Rusza kolejna odsłona akcji Onkoodpowiedzialni mającej na celu edukację i zwiększenie świadomości zdrowotnej, zwrócenie uwagi na profilaktykę onkologiczną i wskazanie sposobów leczenia chorób onkologicznych. Projekt zainicjowany przez krakowski NEO HOSPITAL wspierają uznane marki m.in. Segafredo, SMYK, Mix Electronics, COMARCH, Allianz oraz jako pierwsza z branży okienno-drzwiowej firma PAGEN.
W obliczu ograniczeń jakie wywołała pandemia rośnie rola odpowiedzialnych pracodawców, dla których zdrowie pracowników jest kapitałem i którzy są zaangażowani w ochronę oraz promocję zdrowia w miejscu pracy. Zjawiskiem globalnym, o podobnej skali jak pandemia koronawirusa są choroby nowotworowe. Poprzez akcję Onkoodpowiedzialni, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na możliwości związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów. Inicjatywa ukierunkowana jest także na podniesienie świadomości w zakresie nowotworów, propagowanie edukacji onkologicznej, profilaktyki i promocji zdrowia.
Decydując się na zorganizowanie akcji ONKOODPOWIEDZIALNI, wierzyliśmy, że jest ona potrzebna i spotka się z życzliwym przyjęciem odpowiedzialnych pracodawców, zainteresowanych podniesieniem świadomości w zakresie nowotworów. Zainteresowanie projektem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu społeczność ONKOODPOWIEDZIALNYCH to już 100 firm, reprezentujących ok. 10 tys. pracowników. Cieszę się, że wśród nich znalazła się zaangażowana społecznie firma PAGEN
powiedziała Joanna Szyman, Prezes Zarządu NEO HOSPITAL.
Pierwsza odsłona akcji poświęcona była nowotworom ginekologicznym. Kolejna odsłona akcji, która właśnie się rozpoczyna dotyczy raka jelita grubego, który jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce odpowiadał za ok. 20,5 tys. zachorowań w 2020 r. Dynamika wzrostu zachorowań w ostatnich latach jest bardzo wysoka i wynosi ok. 4-5% w skali roku. Co więcej, współczynnik umieralności na ten nowotwór jest w Polsce o wiele wyższy niż w północnych i zachodnich krajach Unii Europejskiej, a liczba zgonów w naszym kraju z powodu tego nowotworu to ok. 12,5 tys. osób rocznie.
Nasze zainteresowanie akcją ONKOODPOWIEDZIALNI wzbudziła już jej pierwsza edycja poświęcona nowotworom ginekologicznym – zwłaszcza, że ponad 1/3 naszego zespołu stanowią kobiety. Poprzez udział w tym przedsięwzięciu chcemy stworzyć pracownikom naszej firmy możliwość zadawania pytań i poznania rozwiązań w zakresie profilaktyki onkologicznej i nowoczesnych metod leczenia. Wiele zależy od nas samych, od naszych odpowiedzialnych postaw wobec własnego zdrowia, aktywności fizycznej, odpowiedniej diety oraz systematycznych badań profilaktycznych. Mam nadzieję, że współpraca podjęta w ramach akcji ONKOODPOWIEDZIALNI będzie trwała i pokaże, że łącząc siły możemy więcej
powiedziała Katarzyna Chamioło, Prokurent PAGEN Sp. z o.o., koordynująca projekty o charakterze Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR).
W ramach akcji dedykowanej rakowi jelita grubego przewidziano m.in. spotkania live, a pierwsze z nich odbędzie się już 11 sierpnia o godz. 19.30. W spotkaniu na żywo udział wezmą mgr Adrianna Sobol – psychoonkolog z Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej oraz dr n. med. Jerzy Draus – chirurg specjalizujący się w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego w krakowskim Szpitalu na Klinach z wykorzystaniem robota da Vinci, , który na swoim koncie ma ponad 1000 operacji kolorektalnych z wykorzystaniem robota, jak również w charakterze proktora szkoli i ocenia pracę chirurgów onkologicznych używających systemu robotycznego da Vinci w ponad 40 klinikach na terenie Europy. Podczas spotkania nie zabraknie informacji o tym, jakie są objawy raka jelita grubego, co przyczynia się do rozwoju tego nowotworu oraz jak wygląda jego profilaktyka i leczenie.
Więcej informacji na temat akcji na www.onkoodpowiedzialni.pl