Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście do aranżacji wnętrz oraz samego oświetlenia. Spontaniczne wybory odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca przemyślanemu planowaniu całej inwestycji. To co z pewnością pozostało niezmienne to rola salonu i kuchni, które słusznie nazywane są sercem domu. Jak zatem zaplanować oświetlenie tych ważnych dla codziennego funkcjonowania przestrzeni, podpowiada Paulina Boś, ekspert marki Nowodvorski Lighting.
Kuchnia i salon to miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu. Tu spożywamy posiłki w rodzinnym gronie, relaksujemy się po ciężkim dniu czy podejmujemy gości. Ważne zatem, aby nie tylko odpowiadały naszym estetycznym upodobaniom, ale były też komfortowe w użytkowaniu. Sprzyja temu wydzielenie stref użytkowych i wybór oświetlenia odpowiednio do przypisanych im funkcji. W ofercie Nowodvorski Lighting znajdują się rozwiązania, dedykowane zarówno różnorodnym stylom, jak i funkcjonalnościom.
Salon otulony światłem
Salon to miejsce wypoczynku, zabawy, pracy i towarzyskich rozmów. Ze względu na mnogość funkcji, które pełni wymaga szczególnie przemyślanej aranżacji. Dobierając oświetlenie dobrze wyróżnić strefy, które się w nim znajdą, np. w okolicy dużego stołu wygodnej kanapy czy fotela do czytania. Lampy nad stołem stanowią często główny element dekoracyjny i nadają ton całemu wnętrzu. Oświetlenie w tej części skupia na sobie uwagę i jednocześnie buduje nastrój. Ważne zatem, aby lampy zachwycały designem oraz dostarczały odpowiednią ilość światła. W tej roli idealnie sprawdzają się modele o szklanych kloszach, pięknie odbijających światło i równomiernie oświetlających przestrzeń np. z kolekcji CRISTAL lub PEAR albo zwisy, przykuwające uwagę finezją geometrycznej formy, jak np. IMBRIA, mówi Paulina Boś, ekspert Nowodvorski Lighting.
W salonie warto również pomyśleć o oświetleniu strefy wypoczynkowej. W tej części sprawdzą się np. szynoprzewody, które równomiernie oświetlą przestrzeń. Przy stoliku kawowym można postawić na gustowną lampę stojącą, np. z kolekcji MONO. Kinkiety czy odpowiednio ukierunkowane oświetlenie punktowe podkreślą z kolei obrazy czy elementy dekoracyjne. W nowoczesnym wnętrzu warto pokusić się o minimalistyczną formę, np. lampy z kolekcji IMPULSE LED, natomiast rustykalne przestrzenie doskonale wzbogacą okrągłe formy WHEEL lub SUNSET, podpowiada ekspert marki Nowodvorski Lighting.
Kuchnia świecąca przykładem
Nie bez powodu kuchnia nazywana jest domowym centrum dowodzenia – to zarówno miejsce przygotowywania posiłków, jak i spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół. Coraz częściej przestrzeń ta łączona jest z salonem, co wymaga spójnej aranżacji obu wnętrz, również pod kątem oświetlenia. Praktycznym rozwiązaniem są systemy szynoprzewodów albo kolekcja MONO. W obu wariantach belki mogą zostać zamontowane w taki sposób, aby wizualnie połączyć oba pomieszczenia, a dopracowana budowa główek każdej lampy pozwoli na skierowanie światła w dowolnym kierunku, tam, gdzie jest najbardziej potrzebne dodaje ekspert Nowodvorski Lighting.
W kuchniach o mniejszym metrażu w roli oświetlenia centralnego sprawdzą się plafony, np. z kolekcji PILLS, w uniwersalnej kolorystyce bieli lub czerni, z jednym, dwoma, trzema lub pięcioma źródłami światła. Praktycznym i przykuwającym uwagę rozwiązaniem w formie zwisu jest natomiast lampa PLANT o czterech źródłach światła, pełniąca równocześnie rolę praktycznej półki.
Stawiając na funkcjonalność pomieszczenia warto pomyśleć również o oświetleniu punktowym, które doświetli strefę roboczą wokół blatów. Tu sprawdzi się np. niewielka lampka z kolekcji FLEA lub lampkiz ruchomą główką INDIA czy MIKE – o podobnym designie, lecz w różnych rozmiarach. Warto pokusić się też o zestawienie różnych temperatur w jednym pomieszczeniu od ciepłych 2500 K w strefie relaksu, przez nieco chłodniejsze 3000-3500 K w strefie jadalnej, do chłodnych 4000-5000 K w części ogólnej i roboczej. Dzięki temu zyskamy we wnętrzu dodatkową możliwość swobodnego kształtowania nastroju zależnie od pory dnia czy bieżących potrzeb.