Kolorowe wnętrza to nie tylko moda, lecz prawdziwa sztuka manifestacji siebie poprzez przestrzeń, której jesteśmy częścią. Na każdym etapie, gdy człowiek kreuje przestrzenie, kolor jest nieodłącznym elementem wyrażania indywidualności i kreatywności. Jest to język, który mówi o naszych gustach, emocjach i stylu życia. Wśród różnorodnych technik wprowadzania koloru do przestrzeni, jednym z najbardziej efektownych jest zastosowanie szkła – barwionego lub z kolorowymi nadrukami.
Rola kolorów we wnętrzu
Kolor niezmiennie odgrywa kluczową rolę w projektowaniu wnętrz, wpływając na nasze nastroje, energię oraz ogólny odbiór otoczenia. Może stać się sprzymierzeńcem w tworzeniu harmonijnych i inspirujących wnętrz, które będą odzwierciedleniem wyjątkowej osobowości oraz stylu życia. To właśnie od barw zaczynamy proces projektowania wnętrz – poprzez rozpoznanie, jakie uczucia chcemy wywołać u tych, którzy będą przebywać w tych przestrzeniach każdego dnia.
Biel, symbolizująca spokój i harmonię to idealny wybór do minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji. Pastelowe odcienie nawiązują do romantyzmu i delikatności, przez co szczególnie często stosowane są w sypialniach i salonach, gdzie tworzą atmosferę przytulności i ciepła. Mocne kolory, takie jak czerwień, głęboki niebieski czy intensywna zieleń, przynoszą energię i nadają pomieszczeniom dynamiczny charakter. Z kolei złoto i srebro kojarzą się z luksusem i elegancją, podnosząc prestiż pomieszczeń, w których zostały zastosowane.
Wybór konkretnego koloru lub zestawu barw zależy od indywidualnych gustów, ale nie bez znaczenia pozostają wnętrzarskie trendy. Niektóre z tych najbardziej aktualnych definiuje się m.in. poprzez kolorystykę. Jednym z nich jest sustainability, który wyraża się w ekologicznych materiałach i naturalnych kolorach – odcieniach zieleni, brązach i beżach. Wnętrza minimalistyczne są zwykle utrzymane w bieli, szarościach i pastelach. Z kolei koncepcję hygge realizują ciepłe, jasne odcienie, takie jak pastelowy róż czy miętowy z akcentami drewna.
Szkło jako medium do wprowadzania kolorów
Wprowadzenie barw do wnętrz to zabieg, który już dawno przekroczył granice tradycyjnych metod. Nie chodzi już tylko o pomalowanie ścian czy dobór poduszek w wybranym kolorze. Istnieje wiele innowacyjnych sposobów, aby wnętrza ożywić i nadać im osobisty charakter. Jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów, który świetnie sprawdza się w tej roli jest szkło. Ten uniwersalny materiał, coraz częściej stosowany w projektach nowoczesnych oraz klasycznych, oferuje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kolorowe szkło może być używane na różne sposoby, od podkreślenia detali architektonicznych po stworzenie unikatowych elementów dekoracyjnych. Jego zastosowanie nie tylko dodaje życia i charakteru pomieszczeniom, ale także optycznie je powiększa i rozświetla.
Choć większość osób kojarzy szkło z przezroczystym materiałem, w rzeczywistości ma ono nieskończone możliwości aranżacyjne. Może być wykorzystywane w formie okładziny ściennej nad blatem, która może być jednobarwna lub ozdobiona dowolną grafiką, dodając niepowtarzalnego uroku kuchni. Szkło może też pełnić funkcję ścianek działowych i przepierzeń, dzieląc przestrzeń w pomieszczeniu, zapewniając odpowiedni stopień prywatności oraz tworząc ciekawe kontrasty kolorystyczne.
– Łączenie szkła z kolorem można realizować na trzy sposoby. Pierwszym jest barwienie szkła w masie. W tym przypadku otrzymujemy taflę w jednolitym kolorze. Warto jednak zaznaczyć, że wybór dostępnych barw jest ograniczony, co może stanowić pewne wyzwanie dla osób poszukujących konkretnych odcieni. Drugą możliwością jest zastosowanie barwnej folii, którą umieszcza się między dwoma taflami. Takie rozwiązanie stosujemy w szkle Pilkington Optilam™ I Kolor. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest możliwość wyboru spośród pełnej palety kolorów. Ponadto, otrzymujemy w ten sposób laminowane szkło bezpieczne – w przypadku stłuczenia nie rozsypuje się, lecz dzięki folii pozostaje w miejscu, minimalizując ryzyko skaleczenia. Trzecim sposobem jest sitodruk na szkle. Dzięki tej technice szkło przestaje być jednobarwne i może stać się nośnikiem dla różnorodnych grafik, wzorów czy nawet naszych własnych zdjęć. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy pragną wprowadzić do wnętrz oryginalne i personalizowane elementy dekoracyjne – tłumaczy Justyna Jeżak, specjalista ds. komunikacji marketingowej w Pilkington IGP.
Szkło w kolorze – estetyka, bezpieczeństwo, ekologia
Warto podkreślić, że oprócz walorów estetycznych, łączenie szkła z kolorem ma również praktyczne zastosowanie. Dzięki różnorodnym technikom obróbki szkła możliwe jest uzyskanie rozmaitych efektów, począwszy od szkła mlecznego, po szkło z dekorami, które dodatkowo wzbogaca wygląd przestrzeni. Wybierając gładkie tafle szkła barwionego w masie lub kolorowe luksfery do pomieszczeń z dostępem do naturalnego oświetlenia, możemy liczyć na fascynujące efekty barwnych refleksów, które wprowadzą do wnętrza urok i dynamikę.
Warto wspomnieć, że szkło stosowane w pomieszczeniach jest szkłem bezpiecznym. To istotne, szczególnie gdy w domu przebywają dzieci czy osoby starsze, bo minimalizuje ryzyko poważnych obrażeń w przypadku ewentualnego uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że szkło jest materiałem ekologicznym. Możliwość poddania go powtórnej obróbce sprawia, że stosowanie przeszkleń w aranżacjach wnętrz wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju, co jest istotnym aspektem współczesnego budownictwa, projektowania, ale też zwykłego, codziennego życia.