Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Okna i drzwi w smartHome

Data publikacji: 2019-05-22

System inteligentnego domu może sterować także oknami, roletami czy też drzwiami.  W połączeniu z automatyką budynkową zwiększa bezpieczeństwo budynku, ułatwia codzienne czynności domownikom i chroni przed marnotrawieniem energii cieplnej i elektrycznej. Rozwiązania tego rodzaju coraz częściej znajdują się w ofercie firm branży stolarki budowlanej, które chcą proponować klientom to, co najnowocześniejsze.

Dzisiejszy rynek oferuje szeroki wybór urządzeń sterujących wyposażeniem domu lub mieszkania. Jednym z czołowych światowych dostawców takich rozwiązań jest FIBARO – producent, którego systemy są projektowane i produkowane w Poznaniu. Firma istniejąca od 2010 roku stworzyła szereg bezprzewodowych urządzeń (sterowników, modułów, czujników, kontrolerów), które są sterowane głównie za pomocą aplikacji oraz centrali sterującej, nadzorującej pracę wszystkich urządzeń. Ważną rolę w systemie FIBARO odgrywają sensory i moduły, które w połączeniu z rozwiązaniami automatycznymi (i komunikując się z centralą sterującą) dają ogromne możliwości w sterowaniu oknami, roletami, czy drzwiami.

Dom bezpieczny

Pierwszym z urządzeń, które w ramach systemu smart home FIBARO pilnują porządku w mieszkaniu, jest czujnik zbliżeniowy (otwarcia i temperatury) Door/Window Sensor. Ten czujnik nie bez powodu bywa nazywany “zakamuflowanym strażnikiem okien i drzwi” – nieustannie monitoruje to, czy wszystko jest pozamykane i – co najważniejsze – natychmiast wysyła informację do centrali sterującej, dzięki czemu właściciel otrzymuje komunikat o każdym odstępstwie od ustalonej przez niego normy. Zainstalowana w smartfonie aplikacja umożliwia wgląd w sytuację
i reagowanie natychmiast po uzyskaniu informacji, że np. okno w domu jest otwarte, choć nie powinno.

Dzięki temu nie musimy, będąc poza domem, zastanawiać się, czy na pewno wszystko pozamykaliśmy – wiemy to od razu i możemy podjąć odpowiednie działania, czyli zdalnie zamknąć okno lub drzwi tarasowe – wyjaśnia Sebastian Lisowski, Krajowy Kierownik Sprzedaży FIBARO. – Tu przyda się także sterownik Roller Shutter 3, który pozwala sterować oknami, roletami, żaluzjami, a nawet bramami garażowymi wyposażonymi w odpowiedni mechanizm. Tym samym w pełni wykorzystujemy możliwości urządzeń napędzanych jednofazowymi silnikami prądu przemiennego – dodaje.

Warto wspomnieć, że Door/Window Sensor wyróżnia się dyskretnym designem i zróżnicowaną paletą barw, dzięki czemu można go dopasować do każdego wnętrza – szczególnie do koloru ramy okiennej lub framugi drzwiowej. To sprawia, że estetyka wnętrza nie cierpi, a urządzenie jest odpowiednio zakamuflowane. To ważne, gdy pełni funkcje alarmowe, co umożliwia system FIBARO. Czujnik jest prosty w montażu i w obsłudze oraz – co najważniejsze – skuteczny. Tak, jak wszystkie inne elementy systemu komunikuje się z centralą sterującą, dzięki czemu możemy sprawdzać status czujnika, sterować nim i tworzyć zależności z innymi urządzeniami systemu.

Dom spokojny

Idealnym sojusznikiem tych rozwiązań będzie kolejne, którego zadaniem jest śledzenie ruchu. Niewielki rozmiar, estetyczny wygląd i uniwersalny uchwyt (pozwala go mocować na różne sposoby) stanowią ledwie wstęp do długiej listy zalet Motion Sensora. To perfekcyjnie zaprojektowany czujnik, który reaguje na każdy ruch oraz zmiany światła czy temperatury. Odpowiednio zaprogramowany zaalarmuje właściciela mieszkania, gdy tylko wykryje we wnętrzu niepożądany ruch. Stanowi znakomity element alarmu przeciwwłamaniowego (warto montować go w pobliżu drzwi i okien)
– może uruchamiać inne urządzenia automatyki domowej po wykryciu ruchu.

Jeśli natomiast do pomocy dodamy mu RGBW Controller, a więc urządzenie sterujące oświetleniem domu, wszyscy wkoło będą wiedzieli, że w mieszkaniu dzieje się coś złego, bo nagle wszystkie lampy w środku włączyły się z całą mocą i świecą na czerwono – tłumaczy Sebastian Lisowski.

To oczywiście tylko jedna z funkcji tego urządzenia, którego głównym zadaniem jest dopasowanie oświetlenia w domu do aktualnych potrzeb jego mieszkańców.

Wejście pod kontrolą

Żeby system był kompletny, brakuje jeszcze jednego elementu z palety rozwiązań FIBARO – Intercomu. Ten nowoczesny, inteligentny wideodomofon dopełnia całości: wysokiej jakości kamera o kącie widzenia 180° pozwala zobaczyć wszystko, co dzieje się przed drzwiami wejściowymi – i to nawet wtedy, gdy właściciele są tysiące kilometrów od domu.

Mało tego – można też rozmawiać z osobą stojącą przed obiektywem oraz nagrywać wszystko, co widać i słychać albo zostawiać nagrane wiadomości. Natomiast każda próba naruszenia integralności urządzenia przez osobę nieupoważnioną automatycznie uruchamia alarm.

Smart home FIBARO jest prosty w montażu, nie wymaga kładzenia wielu metrów kabla, bo korzysta z łączności bezprzewodowej. Jego wielką zaletą jest też otwartość – został skonstruowany tak, by wszelkie rozwiązania, które dopiero pojawią się na rynku, można było w prosty sposób integrować
z systemem inteligentnego domu.

 

FIBARO to globalna marka działająca w branży Internetu Rzeczy (Internet of Things), dostarczająca rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej. System FIBARO w przeciągu zaledwie kilku lat, zadomowił się na sześciu kontynentach, w przeszło stu krajach, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych systemów inteligentnego domu na świecie. FIBARO jest systemem w całości stworzonym, rozwijanym i produkowanym w Polsce – zarówno siedziba, jak i fabryka FIBARO znajdują się w Poznaniu. Firma zatrudnia niemal 400 pracowników. Od lipca 2018 r. marka jest częścią grupy Nice. Misją FIBARO jest wzbogacanie życia ludzi na całym świecie poprzez tworzenie komfortowej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni domowej.

1