu na wygląd pomieszczenia, w którym się znajdzie. Tymczasem szklane dodatki oraz elementy aranżacyjne mogą zdominować wnętrze i zdecydować o jego charakterze.
Za sprawą ciągle rozwijających się technologii, szklane tafle można swobodnie dopasować do potrzeb biura. W zależności od pożądanego efektu oraz funkcjonalności jakie ma zapewnić, szkło może być ornamentowe, kolorowe, o różnym stopniu przezroczystości i przejrzystości. Dzięki niemu pomieszczenie staje się nowoczesne, eleganckie, a przede wszystkim doświetlone. Szkło może stanowić główny akcent wizualny albo przyjąć rolę dopełnienia stylu skandynawskiego lub industrialnego. Łatwo zestawić je z innymi materiałami – świetnie komponuje się z drewnem i metalowymi elementami wyposażenia.
Dobrze dobrane szkło może stać się głównym atutem każdego biura, czyniąc z niego wizytówkę firmy. Nie chodzi tu jedynie o wysokie walory estetyczne. Szkło daje efekt przestrzenności, umożliwia przenikanie światła, ułatwia utrzymanie wnętrza w czystości i zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki niemu biuro może zamienić się w miejsce, w którym ludzie przebywają z przyjemnością, co zwiększa efektywność ich pracy i sprzyja rozwojowi. Najważniejsze jest jednak to, że poza wizualnymi walorami, szkło posiada szereg zalet i funkcjonalności.
Prywatność w miejscu pracy
Aranżacja nowoczesnych biur coraz częściej uwzględnia szklane elementy – mniejsze i większe. Z jednej strony dzieje się tak z powodu walorów estetycznych szkła, z drugiej kluczowe są jego właściwości techniczne. Bezbarwne szkło o dużej przezroczystości powoduje wrażenie przestronności i wizualnej lekkości. Może się jednak okazać, że taka absolutna transparentność szkła się nie sprawdza, a jednak szkoda byłoby z niego rezygnować. Światło dzienne, przenikające swobodnie przez taflę może doświetlić przestrzeń biurową, zapewniając optymalne warunki do pracy.
– Szkło we wnętrzach możemy stosować wg własnego uznania. Nie musi być przecież całkowicie przezroczyste. Jeśli chcemy zaaranżować w biurze miejsca, które mają pozostać nowoczesne, jasne i „lekkie”, a jednocześnie zależy nam na zachowaniu prywatności i intymności, wybierzmy szkło z mleczną folią. Taka folia przepuszcza światło, natomiast jest nieprzezroczysta, uniemożliwiając tym samym wgląd do pomieszczeń – proponuje Ewelina Wójcicka, kierownik komunikacji marketingowej w Pilkington IGP. – To proste rozwiązanie, które gwarantuje przyjazne środowisko pracy, w którym każdy element wystroju ma swoje uzasadnienie. Szyby z folią mleczną są idealne do tworzenia przyjemnego, „miękkiego” klimatu biura. Oddzielone w ten sposób pomieszczenia, nawet gdy są małe, nie sprawiają wrażenia ciasnych i ciemnych. Łagodnie rozproszone światło podnosi komfort przebywania w takich wnętrzach.
Wykorzystanie szkła, zwłaszcza w dużych taflach, może budzić obawy o bezpieczeństwo. Tymczasem przeszklenia w takich miejscach jak biura, restauracje czy galerie handlowe wykonuje się z tzw. szkła bezpiecznego, które jest odporne na uszkodzenia, zarysowania i rozbicie. Może to być szkło hartowane, które w przypadku stłuczenia rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, nie powodując zranienia. Taki rodzaj szkła może być dodatkowo pokryty dowolnymi wzorami, wykonanymi metodą sitodruku lub druku cyfrowego, co jeszcze bardziej podkreśli indywidualny i oryginalny charakter wnętrza. Innym rozwiązaniem jest szkło laminowane, składające się z dwóch lub więcej tafli sklejonych specjalną folią, która w razie rozbicia utrzymuje poszczególne kawałki szkła w miejscu, zapobiegając ich rozsypaniu i przypadkowemu skaleczeniu.
Szkło okazuje się też bardzo praktycznym materiałem, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości. Usuwanie codziennych zabrudzeń nie wymaga stosowania specjalnych środków chemicznych. Szklane ściany nie wymagają odświeżania i malowania w celu pozbycia się nieestetycznych plam, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych ścian. To bardzo ułatwia utrzymanie estetyki w biurze. Dodatkowo warto wspomnieć, że szkło świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których pracują alergicy, ponieważ jest to materiał, który nie jest podatny na działanie bakterii i przyleganie roztoczy.
Za mgłą i w kolorze
Podczas aranżowania przestrzeni w biurze, przeszklenia można stosować w różnych miejscach i w różnej formie – jako drzwi, schody, podłogi, ściany, meble i dekoracje. Dużą popularnością cieszą się ściany działowe z większych tafli lub przesuwne konstrukcje szklane, które pozwalają dzielić otwartą przestrzeń na mniejsze, odseparowane pomieszczenia. To bardzo przydatne, jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia spotkania, konferencji czy prezentacji. Poszczególne szyby przesuwa się łatwo i szybko, bez ryzyka uszkodzenia szkła. Zmiana układu biura może zajść w ciągu kilkunastu sekund.
– To kolejny przykład, w którym sprawdza się szkło z folią mleczną. Tego typu spotkania często odbywają się za zamkniętymi drzwiami, a więc prywatność jest wówczas wskazana. Jednak takie szkło nie musi stanowić wielkiej białej plamy rozproszonego światła. Są możliwości, aby wykorzystać je w inny sposób. Szkło laminowane Pilkington Optilam™ I Kolor obejmuje gamę produktów, wykorzystujących barwne folie PVB. Folia mleczna to jedna opcja. Inną jest folia w kolorze odpowiadającym systemowi identyfikacji wizualnej firmy. Stosując ją, w łatwy sposób można wprowadzić do biura gamę kolorów firmowych i wyrazić w ten sposób tożsamość firmy – tłumaczy Ewelina Wójcicka.
Mamy więc do wyboru szkło przezroczyste, kolorowe, z folią mleczną, z sitodrukiem, ale na tym możliwości się nie kończą. Ciekawym akcentem dekoracyjnym może być szkło ornamentowe, np. w postaci szklanych drzwi. Wzory pojawiające się na powierzchni tafli nie wykluczają stosowania kolorów, dlatego efekt końcowy to indywidualna kwestia, zależna od potrzeb i upodobań, co decyduje o tym, że szkło jest materiałem uniwersalnym, możliwym do adaptacji w każdym wnętrzu.