Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Okucia okienne Siegenia – poradnik kupującego

Data publikacji: 2020-09-28

Okna PCV, drewniane czy aluminiowe? To jedno z pierwszych pytań, na które muszą sobie odpowiedzieć osoby stojące przed zakupem stolarki otworowej. W dalszej kolejności decydujemy o kolorze profilu, dobierając go do stylu wnętrza i wykończenia elewacji. Zdarza się, że pytamy również o to, czy szyby spełniają podwyższone wymagania pod względem energooszczędności. Tymczasem schowane w profilu okucia okienne nie są elementem, któremu poświęcamy zbyt dużo uwagi.

Mając jednak na względzie  fakt, że zakupu czy wymiany okien nie dokonujemy zbyt często, warto przyjrzeć się temu jaki „silnik” kryje się pod maską. Okucia odpowiadają za otwieranie i zamykanie okien, a więc w dużej mierze wpływają na nasze odczucia związane z komfortem użytkowania i mogą często przesądzać o stopniu zadowolenia z dokonanego zakupu.

Jakie są rodzaje okuć okiennych?

Najczęściej w standardowych oknach i drzwiach balkonowych stosowane są tzw. okucia obwiedniowe. W profilu — specjalnym rowku, który biegnie po obwodzie skrzydła okiennego, umieszczone są metalowe komponenty z wystającymi elementami ryglującymi, w formie np. rolki lub grzybka, które przy zamykaniu okna wsuwają się do zaczepów umieszczonych na ramie okna. Dzięki listwom napędowym stanowiącym część elementów okuciowych ruch przenoszony jest po całym obwodzie okna i wystarczy przekręcić klamkę, by bezpiecznie zaryglować okno w kilku punktach jednocześnie.

W przypadku dużych drzwi tarasowych stosowane są systemy przesuwne, które w zależności od sposobu działania dzielimy na: uchylno-przesuwne, odstawno-przesuwne lub podnoszono-przesuwne. Wspólną cechą tych systemów jest to, że okna nasuwają się na siebie, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Mechanizm działania jest jednak bardzo podobny – chodzi o to, by jednym ruchem klamki zamknąć lub otworzyć okno. Musimy jednak pamiętać, że wyzwania, jakie stoją w tym przypadku przed producentami okuć, są znacznie większe. Potrzeba naprawdę zaawansowanej techniki, aby zapewnić bezpieczne i trwałe działanie skrzydła przesuwnego, które może ważyć nawet 300 kg.

Dalsza część tekstu TUTAJ.